HAMİLELİKTE KARŞILAŞILABİLECEK DEĞİŞİMLER

HAMİLELİKTE KARŞILAŞILABİLECEK DEĞİŞİMLER

HAMİLELİKTE KARŞILAŞILABİLECEK DEĞİŞİMLER

HAMİLELİKTE KARŞILAŞILABİLECEK DEĞİŞİMLER

 

gebelik51

Tüylenme Artıyor, Saçlarınız Dökülüyorsa
Hamile kadınların sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri de, tüylenmede meydana gelen artış. Hormonlardaki değişimlerin neden olduğu bu artış, hamileliğiniz süresince, hiç alışık olmadığınız noktalarda, özellikle yüz ve karın bölgelerinde tüylerle karşılaşabilirsiniz. Bu tüyler doğum sonrasında kendiliğinden azalırlar. Ancak eğer çok aşırı bir artış varsa, doktora başvurmanızda fayda var.

Hamilelik döneminde, saç kökleri güçlendiği için, saç dökülmesinde azalma olur. Doğumdan 5 ile 6 ay sonrasında saç dökülmeleri hızlanabilir. Ancak bu dökülme kısa sürür ve saçlar yeniden güçlenir. Dermatologlar tarafından önerilecek, saç dökülmelerini önleyen çeşitli losyonlar iyileşmeyi hızlandırabilir.

Terliyorsanız, Sivilceleriniz Artıyorsa
Hamile kadınlarda, hormonal değişimler nedeniyle terleme hissi artar. Hamile kadın bir efor sarfetmese bile terleyebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda endişeye kapılmanız için hiçbir neden yok.

Hamileliğin ilk üç ayında sebum salgılanması artar ve bu da akne oluşmasını hızlandıran bir olaydır. Akne sorunu ile karşılaştığınızda, doktorunuza başvurmadan, kendi kendinize akne tedavisi yapmaya kalkışmayın. Bu tedavide kullanılan çeşitli krem ve ilaçların, bebek üzerinde yan etkileri olabilir.

Varisler Beliriyor, Cildiniz Kızarıyorsa
Hamilelikte dolaşım bozukluklarının neden olduğu rahatsızlıklarla çok sık karşılaşılır. Hemoroid ve varis, damarlarda meydana gelen basınç artışı ile oluşur. Bu nedenle, hamilelik boyunca, mümkün olduğunca ayakta durmaktan kaçınmalı ve otururken bile ayaklarınızı uzatmalısınız. Bacaklarınızda bu tip sorunlar olmasından şüpheleniyorsanız, hemen bir uzmanına başvurmalı ve onun size uygun göreceği belki bir varis çorabını, veya genişletici, rahatlatıcı bir kremi kullanmalısınız. Doğumdan sonra da bu tip sorunlarla karşılaşmamak için kontrollerinizi aksatmadan sürdürmelisiniz. Kan dolaşımı hamilelik döneminde hızlandığı için damarlarda genişleme olur, sıcak hissi ve soğuğa karşı duyarlılık artar. Özellikle yüzde yıldız şeklinde kırmızılıklar 2. ile 5. aylarda ortaya çıkar.

Kaşıntılar Artıyor, Ödemler Oluşuyorsa
İnsan hayatında kaşıntı kadar olağan bir şey daha yoktur. Ancak hamilelik döneminde bu kaşıntılar artmış, kızarıklıklar ve döküntülerle birleşmişse zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Hamileliğiniz sırasında, gözkapaklarınızda, yüz, el ve ayaklarınızda ödemler oluşabilir. Bunları hafife almamalısınız, çünkü bunlar, hipertansiyon ya da böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi sorunların belirtileri olabilir.

İlaç Kullanırken Dikkat!
Anne adayları, kesinlikle kendi kendilerine ilaç almaktan kaçınmalıdırlar. Bu ilaç, her ne kadar hamilelik öncesinde sık sık aldığınız bir ilaç, hatta bir krem bile olsa bunu kullanmaktan kaçının. Normal zamanda sizde hiçbir yan etki yapmayan bir ilaç, hamilelik döneminde, sizin organizmanızda meydana gelen değişimler nedeniyle birçok yan etkiye neden olabilir.
Kaynak: Milliyet-Internet, Hamilelik
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle