Hekiminizi Aramanız Gereken Zamanlar

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Hekiminizi Aramanız Gereken Zamanlar
Hekiminizi Aramanız Gereken Zamanlar

Hekiminizi Aramanız Gereken Zamanlar

Hekiminizi Aramanız Gereken Zamanlar

gebelik ve doktor

Alt karın bölgenizde tek tarafta ya da her iki tarafta şiddetli ağrınız varsa o gün hekiminizi aramalısınız. Eğer bu ağrı kanama ya da bulantı ve kusma ile birlikte ise acilen arayın.
Orta karın bölgesinde şiddetli ağrı (kusma ile birlikte olabilir ya da olmayabilir), el ve yüzde şişme.
Hafif vajinal akıntı; aynı gün hekiminizle görüşün. Ağır vajinal kanama (özellikle karın ve bel bölgesinde ağrı ile birlikteyse) hemen görüşün.
Meme ucundan, mesaneden ya da rektumdan kan gelmesi; aynı gün hekiminizle görüşün. Öksürünce kan tükürmek, yoğun ya da sızıntı şeklinde vajinal akıntı. Ani susuzluk hissi, idrar azlığı ya da gün boyunca hiç idrar yapmama.
Ellerde, yüzde ve gözlerde şişme; aynı gün hekiminizi arayın. Eğer çok ani ve şiddetli olursa ya da başağrısı, görme bozukluğu ile birlikte olursa acilen hekiminizi arayın.
İki ya da üç satten uzun süren şiddetli başağrısı; aynı gün hekiminizi arayın. Bu ağrı görme bozukluğu, yüz, göz ve ellerde şişikle birlikte ise acilen hekiminizi arayın.
İdrar yaparken ağrı ya da yanma hissetme; aynı gün hekiminizi arayın. Eğer bu titreme, ateş ya da sırt ağrısı ile birlikte ise hekiminizi acilen arayın. İki saati aşan görme bozuklukları (çift görme, bulanık görme) anında doktorunuzu arayın.

 

Bayılma ya da baş dönmesi; aynı gün hekiminizi arayın. Titreme ve 37,5 C'nin üstünde ateş (gribal yakınmalar ve üşüme dışında); aynı gün arayın. 38,5C'nin üzerine çıkarsa hekiminizi acilen arayın.

 

İlk üç ayda günde 2-3 kezden fazla gözlenen kusma, ileri dönemlerde kusma; aynı gün hekiminizi arayın. Eğer kusma ağrı ya da ateşle birlikte olursa hekiminizi acilen arayın.

 

Aşırı yemeye bağlı olmayan ve ansızın 1 kg'dan fazla kilo alma; aynı gün hekiminize başvurun. El ve yüzde şişme ve/veya başağrısı ya da görme bozukluklarıyla birlikteyse acilen hekiminizi arayın.

 

20.haftadan sonra, 24 saatten daha uzun süre bebek hareketlerinin duyulmaması; aynı gün hekiminizi arayın. 28.haftadan sonra saatte on hareketten daha az hareket hissetme; acilen hekiminizi arayın. Koyu renk idrarla birlikte ya da tek başına bütün vücutta kaşıntı, renksiz dışkı sarılık; aynı gün hekiminizi arayın.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments