Hamilelik tanısı testleri

Hamilelik tanısı testleri

Hamilelik tanısı testleri

Hamilelik tanısı testleri


gebeliktesti

Jinekolog Op. Dr. Aytuğ Kolankaya

Bu testler kan veya idrar örnekleriyle yapılabilir. İdrardan yapılan testler kandan yapılanlara göre daha geç dönemde hamileliği tesbit edebilirler ve daha sık yanlış sonuç verebilirler. Özellikle idrar yolu iltihabının veya böbrek hastalıklarının bulunması durumlarında yanlış sonuçlar çıkabilir. Yine de evde yapılabilecek pratiklikte olmaları nedeniyle hemen her zaman ilk başvurulan yöntemdir.

En güvenilir yöntem ise iyi bir laboratuar tarafından kandaki beta-hCG hormonunun değerlendirilmesidir. Bu yöntemle hem hamileliğin varlığı hem de haftasına göre yeterli büyümeyi gösterip göstermediği anlaşılır. Böylece, dış gebelik gibi normal dışı durumlar da erken dönemde tesbit edilebilir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle