İdrar Tutamama

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. İdrar Tutamama
İdrar Tutamama

İdrar Tutamama

 

idrar-kaçırma-tutamama

 

Şikayet

Sık sık idrarınız varmış gibi oluyor veya idrarınızı tutamıyor, damla damla akıtıyor ya da kaçırıyorsunuz.

Nedenleri

Mesane enfeksiyonu : Aniden, ağrılı, sık, kanlı fakat az idrara çıkıyorsunuz; ateşiniz var ve sırtınızın alt kısmı ile leğen kemiğiniz (pelvis) ağrıyor. Mesane enfeksiyonları veya sistit, idrar tutamamanın en sık görülen nedenidir ve antibiyotikle tedavi edilir.

Prostat sorunu : Zor idrar yapıyor, geceleri idrara kalkıyor, sık idrara çıkıyor, ama az yapabiliyorsunuz.

Bu önemsiz bir prostat iltihabından veya büyümesinden kaynaklanabileceği için doktorunuza bildirin. Sırtınızın alt kısmında ve leğen kemiği bölgesinde, boşalma sırasında ya da büyük apdest yaparken ağrı varsa bu, ciddi bir prostat sorununun belirtisi olabilir.

Östrojen eksikliği : Menopoza yakın ve menopoz dönemindesiniz ve idrarınızı zaman zaman kaçırıyorsunuz. Yumurtalıkların östrojen üretimin azalması sonucu üretrayı kaplayan zarların incelmesi idrar tutamamaya yol açar. Doktora gittiğinizde hormon ikamesi konusunu danışın.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Büyükler için alt bezini ancak doktor tavsiyesiyle kullanın; başka türlü tedavi olmanız gerekebilir.

Tuvalete daha sık ve düzenli giderek mesaneniz üzerindeki kontrolünüzü yeniden kazanmaya çalışın.

Kadınlar Kegel egzersizleriyle leğen kemiği tabanı kaslarını güçlendirmeyi öğrenebilir. İdrar yaparken durdurma ve tekrar yapma denemeleri yapın. Vajina ve makat bölgelerindeki kasları birkaç saniye kasın ve bırakın. Bunu gün boyunca yapın.

İki defa boşaltma: Mesaneyi mümkün olduğu kadar boşaltın. Birkaç dakika sonra tekrar boşaltmayı deneyin.

Önleme

Akşam yemeğiyle yatma saatiniz arasında hiç bir şey, özellikle de alkol ve kafeinli içecekler içmeyin.

İdrar tutamamaya aldığınız bir ilacın yol açıp açmadığını belirlemeye çalışın ve doktorunuzla bu ilacı değiştirmeyi konuşun.

Öteki Nedenler Kronik sistit Yaşlanma veya bunaklık Şeker hastalığı Gıdasızlık İlacın yan etkisi İnme Omurilik sakatlanması
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments