Hafıza Kaybı

 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Hafıza Kaybı
Hafıza Kaybı

Hafıza Kaybı

 

 

hafıza-beyin-kaybı-tedavisi-kaza

Alternatif isimler

Amnezi

Tanım

Hastalık veya travma gibi sebeplerle oluşan beyin hasarı veya ciddi duygusal travma nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur.

Doktorunuza başvurun

açıklanamayan hafıza kaybı varsa ...

Nedir

Hafıza kaybı , sebebine bağlı olarak yavaş yavaş veya aniden gelişebilir , kalıcı veya geçici olabilir.

Sık rastlanan nedenleri yaşlılık kafa travması Alzheimer hastalığı felç histeri bazı genel anestezikler ( halotan , izofluran , fentanil gibi ) alkolizm geçici iskemik atak bazı ilaçlar ( barbitüratlar , benzodiazepinler gibi ) özellikle uzun süren elektrokonvülzif tedavi temporal lob beyin cerrahisi

NOT : Hafıza kaybının başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım

aile desteği sağlanmalıdır.

hasta müzik , fotoğraf çekme gibi değişik aktivitelere yönlendirilebilir.

beslenmesini , güvenliğini sağlayamayan kişilerin temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için şifa yurtları , huzurevleri önerilebilir.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular

Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : tipi kişi yakın zamandaki olayları hatırlıyor mu ? kişi geçmişteki olayları hatırlıyor mu ? kişi hafızasındaki boşluğu hikayeler üreterek dolduruyor mu ? (konfabulasyon : masal uydurma) zamanı hafıza kaybı zamanla kötüleşiyor mu? sürekli bir hafıza kaybı mı var yoksa dönem dönem mi ortaya çıkıyor ? bu dönemler ne kadar sürüyor ? kötüleştiren faktörler yakın geçmişte geçirilmiş bir kafa travması var mı ? ağır bir duygusal travma yaşadı mı ? herhangi bir ameliyat veya genel anestezi gerektiren bir durum geçirdi mi ? alkol kullanıyor mu ? ne kadar ? kişinin kullandığı yasal olmayan bir ilaç var mı ?

diğer başka belirtiler var mı ? nöbet geçiriyor mu ? yeme-içme , giyinme gibi kendi ihtiyaçlarını yerine getirebiliyor mu ?

Tanısal testler şunları içerebilir : serebral anjiografi elektroensefalografi kafanın bilgisayarlı tomografisi kan testleri sikometrik testler
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

1 Comment

 • Sena akan

  Reply
  Posted on Eki 11, 2015 at 21:08 pm

  benim kuzenim düşürek hafiza kaybi geçirdi. .
  onu konusturmak için soru sormak gereklimi yoksa beklemelimiyiz lütfen bana yardimci olmanizi isterim..

Add Comments