HIV enfeksiyonundan korunma ( AIDS )

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. HIV enfeksiyonundan korunma ( AIDS )
HIV enfeksiyonundan korunma ( AIDS )

HIV enfeksiyonundan korunma ( AIDS )

aidsGirişim programları ergenlik çağındaki gençlerde riskin azaltılması için umut vaat ediyor

AIDS'e yol açan virüs olan HIV'in topIam insidansının yakın zamanlarda azalmış olmasına karşın, bu enfeksiyonun ergenlik çağındakiler üzerindeki etkisi gittikçe büyümektedir. Yakın zamanlarda yapılan tahminler, yaklaşık olarak her 4 yeni HIV enfeksiyonunun 1'inin, 13-21 yaşları arasındaki kişilerde görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, bütün yeni enfeksiyon vakalarının yaklaşık yarısı, 25 yaşından genç insanlar arasında görülmektedir. Elde edilen bulgular, HIV enfeksiyonu riski taşıyan gençleri hedef alan sürekli koruyucu önlemlerin gerekli olduğuna işaret etmektedir.

Ancak JAMA'nın 20 Mayıs 1998 sayısında yer alan bir makaleye göre, korunma sağlanması için hâlâ umut var. Afrika kökenli Amerikalı ortaokul öğrencileri üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, bu konuyla ilgili eğitim programlarının, HIV bulaşmasına yol açabilen, risk taşıyan cinsel davranışları engellemede etkili olabileceğini göstermişlerdir.

Araştırmacılar. Philadelphia'nın düşük gelirli kişilerin yaşadığı semtlerindeki okullardan, ergenlik çağındaki 659 öğrenciyi çalışmaya alarak, 3 gruba ayırdılar: cinsellikten uzak durma programının uygulandığı grup; ilişki sırasında lateks prezervatif kullanımının vurgulandığı, daha güvenli cinselliğe yönelik bir programın uygulandığı grup; ve cinsel davranışla ilgili olmayan, sağlığa ilişkin konularda eğitim verilen bir kontrol grubu. Elde edilen bulgular, gerek cinsellikten uzak durma gerekse güvenli cinsellik programlarının, ergenlik çağındaki gençleri HIV riskine maruz bırakan cinsel davranışları azaltabildiğini göstermiştir; ancak güvenli cinsellik programları, özellikle cinsel deneyimi olan gençlerde daha etkili ve etkileri daha kalıcı olabilir.

Araştırmada elde edilen diğer bulgular şunlardır:

· Programdan sonra, cinsellikten uzak durma programına katılan gençler, diğer gruplara kıyasla, cinsellikten uzak durmanın gebeliği ve AIDS'i önleyeceğine daha fazla inanmakta, cinselliğe karşı daha az olumlu bir tutum ifade etmekte ve 3 ay içinde cinsel ilişki yaşama eğimlerinin daha az olduğunu belirtmekteydiler. · Programdan sonra, güvenli cinsellik programındaki gençler, prezervatif kullanımıyla ilgili bilgiler konusunda, cinsellikten uzak durma programındakilere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek skor elde ettiler ve prezervatifin, gebelik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve HIV enfeksiyonunu engelleyebileceğine daha fazla inanmaktaydılar.· Hem cinsellikten uzak durma hem de güvenli cinsellik programındaki gençlerin, HIV riskini azaltma konusundaki bilgilere ilişkin skorları, kontrol grubundakilere göre anlamlı derecede daha yüksekti.

Ek Kaynaklar: National Center for HIV, STD & TB Prevention (CDC). AMA's Encyclopedia of Medicine

HIV NASIL BULAŞIR:

HIV (insan bağışıklık eksikliği virüsü: human immunodeficiency virus), kan, meni ve vajen salgıları gibi vücut sıvılarında bulunur ve enfekte biriyle korunmasız cinsel ilişki, enjeksiyonla madde kullananlarda iğne paylaşma ve çok daha ender olarak enfekte kanın nakledilmesiyle bulaşır. HIV ile enfekte annelerin doğurduğu bebeklere doğumdan önce ya da doğum sırasında ya da anne sütünden enfeksiyon geçebilmektedir. HIV, evde ya da işyerindeki olağan temaslarla bulaşmaz

HIV ENFEKSİYONU NASIL ÖNLENEBİLİR?

  • Cinsel ilişkide bulunmamak

  • Cinsel etkinliği olanların, her tür cinsel temas sırasında lateks prezervatif kullanması

  • İğne paylaşmamak


BAŞKA BİLGİ İÇİN BAŞVURULACAK KAYNAK:

AIDS Savaşım Derneği : (0212) 635 12 09

Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments