İktidarsızlık

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. İktidarsızlık
İktidarsızlık

İktidarsızlık

iktidarsizlik2

 

Erkek cinsel organı penis, normal koşullarda yumuşak bir dokudur. Cinsel uyarı karşısında bu bölgeye kan getiren damarlarda bir değişiklik olmazken, kanın geriye dönüşünü sağlayacak damarlarda kasılma olur. Kan penise doğru gelir, ancak geri çıkamaz, penis içindeki süngersi dokularda hızla birikir. Bu birikme, penisin şişmesine ve sertleşmesine neden olmaktadır.Erkek cinsel organının cinsel birleşme için gereken sertliğe ulaşamaması impotans, iktidarsızlık olarak isimlendirilir. Genelde hiç bir ön uyarı yapmadan aniden ortaya çıkar.
Cinsel birleşme için erkek cinsel organının belirli bir sertliğe ulaşması gerekir. Ancak bu sertliğe ulaşamadan, vajina içerisine giremez. Özellikle, yeteri kadar bir ön sevişme dönemi yaşanmamışsa, vajina kayganlığı da kazanılmamış olacağından, cinsel ilişki imkansız hale gelir. Bazı durumlarda ise; penis sertleşir ancak tam vajinaya giriş yapacağı zaman sertliğini kaybeder. Halk arasında impotans, cinsel organın küsmesi olarak isimlendirilir.
İmpotans Nedenleri
Herşeyden önce impotans bir hastalık değildir. Bir takım sorunların kendisini ikincil olarak gösterme şeklidir. Yakın zamana kadar ereksiyon (penisin şişmesi, dikleşmesi) sorunları yaşıyan erkekler, doktora gittiklerinde yaşlanmaya bağlıdır gibi yanıtlar alırlardı. Günümüzde bu sorun üzerinde ciddi çalışmalar yapılmış ve sorun, 4 ana grupta belirlenmiştir.
Psikolojik nedenlerle
Fiziksel nedenlerle
Hem ruhsal hem fiziksel nedenlerle
Ve nedeni bilinmeyen olgular.
Yaklaşık %85 olguda neden Fiziksel (organik) nedenlidir. Olguların %10'dan biraz daha fazlası ise pisikolojik nedenlidir. Yani bütün sorun kişinin düşüncelerinde saklıdır. %5 kadar olguda neden bilinememektedir. Bir erkekte bir kez impotans görüldüğünde, bunu hep yaşamak korkusu ile stres daha da artacaktır ve psikolojik nedenli impotansa neden olabilecektir.
Eğer bir fiziksel neden bulunamıyorsa nedenin, psikolojik olduğu düşünülür. Kötü evlilkler, düşük cinsel performans, iş stresi, depresyon hep impotans nedeni olabilirler. Hiç unutulmamalıdır ki, her erkek hayatında bir ya da birkaç geçici impotans dönemi yaşar.
Fiziksel olarak impotansa neden olan faktörler incelendiğinde;
Diabetes Mellitus (şeker hastalığı) %33
En önemli impotans nedeni diabettir (şeker hastalığı). Şeker hastalığında bir çok büyük ve küçük damarlarda değişikler ortaya çıkmaktadır. Bu damar bozulmaları, bazı erkeklerde impotasa neden olmaktadır. Diabette sadece damarlar değil, aynı zamanda sinirler de olumsuz yönde etkilenirler. Beyinin taşıdığı arzuyu, iletmekte zorluk çekebilirler. Yaklaşık 50 yaş üzeri diabetik erkeklerin, %50'sinde impotans ortaya çıkar.
Damar Hastalıkları %25
Atardamarlarda ortaya çıkan hastalıklar, ateroskleroz'da da olduğu gibi damar duvarının elastikliğini bozarlar ve damar çapını azaltarak kan geçişine engel olurlar. Bu olay; kalpte, kalp krizlerine neden olabilirken, peniste de impotansa neden olabilmektedir. Penise yeterince kan getirememektedirler. Toplar damarlarda ortaya çıkan bozulmalar sonucu da, penise gelen kanın geri gitmemesi için tam bir damar kapanması yapamazlar ve kanın geriye dönüşüne tam engel olamadıklarından impotans ortaya çıkabilir. Bu kişiler kısmi bir ereksiyon sağlayabilirler ve bunu koruyamazlar. Çünkü peniste biriken kan geri kaçar.
Pelvis Bölgesinin Ciddi Operasyonları %10
Özellikle prostat, idrar torbası gibi operasyonlarda, cerrah bu bölgeden geçen ve penisin ereksiyonu için beyinin uyarısını taşıyan sinirleri zarara uğratabilir.
Özellikle Bel Kemiği Travmaları %8
Bel kemiğinin yaralanmalarında, yaralanma seviyesinin altında sinir fonksiyonları bozulur. Bu bozukluklardan birisi de kendisini impotans olarak gösterir.
Diğer Endokrin, Hormonal Nedenler
Ereksiyon için, başta testseteronun etkisine ihtiyaç vardır. Eksikliğinde mutlaka impotans görülmez. Tiroid hormonlarının eksikliğine, tam olmayan ereksiyona neden olabilir. Prolaktin hormonunun fazlalığı testesteron yapımını azaltacağından ciddi sorunlara neden olabilir.
Kullanılan İlaçlar
Bir çok ilacın yan etkisi olarak, impotans görülebilir. 250'den fazla ilacın bu tür yan etkileri belirlenmiştir.
Bu ilaçlardan bazıları şunlardır:
Endokrin östrojenler
Anti-androjenler
LHRH analogları
5 alpha reduktaz inhibitörler
Anti-hipertansif Diüreticler
Methyldopa
Beta blokerler
Ca antagonistleri
Piskotropikler Major trankilizanlar
MAO inhibitorleri
Trisiklik anti-depresanlar
Diğer Histamine receptor antagonistleri
Anti-hiperlipidemikler
Madde Bağımlılıkları
Alkol, sigara gibi madde bağımlılıkları da impotans konusunda ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bir çalışmada günde 20 sigara içen erkeklerde 5 yıl sonrasında %15 impotans görülmüştür. Günde 20 sigara içen bir erkekte penise kan taşyan atardamarlarda ciddi tıkanmalar görüldüğü ve 20 yıl, bu seviyede sigara için bir kişide %72 oranında impotans yaşadıkları gözlenmiştir.
Multipl Sclerosis
Çok özel bir hastalıktır. Vücudun savunma hücreleri sinir kılıflarına saldırırlar. Bu hastaların %25'inde de impotans görülmektedir.
İmpotans nedenleri incelendiğinde bir grup erkekte pisikolojik nedenlerden bu durumun ortaya çıktığı görülmektedir. Bir kadın karşısında soyunmak, penisinin küçük olduğu kompleksini taşımak, kendine güvensizlik gibi nedenler ile impotans ortaya çıkabilir. Bu konuda ona biraz cesaret vermek, desteklemek birçok durumda iyi sonuçlar verecektir. Fiziksel nedenlere bağlı impotansta ve hem fiziksel hem de psikolojik nedenlere bağlı impotansta, konunun uzmanı bir doktara başvurmak ve sistemik taramalar yapılması çözüm ve tedavi için gereklidir
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments