Hamilelik sekse engel değil

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. Hamilelik sekse engel değil
Hamilelik sekse engel değil

Hamilelik sekse engel değil

Hamilelik sekse engel değil

gebelikte_cinsellik

Hamilelikte özellikle son aylarda cinsel ilişki sıkıntı ve rahatsızlık verici olabilir. Fakat bu sağlıklı gebelerde erken doğum olması riskini arttırmıyor.
Erken doğum bebeğin normal olan 40 haftalık hamilelik süresi yerine 37. haftadan önce doğmasıdır. Bu süreden önce doğan bebeklerde doğumdan sonra bir süre tıbbi destek gerekli olabiliyor.
Son yapılan araştırmalarda cinsel ilişkinin riskli olmayan gebelerde erken doğum ihtimalini arttırmadığı aksine bazı açılardan annenin normal sürede doğum yapacağının göstergesi olabileceğini gösteriyor.
Obstetrics & Gynecology dergisi Şubat sayısında yayınlanan bir makaledeki araştırma sonuçlarına göre erken doğum yapan 187 ve normal sürede doğum yapan 409 hastada gebeliğin son aylarındaki cinsel ilişki erken doğum sebebi değil.

Fakat zaten riskli bir gebelik geçiren ve erken doğum riski artmış anne adaylarında cinsel ilişki erken doğum açısından tehlikeli görülüyor.

 

Hamilelikte cinsel ilişki aksine gebenin düzenli bir sosyal hayatı ve desteği olmasının göstergesi olabileceği için normal bir hamilelik açısından olumlu bir faktör olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte son aylardaki düzenli ve sağlıklı cindel ilişki doğumun normal zamanda olacağının iyi bir göstergesi.

Sağlık çevrelerinde şimdiye kadar hakim olan görüş cinsel ilişkinin oksitosin hormonunu arttırmak yolu ile ve menideki bazı prostoglandinlerin rahimdeki kasılmaları arttırarak doğumu başlatabileceği yönündeydi.
Bu araştırma bu görüşün tartışılması gerektiğini gösteriyor.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments