Kadınlarda Kalp Sağlığı

 1. Anasayfa
 2. Gebelik ve Kadın Hast
 3. Kadınlarda Kalp Sağlığı
Kadınlarda Kalp Sağlığı

Kadınlarda Kalp Sağlığı

kadin-kalpBirçok kadın ilk kalp krizini erkeklerden daha ağır geçiriyor

Kalp söz konusu olduğunda çoğunlukla, kadınların erkeklere göre daha derinden etkilendiği düşünülür. Kalp hastalıklarında da durum farklı görünmüyor. Amerika'da ve birçok gelişmiş ülkede koroner kalp hastalığı, kadınlarda birinci sırada yer alan ölüm nedenidir.

ABD'de kalp hastalığı nedeniyle toplam ölüm hızının son 20-30 yılda azalmış olmasına karşın, bu azalma erkeklere göre kadınlarda daha yavaştır. Gerçekten de, kadınlarda kalp hastalığına bağlı ölümler artmaktadır. Daha uzun yaşamalan ve tüm kanser tiplerine (meme kanseri dahil) göre kalp hastalığı ve inme nedeniyle ölenlerin yaklaşık iki kat fazla olması, kadınlarda kalp hastalığının kesinlikle önemli bir sağlık sorunu olduğunu gösteriyor.

Yeni araştırmalar, erkeklere göre kadınların ilk kalp krizinden sonra daha olumsuz bir durumda olabildiklerini doğruluyor. JAMA'da yer alan bir çalışmada, ilk kalp krizini izleyen 1 ay içinde ölüm riskinin, 6 ay içinde de ölüm riski ve yeniden hastaneye yatma gereksiniminin erkeklere göre kadınlarda daha yüksek olduğu gösterildi. Araştırmacılar, ilk kalp krizinden sonra kadınlarda ölüm riskinin erkeklere göre %70 daha fazla olmasının, hastalığın daha ağır seyretmesinden ve kalp kriziyle ilişkili komplikasyonlardan kaynaklanabileceğini saptadılar. Kadınlarla erkekler arasındaki bu fark, kadınlardaki diğer risk etmenlerinden ve yaştan bağımsızdı.

Ayrıca erkeklere göre kadınlarda kalp hastalığını saptama olasılığı daha düşüktü.

KALP HASTALIĞINA İLİŞKİN RİSK ETMENLERİ:

Sigara içme Yüksek kan basıncı Yüksek kolesterol Diyabet Kalp hastalığına ilişkin aile öyküsü Obesite Hareketsizlik

MENOPOZUN ROLÜ:

Kadınlarda kalp krizi riski menopoz dönemi yaklaştıkça artar ve bu artış yaş ilerledikçe devam eder. Çalışmalarda, menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda kandaki lipid ve kolesterol düzeylerinin daha yüksek olduğu (kalp hastalığına ilişkin risk etmenleri) saptanmıştır. Araştırmacılar, kadınların vücutlarında meydana gelen değişmelerin, yaşlanma, kilo alma ve düşük östrojen hormonu düzeylerini de içeren, menopoza bağlı etkilerden kaynaklanabileceğini düşünüyorlar.

KALP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNURSUNUZ?


 • Sigara içmeyin.

 • Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı vücut ağırlığını koruyun.

 • Düşük doymuş yağ içeren ve meyve, sebze, tahıl ve lifli besin ağırlıklı bir diyet uygulayın.

 • Kolesterol düzeylerini ve kan basıncını yükseltebilecek kadar fazla alkol kullanmaktan kaçının.

 • Yüksek kan basıncı ve diyabet için tedavi uygulayın.

 • Menopozdan sonra hormon yerine koyma tedavisi için doktorunuzla görüşün.

 • Author Avatar

  About Author

  1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

  Add Comments