Jinekolojik hastalıklara dikkat!

Jinekolojik hastalıklara dikkat!

Adet düzensizlikleri: Genellikle ilk âdet, 12-13 yaşlarında görülür. Normal şartlarda ilk kanamayı takiben iki yıl içinde kanamalar düzene girer. Menopoza yaklaşıncaya kadar da bu düzen devam eder. Bu dönemlerdeki düzensizliklerde anormallik görülmezse tedaviye gerek duyulmaz. Ancak beklenmedik zamanda ortaya çıkan, düzensiz, leke tarzında veya uzun süreli kanamalar mutlaka araştırılmalı. Menopoz döneminden sonraysa miktarına bakılmaksızın görülen her türlü kanama çok önemli.
‘Sık âdet görme’, ‘seyrek âdet görme’, ‘hiç âdet görmeme’, ‘âdet ortası kanamalar’, ‘âdet sırasında aşırı ya da az kanama’, ‘âdet süresinin uzun ya da kısa olması’ gibi üreme çağındaki düzensizliklerde önce gebelik olasılığı akla gelmeli. Bu yoksa hormonal sebeplere yönelik araştırmalar yapılmalı.

Myomlar korkutmuyor
İyi huylu ‘myom’ adı verilen urlar, hormonal etkilerin dışında kanama düzensizliklerinin en sık sebepleri arasında kabul edilir. Rahim içindeki zarın normalden fazla gelişmesi de kanamalara yol açarken, bu zarın özellikle ileri yaşlarda aşırı olarak gelişmesi gözlem altına alınmayı gerektirir.

Cinsel temastan sonra meydana gelen kanamalarsa ön planda rahim ağzındaki lezyonları düşündürür. Kanama olsun veya olmasın düzenli aralıklarla yapılan ‘smear taramaları’ kadın sağlığı açısından önem taşır. Eğer şüpheli bir duruma rastlanırsa, yardımcı tanı yöntemleri kullanılır. Bu amaçla biyopsi alınarak patolojik değerlendirmeye başvurulur. Bu biyopsiler, daha çok dış genital bölge, rahim ağzı ya da endometrium adını verdiğimiz rahim iç zarından alınır. Kanamanın neden kaynaklandığı ortaya konunca da tedavisi planlanır.
Vajinal akıntılar: Kokusuz, saydam, renksiz, âdetin belirli zamanlarına göre miktarı artıp azalan akıntılar, normal kabul edilir. Enfeksiyona bağlı akıntıların belirtileriyse; renkli, kokulu ve rahatsız edici miktarda görülmesi. Bakteri, mantar ya da parazit kökenli bu akıntılar; gri, sarımsı gri ya da yeşil renkli olup, yanma ve kaşıntıyla ortaya çıkar.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle