Hamilelik Sırasında Sık Karşılaşılan Rahatsızlıklar

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Hamilelik Sırasında Sık Karşılaşılan Rahatsızlıklar
Hamilelik Sırasında Sık Karşılaşılan Rahatsızlıklar

Hamilelik Sırasında Sık Karşılaşılan Rahatsızlıklar

Hamilelik Sırasında
Sık Karşılaşılan Rahatsızlıklar


gebelik51


    Hamileliğiniz sırasında dokuz ay boyunca farklı zamanlarda farklı rahatsızlıklar hissedeceksiniz. Bunlardan en yaygın bilinenleri sabah bulantıları, mide yanması, kabızlık, sırt ağrıları ve baş ağrılarıdır. Bütün bu rahatsızlıkların sizi endişelendirmesine izin vermeyin. Bunları gidermenin yada hafifletmenin çeşitli yolları var.

   Hamileliğiniz sırasında vücudunuz çok büyük değişimler içerisine giriyor, bu nedenle bu değişimlere vücudunuzun tepki vermesi çok doğal. Sizin yapmanız gereken vücudunuzun bu tepkilerini tanımak, anlamak ve onları arttıracak şeylerden kaçınmak. Şimdi sırası ile bunları
tanıyalım:


SIRT AĞRISI
Sırt ağrısı özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında sık karşılaşılan bir problemdir.Bunun sebebi kaslarınızın yumuşaması,artık taşıyacak daha fazla yükünüz olması ve vücudunuzun ağırlık merkezinin değişmesidir. Otururken yada ayakta dururken kötü bir duruş da bu ağrının oluşumuna katkıda bulunur. Bazı basit kuralların uygulanması size yardımcı olacaktır.

• 
Ağır taşımaktan kaçının. Taşıdığınız yükleri iki tarafa paylaştırın ve denge sağlayın.
 • Yerden bir şey alırken yukarıdan eğilmeyin,dizlerinizi kırıp çömelin ve sırtınızı dik tutmaya devam edin.
 • Fazla aşağıya eğilerek yada yukarıya uzanarak çalışmayın,çalıştığınız alan tam bel hizanızda olsun.
 • Otururken sırtınızı bir yere yaslatıp destekleyin ve hep dik tutun.

   SABAH RAHATSIZLIĞI
   Aslında bu duruma sabah rahatsızlığı demek çokda doğru değildir.Çünkü yaşadığınız bu sıkıntılar günün herhangi bir saatinde oluşabilir. Bunların hamilelikteki hormonsal değişimlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu rahatsızlık genelde 12-14 haftadan sonra ; hormonların ani artışları durduğundan ve vücut alıştığından, azalmaktadır. Yaşadıklarınız hafif bir bulantıdan,sık ve yoğun kusmaya kadar değişebilir. Eğer yediğiniz hiçbir şeyi midenizde tutamıyorsanız o zaman ciddi bir sorun vardır ve doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Sabah şikayetlerinizi en aza indirmek için size birkaç öneri:

 • Eğer sabah kendinizi hasta hissediyorsanız,yataktan kalkmadan önce birkaç tane çok tuzlu ve tatlı olmayan bisküvi atıştırın.
 • Az ve sık yiyin.Kan şekerinizi yüksek tutmak için tatlı ve şekerlere gitmek yerine muz,az şekerli ve tuzlu krakerler atıştırın.
 • Bol su için.

   MİDE YANMASI VE HAZIMSIZLIK
   Mide girişinde yer alan bir kapak hamilelikte gevşer.Buda yediğiniz yiteceklerin yemek borusuna geri kaçmasına sebep olur. Ayrıca büyüyen bebeğiniz aşağıdan baskı yaparak midenizi sıkıştırır ve hazımsızlığa katkıda bulunur. Bunu önlemek ve azaltmak için yapmanız gerekenler:

 • Az ve sık yiyin.(günde 3 yerine 6-7 öğüne çıkmalısınız)
 • Çok yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun.
 • Yatağa girmeden birkaç saat öncesinde birşeyler yemeyi kesmelisiniz.
 • Kendiniz ilaç almayın ve alacağınız antiasitlerin güvenli olup olmadığını doktorunuzdan mutlaka öğrenin.
 • Çikolata ve çok şekerli yiyeceklerden uzak durun.Bu gıdalar mide kapağınızın gevşemesini arttırıp yiyeceklerin yemek borunuza kaçmasına sebep olacaktır.Buda sizde yanma hissi oluşturacaktır.

   KABIZLIK
   Hamilelikteki hormonsal değişiklikler ve bebeğin büyüyerek bağırsakları sıkıştırması kabızlığa neden olur. Kabızlığı tedavi eden laksatif ilaçları kesinlikle kullanmayın. Bunun yerine bol su için ve lifli yiyecekler tüketin. Demir ilaçları kabızlığınızı arttıracaktır bu nedenle ihtiyacınız olan demiri gıdalardan almaya çalışın.

   VARİSLİ VENLER (toplardamarlar)
Bunlar vücudun şişmiş olan yüzeyel toplardamarlarıdır.Sıklıkla bacaklarda ve vulvada (vajinanın dışa açıldığı bölge) görülür. Bu durum bebeğiniz doğduktan sonra geçecektir. Bunlardan kaynaklanan ağrıları azaltmak için bacaklarınızı sıklıkla yükseğe kaldırıp dinlendirin. Böylece bacaklarınızdaki şişmiş damarlarda bulunan kan geri akacak ve bacaklarınızın şişliği azalacaktır. Varisli venleri azaltmanın yolları:

 • Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının
 • Fazla ağır taşımayın
 • Yürüyüş,yüzme ve egzersizler yapın.
 • Eğer vulvanızda varisli venler bulunuyorsa yatağınızın ayak kısmını bir miktar yükseltin.

   BASUR YADA HEMOROİDLER
   Bunlarda arkada büyük abdest çıkışınızda bulunan varisli yani şişmiş damarlardır.Kaşıntı ve ağrı yapabilirler yada kanayabilirler. Hemoroid oluşumunu önlemek için bol lifli besinler yemeli ve su içmelisiniz.Buz kompresi ağrınızı azaltabilir. Ayrıca doktorunuz size güvenle kullanacağınız merhemler önerebilir.

   İDRAR KAÇIRMA
Sık tuvalete gitme ihtiyacı hamileliğinizinilk ve son üç ayında sıkça karşılaşacağınız bir problemdir. Hatta bazen idrarınızı tutamayabilirsiniz, özellikle gülerken ve öksürürken.Bu durum geçicidir ve sebebi doğum yaklaştıkça pelvik taban kaslarının bebeğin geçişine izin vermek için gevşemesi ve yumuşamasıdır. Bu rahatsızlığı gidermek için her gün düzenli pelvik kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapmalısınız.


   ŞİŞLİKLER
Bacaklar, bilekler, ayaklar ve ellerhamilelik sırasında şişebilir.Bunun sebebi hormonlara bağlı vücudun su toplanmasıdır. Tansiyonunuz normal olduğu sürece bunun bir önemi yoktur. Ancak bu şişme yüksek tansiyon ile birlikte ise riskli olabilir. Bunları önlemek için ayaklarınızı yukarı kaldırıp dinlenmeye çalışın ve düz, rahat ayakkabılar giyinin.


   KRAMP
Kramp ani ve keskin bir acıdır. Genelde baldır kasları ve bacağa girer.Hamilelikte bu duruma sık rastlanmakla beraber neden olduğunu kimse tam bilmiyor. Vücuttaki düşük sodyum oranlarının buna sebep olabileceği düşünülüyor. Düzenli egzersizler kan dolaşımınızı düzenlemekte ve bu krampların oluşumunu azaltmakta size yardımcı olacaktır. Ayrıca sağlıklı beslenmede önemlidir. Özellikle muz iyi bir sodyum kaynağıdır ve tüketmenizde fayda vardır.


   BAŞ DÖNMESİ
Baş dönmesi ve bayılmada hamileliğin sık problemlerindendir.Sebebi beyninize bir anlık yetersiz kan gitmesidir. Özellikle sırtüstü yattığınızda görülür; bu nedenle yan yatmaya özen gösterin. Ayrıca yataktan ve sandalyeden aniden kalktığınızda görülebilir. Bu nedenle böyle ani kalkışlardan sakınmalısınız. Bu baş dönmeleri birkaç dakika içinde geçecektir. Eğer daha uzun sürerse ciddi bir hastalığın öncüsü olabilir. Bunu doktorunuza bildirmelisiniz.


   UYKU PROBLEMLERİ
Eğer geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsanız endişelenmeyin.Bunu birçok hamile kadın yaşamakta.Güzel bir gece uykusu için yapabileceğiniz çok şey var.


 • Normalde oturduğunuzdan daha geç saate kadar oturun.Aynı saatlerde yatağa girmeyi ve hamile olduğunuz için uzun uyumanız gerektiğini kendinize şart koşmayın. Ne kadar çok dert ederseniz ve katı olursanız problemin çözümü o kadar çok zaman alır.
 • Gün içinde mutlaka hareket edin,egzersiz yapın, yürüyüşe çıkın veya yüzün. Bu sizi hem yoracak hemde rahatlatacaktır.
 • Uyumak için herhangi bir ilaç kullanmayın.Bu ilaçlar hamilelikte zararlı olabilir ve normal uyku düzeninizi bozabilir.
 • Alkol, kafein ve başka uyarıcılarda kullanmayın. Fazla kahve tüketmeyin.
 • Çok fazla uyku problemleriniz üzerine düşünmeyin. Sizi rahatlatacak ve dikkatinizi o problemden uzaklaştıracak başka uğraşlar bulun, film seyredin, müzik dinleyin yada kitap okuyun.

bebek.com
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments