Kadınlarda Cinsel Sorunlar

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. Kadınlarda Cinsel Sorunlar
Kadınlarda Cinsel Sorunlar

Kadınlarda Cinsel Sorunlar

 

cinsel isteksizlik

Şikayet

Gerek cinsel istek gerekse cinsel performans açısından zorluklarınız var.

Nedenleri

Vajina kuruluğu : Vajina kuruluğu ilişkiyi acı verici hale getirebilir; bu, yetersiz uyarılmadan ya da adet kanamasından sonra veya menopoz dönemindeki östrojen azlığından da kaynaklanabilir. Nem azaltıcı bir soğuk algınlığı ilacı kullandığınızda da vajinanızın kuruduğunu fark edebilirsiniz.

Cinsel isteksizlik : Cinsel istek duymuyorsunuz; seks size itici bile gelebilir. Bütün kadınların bir dönem cinsel istek duymadığını bilmekte yarar vardır ve bu tümüyle normal bir şeydir. Bu durum uzun sürerse ve ilişki zorluklarına yol açarsa, sorun olarak kabul edilmelidir. Kadınlardaki cinsel isteksizliğe birçok tıbbi sorun yol açabilir, ancak hiddet, ilişkideki problemler, depresyon, stres, alkol ve yorgunluk en yaygın nedenlerdir.

Orgazm bozukluğu : Cinsel ilişki sırasında orgazm olamıyorsunuz. Bazı kadınlar bir eşle beraber hiçbir zaman orgazm olmadıkları halde zevkli cinsel deneyler yaşayabilir. Bazıları ara sıra veya belli bir uyarma yöntemi sonucunda orgazm olur. Bazıları ise her ilişkide orgazm olur. Bu duruma fiziksel, psikolojik nedenler veya her ikisi birlikte yol açar. İlişki sırasında acı sık görülen fiziksel nedenlerden yeteneğini etkileyebilir. Cinsel karşılık vermenin anatomisi ve psikolojisi inhibitörleri gibi bazı yeni depresyon ilaçlarının orgazm zorluğu yan etkisi olabilir. Kendi kendine yardım yöntemleri yararlı olabilir, ama tedavi de bir seçenektir.

Ağrılı cinsel ilişki : Birleşme sırasında zorlanma ve hatta çok acı hissediyorsunuz. Ağrılı veya zor cinsel ilişkinin vajinada tahriş, enfeksiyon, mantar enfeksiyonu, leğen kemiği iltihaplanması, yumrular, endometriyoz ve pek çok tıbbi nedeni olabilir.

Vaginismus : İlişki kurma denemesinde vajinada kas spazmları oluyor ve ilişki imkansızlaşıyor. Vaginismus, vajinanın dış kısmındaki iadeye bağlı olmayan kasılmalardır. Hem kadın hem de partneri bu durumun planlanmış veya bilerek meydana gelmiş bir şey olmadığını anlamalıdır. Bu durum fiziksel, psikolojik nedenlerden veya her ikisinden kaynaklanabilir, ancak doktor muayenesi gerektirir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Kendi kendine tedavi yöntemleriyle cinsel sorunlarınızın bir çoğunu giderebilirsiniz. Bu yöntemler 6 ay içinde etkili olmazsa, bir sağlık uzmanına, doktora veya danışmana başvurmalısınız.

Vajina kuruluğunu reçetesiz satılan suda eriyen emülsiyonlarla giderebilirsiniz. (bazıları lateks prezervatiflerde kesilir ve prezervatifi etkisizleştirir; eczacınıza danışın.)

Cinsel sorunların pek çoğu eşlerden birisinin huzursuzluğundan kaynaklanır. Siz ve eşiniz ilişkiye geçmeden uyarıcı egzersizler kullanarak birlikte olmak isteyebilirsiniz. Bu tür temas gevşetici olabilir ve hem ilginin hem de uyarısın artmasına yardım edebilir.

Bazı cinsel sorunlar bilgisizlikten kaynaklanır.

Kadın cinselliğiyle ilgili pek çok kitap ve videonun yardımıyla bilginizi artırabilirsiniz. Kendinizi uyararak sizin açınızdan zevk verici yöntemleri keşfedebilirsiniz.

Cinsel taciz ve tecavüzün etkisi uzun süre devam eder. Böyle bir vaka geçirmişseniz, bu olayı mümkün olabildiği kadar aşma konusunda profesyonel yardım almaya dikkat edin.

Önleme

Yasadışı uyuşturucular ve aşırı alkol kullanmayın. Bu maddeler cinsel ilgi ve tepki vermeye olumsuz etkide bulunabilir.

İlişkinizdeki sorunları çözün. Eşinizle sık sık açıkça ve dürüstçe konuşun.

Öteki Nedenler

İlacın yan etkisi
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments