Kadında tüplerin bağlanması (TÜP LİGASYONU)

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. Kadında tüplerin bağlanması (TÜP LİGASYONU)
Kadında tüplerin bağlanması (TÜP LİGASYONU)

Kadında tüplerin bağlanması (TÜP LİGASYONU)

tuplagizasyonu
NEDİR?
Tüp ligasyonu kadınların kullanabileceği, basit, güvenli, geri dönüşü olmayan etkili bir aile planlaması yöntemidir.
Kadında yumurtalıklarla rahim arasındaki tüplerin cerrahi yolla bağlanmasıdır.
Cinsel ilişkiyi etkilemez.

NE DEĞİLDİR?
Tüp ligasyonu menapoza girmek değildir.
Tüpler bağlandıktan sonra kadının görünümünde, cinsel arzu ve yeterliliğinde, cinsel doyumunda, adet kanamalarında hiçbir değişiklik olmaz.

NASIL YAPILIR?
Tüp ligasyonu cerrahi bir işlemdir. Göbek altından küçük bir kesi yapılacağı için genel anestezi vermek ya da işlemin yapılacağı yeri uyuşturmak gerekir. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında uzmanlar tarafından yapılmalıdır.
Tüp ligasyonu yapıldıktan sonra hastanede yatmanız gerekmez. İşlem yapılıp bittikten 2-4 saat sonra klinikten ayrılabilirsiniz.

NASIL ETKİLİ OLUR?
Tüp ligasyonu işleminde, tüpler bağlandığı için kadının yumurtalıklarında oluşan yumurta cinsel ilişki sırasında erkek tohum hücresi ile birleşemediğinden döllenme olmaz.
NE ZAMAN KORUMAYA BAŞLAR?
İşlem yapıldıktan hemen sonra koruyuculuğu başlar.

NE ZAMAN YAPILIR?
Doğum, düşük ve kürtajdan hemen sonra ya da kadın için uygun olan herhangi bir zamanda uygulanabilir. Adetin bitiş günlerinden sonra uygulanması tercih edilir.

 

 
KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
Kesinlikle daha fazla çocuk istemeyenler
Bu işlemi yaptırmaya bilinçli ve gönüllü olarak karar veren çiftler

KARAR NASIL VERİLMELİDİR?
Geri dönüşü olmayan bir aile planlaması yöntemi olduğundan ileride pişmanlık duyulması için işlemden önce danışmanlık hizmeti mutlaka alınmalı, bilinçli olarak karar verilmeli ve rıza formu her iki eş tarafından imzalanmalı.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

1 Comment

  • emel bayır

    Reply
    Posted on Şub 12, 2014 at 14:39 pm

    doğum dan sonra tüplerimi bağlattım sorun yoktu 2 yıl sonra ağrı ile doktora gittim 7cm kist varmış tüplerin bağlandığı yerde alınması gerekiyor muş emara koydular ilaçlı emar çekildim daha sonra sıvı gelmeye başladı su gibi doktorun kontrol etti patlamış olabilir dedi ama patlamamış bu sıvı neden geliyor başka bir doktora dahamı gideyim

Add Comments