Isırıklar

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Isırıklar
Isırıklar

Isırıklar

 

Kuduz-ısırık-hayvan-ısırığı

 

Şikayet

Bir hayvan veya insan sizi ısırdı. Yaranız yüzeyde (sadece derinin üst kısmıyla sınırlı) ya da derin olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Yarayı sıcak su ve sabunla temizleyin.

Aşırı kan kaybı ya da kan fışkırması söz konusu değilse, yarayı kanamaya bırakın. Böyle bir durum varsa, yarayı bastırıp doktora başvurun.

Önleme

Garip davranan, kızdırılmadan saldıran ağzı salyalı ve köpüklü hayvanlardan uzak durun. Kuduz olabilirler.

Önemli Bilgiler

Yaranız bir hayvan ısırığından kaynaklanıyorsa, kuduz ihtimali vardır ki bu çok ciddi bir sorundur. Kokarca, tilki, çakal, yarasa, rakun ve kangurular birinci derecede kuduz taşıyıcılarıdır. Köpek, kedi ve büyükbaş hayvanlar da kuduz taşıyıcısıdır; sincap, fare ve sıçanlar ender olarak kuduz taşır. Kuduzlu hayvanlar tuhaf davranır, kızdırılmadan saldırır ve ağızlarından salya akar. Düzenli olarak kuduz aşısı olduğunu bildiğiniz bir ev kedisi veya köpeği dışındaki bütün hallerde kuduz aşısı olduğunu bildiğiniz bir ev kedisi tarafından ısırıldığınızda en yakın kuduz hastanesine başvurun. İnsan ısırığı ise enfeksiyon kaynağı olabilir; çocuk ısırığı yetişkin ısırığına göre daha az mikropludur. Isıran kişide hepatit B veya HIV varsa ya da ısırık derinse, doktora başvurun.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments