HELPP Sendromu

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. HELPP Sendromu
HELPP Sendromu

HELPP Sendromu

HELPP Sendromu

gebelikte-cerrahi-hastaliklar

HELLP sendromu nedir? HELLP sendromu kırmızı kan hücrelerinin çatlaması demek olan hemolisis "H", yükselen karaciğer enzimi demek olan (lever enyzmes) "EL", ve (low platelet) "LP" kan pıhtılaşmasında gerekli bir element olan plateletin düşük olması kombinasyonuyla açıklanır.

HELLP sendromu yaklaşık gebe kadınların % 25 'inde oluşabilen gebelikte eklampsi ve preeklampsi komplikasyonları ile tanınır.

HELLP sendromu olan kadınlardaki ortak bulgular genel olarak kendini iyi hissetmeme (keyifsizlik) hissi, mide bulantısı ve/veya kusma, karının üst kısmında ağrıdır. Dokularda sıvı artması da sıkça görülen bir bulgudur. HELLP sendromu olan kadınların pekçoğunda idrarda protein ölçülebilir. Kan basıncı artabilir. Bazı durumlarda, düşük kan şekeri nedeniyle koma hali görülür.(hypogycemia).

HELLP sendromunun tedavisindeki ilk yol kanın pıhtılaşması sorununu idare edebilmektir. Eğer ki ceninin büyümesi sınırlanıyorsa, acil doğum gerekebilir. Eğer HELLP sendromu gebeliğin 34. haftasından sonra gelişiyorsa ya da ceninin akciğerleri olgunlaşmış ise ya da annenin sağlığı tehlikede ise, acil doğum tedavidir.

Doğumdan sonra annenin durumu yakından takip edilmelidir. HELLP sendromu karaciğerin yırtılması, anemi, kanama ve ölümle komplike hale gelebilir. HELLP sendromu bebeğin doğumundan sonraki ilk süreçte de gelişebilir.

Geçmişte HELLP sendromu geçirmiş kadınlar ileriki dönemlerdeki komplikasyonlar için yüksek risk taşırlar.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments