Hodgkin Hastalığı ve Non hodgkin lenfoma

 1. Anasayfa
 2. Çocuk Hastalıkları
 3. Hodgkin Hastalığı ve Non hodgkin lenfoma
Hodgkin Hastalığı ve Non hodgkin lenfoma

Hodgkin Hastalığı ve Non hodgkin lenfoma

hodgkin-lenfoma-non-kanser-lenf-beziAlternatif isimler

Hodgkin lenfoma

Tanım

Lenf düğümleri , dalak , karaciğer ve kemik iliğinde bulunan lenfoid dokunun habasetidir.

Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri

Bilinen bir sebep olmaksızın lenf düğümlerinde büyüme olursa hastalığın varlığından şüphelenilir.
Hastalık komşu lenf düğümlerine yayılır , geç dönemde kana yayılım olabilir.
Hücrelerin mikroskopik çalışmasıyla ( histolojik değerlendirme ) karakteristik Reed-sternberg hücreleri görülebilir.
Hastalığın sebebi ve risk faktörleri bilinmemektedir.
Hastalık 10.000 kişinin 2 sinde görülmektedir. En sık görüldüğü yaşlar 15-35 yaş ve 50-70 yaş arasıdır.

Korunma

Bilinmiyor.

Belirtiler boyun , koltukaltı ve kasıktaki lenf düğümlerinde ağrısız büyüme ateş ve titreme gece terlemesi yorgunluk kilo kaybı iştahsızlık yaygın kaşıntı aşırı terleme boyun ağrısı saç dökülmesi ( kaybı ) deride kızarıklık dalak büyümesi böğür ağrısı el ve ayak parmaklarında çomaklaşma

Tanı/Teşhis lenf düğümü biyopsisi kemik iliği biyopsisi şüpheli dokunun biyopsisi biyopsi materyalinde Reed-Sternberg hücrelerinin görülmesi

Tümörün evrelemesi için ( evreleme: tümörün yayılım derecesinin değerlendirilmesi ) şunlar yapılır: fizik muayene karın bilgisayarlı tomografisi lenfanjiogram ( lenf sisteminin kontrast madde yardımıyla görüntülenmesi ) eksploratris laparotomi ( karnın cerrahi olarak açılıp incelenmesi ) veya karaciğer biyopsisi göğüs filmi kan kimyasıyla ilgili çalışmalar gerektiğinde manyetik rezonans veya diğer görüntüleme yöntemleri

Hastalığın gidişini aşağıdaki test sonuçları değiştirebilir: T lenfosit sayımı ince barsak biyopsisi periton sıvısı analizi mediastinoskopi ve biyopsi galyum sintigrafisi ferritin plevra sıvısının hücresel analizi kriyoglobülinler kemik iliği aspirasyonu Schirmer testi ACE düzeyi (ACE: anjiotensin dönüştürücü enzim ) beyaz kan hücrelerinin sayılması

Tedavi Tedavi şemasını oluşturmak için evre değerlendirilmesi yapılmalıdır. evre 1 : bir lenf düğümü tutulumu evre 2 : diyaframın aynı tarafında iki lenf düğümü tutulumu evre 3: diyaframın her iki tarafındaki lenf düğümlerinin tutulumu evre 4: hastalığın kemik iliği veya karaciğere yayılımı tedavi hastalığın evresine göre değişir. evre 1 ve evre 2 de (sınırlı hastalık ) lokal radyoterapi uygulanır. evre 3 ve evre 4 ( yaygın hastalık ) kemoterapi ile tedavi edilir. herhangi bir dış kanamada basınç ve buz uygulanır. Kişisel temizlik için yumuşak diş fırçası ve elektrikli traş makinesi kullanılmalıdır. diyetteki protein ve karbonhidrat miktarının arttırılması kemoterapiye bağlı yan etkilerin azalmasında yardımcı olabilir. Dinlenme periyotları ve günlük aktivitelerin programlanması anemiye bağlı yorgunluğu önlemede faydalı olabilmektedir.

Prognoz/Hastalığın gidişi

Tedavi sonrası evre 1 veya evre 2 hodgkin’li hastaların %70-80 inde yaşam süresi en az 10 yıldır. Yaygın hastalıkta 5 yıllık yaşam oranı %20-50 dir.

Komplikasyonlar/Riskler olası bir non-hodgkin lenfoma karaciğer yetmezliği radyoterapi ve kemoterapiye bağlı yan etkiler olası bir akut non-lenfositik lösemi ( ANLL )

Doktorunuza başvurun hodgkin hastalığı belirtileri varsa hodgkin hastalığı için tedavi görüyorsanız ve radyoterapi-kemoterapinin bulantı , kusma , iştahsızlık , ishal , ateş veya kanama gibi yan etkileri oluşmuşsa ...


Non Hodgkin Lenfoma

Genel Bilgiler
Lenfatik sistem infeksiyonlar ve diğer hastalıklarla savaşan vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenfatik sistemde lenf sıvısı adı verilen berrak sıvı lenf damarları aracılığıyla lenf bezesi adı verilen küçük, yuvarlak organlara taşınır. Lenf bezleri beyaz kan hücrelerinin bir tipi olan lenfositlerle doludur. Lenf bezleri lenf sıvısındaki bakterileri veya diğer zararlı maddeleri yakalayıp alırlar. Lenf bezesi grupları boyunda, koltuk altında, göğüs kafesinde, karın içinde ve kasık bölgesinde bulunur. Lenfatik sistemin diğer parçaları bademcikler (tonsil), dalak ve timustur. Lenfatik doku vücudun mide, deri ve ince barsak gibi kısımlarında da bulunur.

Lenfoma lenfatik sistemde başlayan bir kanser türüdür. Lenfomalar halk arasında “lenf kanseri” olarak bilinir. Hodgkin ve non-Hodgkin (Hodgkin-dışı) (NHL) olmak üzere iki tipi vardır. Burada NHL hakkında bilgi verilecektir.

NHL’nın birçok tipi vardır. Bütün lenfoma tipleri lenfatik sistemdeki lenfosit denen hücrelerde başlar. B hücreli tipi (daha sık) ve T hücreli tipleri vardır. Normalde hücreler büyür, çoğalır ve vücudun ihtiyacı olan yeni hücreleri oluştururlar. Hücreler yaşlandığında ölürler ve yerlerini yeni hücreler alırlar. Bezen bu süreç yanlış gider. Vücudun ihtiyacı olmadığı halde yeni hücreler oluşur ve ölmesi gereken yaşlı hücreler ölmezler. Bu fazla hücreler ur veya tümör adı verilen doku kitlesini oluşturabilir.

Risk Faktörleri
Lenfomalara yol açabilecek belirli bir sebep yoktur. Fakat NHL gelişiminde etkili olabildiği gösterilen bazı risk faktörleri vardır. Risk faktörlerini taşıyan kişilerin çoğunda NHL gelişmezken, diğer taraftan hastalığa yakalananlarda sıklıkla bilinen risk faktörleri görülmeyebilir.

Zayıf bağışıklık sistemi: Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak (genetik geçişli bir durumdan, HIV infeksiyonundan veya belli ilaçlardan kaynaklanan) NHL gelişme riskini artırır.
Belirli infeksiyonlar: Bazı infeksiyonların olması da lenfoma gelişme riskini artırır. Buna rağmen lenfoma bulaşıcı değildir. Başka kişilerden lenfomaya yakalanmazsınız. Aşağıdakiler lenfoma riskini artıran başlıca infeksiyon tipleridir:
1.İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV): HIV AİDS hastalığına sebep olan virüstür. HIV infeksiyonu olan kişiler bazı NHL tipleri için daha yüksek riske sahiptir.
2.Epstein-Barr virüsü (EBV): EBV infeksiyonu yüksek lenfoma riski ile ilişkilidir. Afrika’da EBV infeksiyonu Burkitt lenfoma ile ilişkilidir.
3.Helikobakter pilori (HP):
4.İnsan T-hücreli lösemi/lenfoma virüsü (HTLV-1):
5.Hepatit C virüsü:
Yaş: NHL genç insanlarda olabilemesine rağmen yaşın ilerlemesi ile bu hastalığın gelişme şansı artmaktadır. NHL’lı hastaların çoğu 60 yaşın üzerindedir.

Belirtiler
NHL genellikle boyunda veya koltuk altlarında ağrısız bezeler ile ortaya çıkar. Sıklıkla bu şikayetler kanserden kaynaklanmaz. İnfeksiyonlar veya diğer sağlık sorunları da bu belirtilere sebep olabilir. Bu belirtiler 2-4 hafta içinde geçmez ise doktora başvurunuz. Sıklıkla görülen diğer belirtiler şunlardır:

Boyunda, koltuk altında veya kasıkta büyümüş, ağrısız lenf bezleri
Açıklanamayan kilo kaybı
Ateş
Sırılsıklam gece terlemesi
Öksürük, güçlükle nefes almak veya göğüs ağrısı
Sürekli olan halsizlik ve yorgunluk
Karında ağrı, şişlik veya doluluk hissi
Tanı
NHL‘ya işaret eden büyümüş lenf bezleri veya diğer bulgularınız varsa doktorunuz bunun kanserden mi yoksa diğer nedenlerden olduğunu bulma konusunda size yardımcı olacaktır. Bunun için özellikle lenf bezi bulunan belgeleri değerlendiren genel fizik muayene ve rutin kan testlerinin yanı sıra bilgisayarlı tomografiler ve biyopsi yapılır. Laktat dehidrogenaz (LDH) denen bir kan testinin de yapılması gereklidir. Kesin teşhis için lenfomalı hücrelerin deneyimli bir hematopatolog tarafından mikroskop altında incelenmesi gerekir. Biyopsi lenfoma tanısı koymak için tek emin yoldur. Tam bir lenf bezi (eksizyonel biyopsi) veya lenf bezinin sadece bir parçası (insizyonel biyopsi) alınabilir.

Lenfoma tipleri

Lenfoma tespit edildiğinde patolog tipini rapor edecektir. En sık tipleri yaygın (diffüz) büyük B- hücreli lenfoma ve folliküler lenfomadır. Lenfomalar büyüme özelliklerine göre gruplanabilirler:

Düşük dereceli lenfomalar: Yavaş büyürler ve az belirti verme eğilimindedirler.
Agresif (orta dereceli ve yüksek dereceli) lenfomalar: Daha hızlı büyür ve yayılırlar. Daha şiddetli belirtilere sebep olurlar. Zamanla bazı düşük dereceli lenfomalar agresif lenfomaya dönüşebilir.

Evreleme
En iyi tedavi planını belirlemek için hastalığın yaygınlığını bilmek gereklidir. Bu amaçla tüm vücuttaki lenf bezi bölgeleri taranır. Bu amaçla bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılır. Ayrıca kemik iliğinde tutulum sık görülen bir durumdur. Bunu tespit etmek için de kemik iliği biyopsisi yapılır. Bazı durumlarda manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve ultrason yapmak gerekebilir. Yüksek risk hastalarda beyin ve omurilik sıvısında yayılım olup olmadığını görmek için lomber ponksiyon (LP; omurilik kanalından iğne ile sıvı örneği alma işlemi) yapılabilir. Son yıllarda pozitron emisyon tomografisi (PET-BT) çekilerek lenfoma hücrelerinin aktif çoğalıp çoğalmadığına bakılabilir. Bu tetkik giderek daha çok klinik kullanıma girmektedir.

Tedavi
NHL’yı tedavi eden uzmanlar medikal onkologlar, hematologlar ve radyoterapi için radyasyon onkologlarıdır. Erken evrelerde 3-4 kür kısa kemoterapi sonrası radyoterapi uygulaması yeterli olabilir. Evre III ve IV için radyoterapi genellikle kullanılmaz. Bu hastalarda kemoterapi uygun bir tedavi seçeneğidir. Cerrahinin NHL tedavisinde yeri yoktur.

Tedavi seçilirken pekçok faktör göz önüne alınmalıdır. Bunlardan NHL tipi (örneğin, foliküler lenfoma) ve NHL’nın evresi (lenfoma nerede bulunuyor) en önemlileridir. Ayrıca lenfoma ne hızla büyüyor (düşük dereceli veya agresif lenfoma), hastanın yaşı ve diğer sağlık problemleri de değerlendirilir.

Semptomsuz giden düşük dereceli bir NHL hastalığınız varsa hemen tedavi gerekmeyebilir. Hemen kanser tedavisinin başlamaması yakın takip gerektirir. Buna “bekle gör” politikası denir. Doktorunuz hastalığınızı takibe alır ve ne zaman belirti ortaya çıkarsa tedaviye başlayabilir. Düşük dereceli lenfoması olan bir kişi uzun süre tedavi gerektirecek bir problem yaşamayabilir. Bazen tümör tedavisiz kendiliğinden küçülebilir. Tedavi vermemekle kemoterapi veya ışın tedavisinin muhtemel yan etkilerinden korumuş oluruz. Eğer sizi rahatsız eden belirtilere yol açan düşük dereceli bir lenfomanız varsa muhtemelen kemoterapi ve biyolojik tedavi almanız gerekecektir. Evre I veya II lenfomalı hastalarda ışın tedavisi gerekebilir.

Eğer bir hastada HP infeksiyonuna bağlı mide lenfoması varsa, doktor bunu antibiyotikle tedavi edebilir. İlacın infeksiyonu tedavi etmesinden sonra lenfoma hücreleri de kaybolabilir.
Eğer agresif lenfomanız varsa, verilecek tedavi genelde kemoterapi ve biyolojik tedavidir. Ayrıca ışın tedavisi de gerekebilir.

NHL tedavi sonrası tekrarlarsa, hastalık nüksü olarak adlandırılır. Hastalığı nüks eden kişilerin kök hücre nakli yaptırmaları gerekebilir.

Kanser tedavisinin sıklıkla sağlıklı hücre ve dokulara zarar vermesi nedeniyle yan etkiler sık görülür. Yan etkiler genelde verilen tedavinin tipine ve ağırlığına bağlıdır. Yan etkiler her hasta için aynı olmayabilir ve tedavi kürleri arasında da farklılık gösterebilir. Kişi ne kadar genç olursa tedavi ve yan etkileri ile o kadar rahat tolere edebilir.

Biyolojik Tedavi

B hücreli NHL tiplerine sahip hastalar biyolojik tedavi alabilirler. Bu tip tedaviler kanserle savaşan bağışıklık sistemine yardımcı olurlar. Monoklonal antikorlar lenfomada kullanılan biyolojik tedavi tipidir. Bunlar laboratuar şartlarında hazırlanan proteinler olup kanser hücrelerine bağlanabilirler. Lenfoma hücrelerini öldüren bağışıklık sistemine yardımcı olurlar. Hastalar bu tedaviyi bir damar yolu ile hastanede alırlar.

Yan etki olarak ateş, titreme, başağrısı, halsizlik gibi grip benzeri belirtiler ve bulantı olabilir. Bu yan etkilerin çoğu kolay tedavi edilebilir. Nadiren bir hastada solunum sıkıntısı, düşük kan basıncı veya şiddetli deri döküntüsü gibi daha ciddi yan etkiler görülebilir.
Kök Hücre Nakli

NHL olan bir kişide hastalık nüksü (tekrarı) olursa kök hücre nakline gidebilir. Nakil öncesi yüksek doz kemoterapi, radyoterapi veya ikisi birlikte kemik iliğini hazırlama amaçlı kullanılabilir. Bu yüksek dozlar kemik iliğindeki hem lenfoma hem de sağlıklı hücrelere zarar verir. Sonrasında hastaya boyundaki veya göğüsteki kalın bir damar yolunana yerleştirilmiş esnek bir tüple sağlıklı kan yapıcı kök hücreler verilir. Yeni kan hücreleri nakil edilmiş bu kök hücrelerden gelişir. Kök hücre nakli hastanede yapılır. Kök hücreler hastanın kendisinden veya bir vericiden alınabilir.

Otolog kök hücre nakli: Bu nakil yönteminde hastanın kendi kök hücreleri kullanılır. Kök hücreler hastadan alınır ve içlerinde bulunan lenfoma hücrelerini öldürmek için tedavi edilebilirler. Bu kök hücreler dondurulup saklanırlar. Hasta yüksek doz tedavi aldıktan sonra saklanmış kök hücreler eritilip hastaya verilir.
Allojeneik kök hücre nakli: bazen sağlıklı kök hücreler bir vericiden sağlanabilir. Hastanın erkek veya kız kardeşleri veya ebeveynleri verici olabilir. Kök hücreler akrabalık bağı olmayan birisinden de olabilir. Verici hücreleri ile hasta hücrelerinin uygunluğundan emin olmak için bazı kan testleri yapılmalıdır.
Singeneik kök hücre nakli: Bu nakil yönteminde hastanın sağlıklı tek yumurta ikizinden alınan kök hücreler kullanılır.

Tedaviden Sonra

Beslenme

İyi beslenmeniz önemlidir. İyi yemenin anlamı kilonuzu korumak için yeterli kalori ve gücünüzü korumak için yeterli protein almaktır. İyi beslenme kanser hastalarının kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha enerjik olmalarını sağlamaktadır.

İyi yemek yeme zor olabilir. Eğer yorgun ve ağrılarınız varsa yemek yemeyi istemeyebilirsiniz. Ayrıca tedavinin yan etkileri ( bulantı, kusma ve ağız içi ağrıları gibi) bir problem yaratabilir. Bazı kişiler kanser tedavisi sırasında yemeklerin tadının iyi olmadığını ifade etmektedirler. Doktor, diyetisyen veya diğer sağlık çalışanları sağlıklı bir diyeti sağlamanın yollarını sağlamalıdırlar.

Takip

NHL’da hasta takibi önemlidir. Doktorunuz iyileşmenizi takip etmeli ve hastalık nüksü açısından kontrol etmelidir. Kontroller sağlık durumunuzda meydana gelebilecek olan herhangi bir durumun tespit edilmesi ve gerekirse tedavi edilmesine yardımcı olmayı sağlar. Kontroller fizik muayene, laboratuar testleri, akciğer filmi ve diğer değerlendirmeleri kapsayabilir. Bu düzenli kontroller arasında eğer bir sağlık probleminiz olursa doktorunuzla diyaloğa geçmelisiniz.

Destek Kaynakları

NHL ile yaşamak kolay değildir. Ailenize bakmak, işinizi devam ettirmek veya günlük aktivitelerinize devam etmek zorundasınız. Tedavi ve tedavinin yan etkileri, hastanede kalma ve tedavi maliyeti hakkındaki endişeler sıktır. Doktorlar, hemşireler veya sağlık ekibinin diğer üyeleri tedaviniz, çalışma durumunuz veya diğer aktiviteleriniz hakkındaki sorularınıza cevap verebilir. Hisleriniz veya endişeleriniz hakkında konuşmak istiyorsanız bir danışman, sosyal çalışan veya bir din görevlisi size yardımcı olabilir. Sıklıkla bir sosyal çalışan ekonomik yardım, nakil işleri, evde destek tedavisi veya duygusal destek kaynakları açısından önerilerde bulunabilir.

Ayrıca destek grupları da yardımcı olabilirler. Bu gruplarda hastalar veya onların diğer aile üyeleri diğer hasta ve aileleri ile hastalık ve tedavinin etkileri hakkında öğrendiklerini paylaşırlar. Sağlık ekibinizle bir destek grubu bulma konusunda görüşebilirsiniz.

 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

15 Comments

 • HİLAL İLHAN

  Reply
  Posted on Eyl 16, 2013 at 20:37 pm

  İyigünler babama lenfoma teşhisi kondu.Evre4 müş.Su anda tedavisinin ilk kürünü tamamladı.Acaba babama ne gibi besinler tüketmesini önerirsiniz?Yaşama olasılığı istatiksel olarak kaçtır?Bulantı ve kusması yokagrısı da yok acaba cok mu gec kaldık cünkü temmuz ayında dalagında büyüme vardı ve bazı doktorlar yanlıs yonlendirmisti.Agustosun sonunda teshis anca konabildi.İlginiz için teşekkürler

 • Faruk Doğan

  Reply
  Posted on Kas 20, 2013 at 16:52 pm

  iyi akşamlar , annem diffüz büyük b hücreli lenfoma ya yakalandı. bana bu hastlağın sonucunda neler olucağını söylerseniz çok mutlu olurum

 • selin yavuz

  Reply
  Posted on Haz 16, 2014 at 18:36 pm

  merhaba kardeşin 10 yaşında 4. evreydi ve 1 yıl tedavi olduktan sonra tekrarladı lütfen hemen cevap verin nedenleri ve tedavi yöntemi nelerdir teşekkürler

 • Canan

  Reply
  Posted on Eki 26, 2014 at 20:38 pm

  Merhabalar,babam 70 yaşındadır.konulan teşhis mantle hücreli lenfoma-non hodging lenfoma. Kendisine geçen ayın 25inde ilk kemoterapi yapıldı.kemoterapi Başladığından beri babam hiç rahat etmedi.o günden beri hastanededir.hastanede olma sebebi Başlarda sodyumun azalmalıydı,bildiğim kadarıyla artık bunun dışında Sıkıntılar yasıyoruz,devamlı Kanı azalıyor Buda halsizlik yapıyor,kan alınca Üşüme akabinde ateş yapıyor,bir gün iyiyken ertesi gün kötü,sabah canlıyken akşam bitkin vs yani çok değişken bir durum yaşıyoruz.hocam bu süreç normal mi? Ne zamana kadar bu böyle devam eder acaba vücut alışma dönemi mi yaşıyor? Bir aydır babam hastanede eve gelemicek mi? İyileşme oranı nedir bu hastalıkta? Detaylı değerli bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederiz.

 • funda çakır

  Reply
  Posted on Oca 08, 2015 at 16:41 pm

  merhaba hocam 31 yaşındayım 2 aydır lenf bezimde yumurta büyüklüğünde şişme oldu önce ufaktı dpktora gittim bana beze denildi.antibiyotik verdi.Fakat antıbıyotığı bitirmedim iyice şişti sağ taraf daha cok siş sonra soltarafda şişti.tekrar gittim doktora hemen emara girdim ve sıvı alıp patolojiye gönderildi. 1 ay sonra cıktı sonucu.mikroskopik bulgular da 2 adet lam 03cc hacminde kırmızı renkli sıvı 1 lam +hücre bloğu
  patolojik tabı sağ servikal lap, iias yayma +hücre bloğu
  mailing hücre grupları lenfoid ser elemanları epikriz kitlenin ekisyonu ve hisptopatolojik tekiki önerildi.
  yapıldı önce ameliyatla alınması gerekli denildiç sonra başka doktora gösterdiğimde burnumdan et parcası alınıp patoloji gönderildi.ameliyata alama dedi doktorum kötü hücrelerin olduğunu söyledi.10 gün sonra cıkıcak sonucu hocam beklediğim için dağılma olasılığı var mı beni aydınlatırmısınız rica etsem.zor durumdayım ilke böyle birşey geliyor caresizim

 • Özcan

  Reply
  Posted on Şub 27, 2015 at 10:51 am

  Merhabalar , kardeşim 51 yaşında bayan.Patoloji ve Kemik İliği sonuçlarına göre Agresif Lenfoma şu an kemoterapi alıyor .Doktoru 5 kür demiş 2.kürü alıyor şimdi. 1.kemoterapide boynundaki şişlik tamamen indi, saç dökülmesinin dışında , bir rahatsızlığı yok ..Bu hastalığı yenme şansı varmı yada neler yapmalı .Tüm hastalara geçmiş olsun acil şifalar ve siz doktorlar iyi ki varsınız…

 • elif

  Reply
  Posted on Nis 17, 2015 at 20:13 pm

  hocam yaklaşık 1 yıldır vücudumda döküntüülü yaralar çıktı parapzöriyasist mf dediler 33 yaşındayım parapzöriyasist mf nedir tedavisi varmı karşılaşabileceğim zorluklar nelerdir ne yapmam gerekiyor doktorum lezyonların çıkmasını bekle dedi beklememe gerek varmı

 • Sadiye

  Reply
  Posted on May 01, 2015 at 15:36 pm

  4 hafta once 65 yasindaki esime cok ender rastlanan MCL(Mantle Cell Lemphoma) diye anilan , cok huzli yayilan 4.derecede bir kanser teshisi kondu,,Testlerin sonucunda kemik iligide dahil, tum vucuda sarmis durumda..Fakat bulundugumuz yer itibariyle kanser tedavileri ve tedaviye cevap cok olumlu gozukuyor..Kemoterapi oncesi cokmus bagisiklik sistemini guclendirmek icin steroidler verilmeye baslandi ve 1.kemo aldik..Yan tesirlerini gormeye basladik, maalesef 6 kez tekrarlanacak bu islem..Sonuclara gore sonraki adimi atacagiz..Aranizda bu hastalikla mucadele eden varsa, Turkiye’de ne gibi tedavi uygulaniyor, ilaclar cok cesitlilik gosteriyor, burda yeni ilaclari deniyorlar..Simdiden cok tesekkurler ve mucadele eden kanser savascilarina acil sifalar diliyorum..

 • hHC

  Reply
  Posted on Haz 21, 2015 at 03:08 am

  merhaba hocam ben sadece 53 yaşında birinin mantle hücreli lenfomayı yenme şansı ne kadardır yaşama şansı ne kadardır yani bu hastalığı tamamen atlatma şansı varmıdır bu hastalıkta ilaçlar dışında yapılması gerekenler nelerdir….internette 5-10 yıl yaşam süresi veriliyor bu ne kadar doğru

 • Hasan ünal

  Reply
  Posted on Tem 29, 2015 at 22:38 pm

  iyi günler annem 71 Yaşında üç aydır hastanede yatıyor o kadar işlem yapıldı Teşhis yeni konuldu beyinden ALINAN paçalardan patoloji sonucu diffüz büyük bir hücreli lenfoma teşhisi konuldu iyileşme ORANI nedir neler önerirsiniz teşekkür ederim

 • ata

  Reply
  Posted on Ağu 11, 2015 at 16:47 pm

  Arkadaslar yeni mantle cell lenfoma teshisi kondu. Tedaviyi alan var mi daha once.

 • erdinç baslı

  Reply
  Posted on Ağu 19, 2015 at 22:21 pm

  merhaba hocam babam 1948 doğımlu 2001 yılında hocgin lenfoma teşhisi koyuldu 2005 yılında 21 aralıkta vefat etti abvd ilaçları verildi tekrar lüksetti ama lüksetmesini asistan doktorlar anlayamadı neden tomografi sonuçları temiz çıkıyordu bu hastalık net anlamak için kemik iliği almak şart galiba terleme aşırı kilo kaybı vardı ama tedavi etmediler 53 gün infeksyon aradılar fakat hastalığın lüks ettiğini anladılar febril nötrepeni dediler ama ozamana kadar babam aşırı kilo kaybetti 1 hafta mama ile beslediler sonra dap tedavisi yaptılar malum bağışıklı bünye düştüğü için dap tedavisini kaldıramadı böbrekler iflas ve sırasıyla diğer organlar bitti 53 gün sonra vefat etti.
  şimdi benim kasık kısmında ağrılı kızarıkla beraber şiş oluştu 2 adet lenf bezinde sağda lenf kanseri olabilimimiyim 39 yaşındayım infeksyon hastalıklarına gittim 4 tüp kan aldılar 1 tüp hıfsısıhaya gönderildi kene böcek veya doğadaki sudan içmiş olabildiğim ihtimali soruldu diğer babamda olan belirtilerin hiç biri yok ama terleme kilo kaybı vs hiç bir şey hafıf ağrılı kasıkla beraber şişlik var 10 adet antibiyotik 1000 ml amoklavin içtim kızarıklık şiş gitti ama lenf şişi duruyor hafif ağrı devam ediyor.

 • Canan deniz

  Reply
  Posted on Ağu 24, 2015 at 21:49 pm

  merhabalar,babama 71 yaşında mantle hücreli lenfoma teşhisi kondu,2014 ağustos ayında,kendisine yapılan tüm kemoterapiler kortizon yüklemeleri spnucu kemik erimesi yaşadı ve fenur başı avesküler nekroz teşhisi ile ameliyat oldu akabinde dunyada bi elin parmaklarını gecmeyen beyin santral sistemi tutulumu teşhisi kondu,tüm çabalar radyoterapi kemoterapi vs ağustos 2015 babamı kaybettik..Lenfoma tahminim tedavi edilebilir bir hastalıktı fakat secondry santral sinir sistemi tutulumu boyumuzu aşan bir savaş oldu ve malesef babamı hastalık yendi..herkese şifalar dilerim kimseye başımıza gelenlerin gelmemesini yaşamamasını dilerim,

 • A.SELVİ

  Reply
  Posted on Eyl 25, 2015 at 11:06 am

  İyi günler ben 51 yaşındayım 2014-4. ayında non honkıng büyük B hüçreli difüz lenfoma hastalalıgına yakalandım bademcik yanında ve omuz üstünde nohuttan küçük şişkinlik vardı ve evre 2 olarak adlandırdılar 4 kür kemoterafi aldım arkasından 25 seans radyoterabı aldım tedaviyi doktorum sonlandırdı şimdi iyiyim ama bu tedavi tam tesavimidir yoksa geçiçi olarak 5-10 yıl ertelememıdır nedir merak edıyorum aydınlatırsanız sevınırım

 • metin nur

  Reply
  Posted on Eki 02, 2015 at 13:53 pm

  Hocam,21 yaşında yegenim ünüversite öğrencisi.boynunda bir şişlik oldu.hastaheye gitti.pataloji sonucu hockın lenfoma dediler.4 kür tedavi ve radyoterapiden sonra çekılen pet filminde boynundakı rahatsızlığın yok olduğunu ne varkı dalakta bir sorun görünüyordu.ameliyatla dalağını aldılar.pataloji sonucuna göre agresif diffüz büyük B hücreli lenfoma türü.önümüzdekı hafta tedavisine başlanacak.Tedavi türü
  R-DHAP .Doktorlar bu tedavi karar vermişler.hocam yardımcı olursanız seviniriz.teşekkürler.

Add Comments