Kalp ve beyin için vitamin

  1. Anasayfa
  2. Diyet
  3. Kalp ve beyin için vitamin
Kalp ve beyin için vitamin

Kalp ve beyin için vitamin

Brain-Health-Vitamin-B

Almanya'da yapılan son araştırmalar, vitaminlerin hem kalp ve beyin için, hem de kansere karşı korunma açısından vazgeçilmez olduğunu ortaya koydu. Vücuttaki zehirlere karşı en etkili vitaminler, kara üzümle çilekte bulunuyor. Narenciye ürünleri de sağlık deposu. Ancak elma ve armut, yaygın önyargının aksine diğer meyveler kadar iddialı değil.

Amerikan ürünü doğal özlü vitamin tabletleri, bugün dünyanın dört bir yanında milyonlarca satıyor. Ancak bütün uzmanlar, şu noktaya dikkat çekiyorlar: ‘‘Hiçbir vitamin tableti, taze sebze ve meyvenin yerini tutamaz.’’ Bununla birlikte doğal vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde vitamin tabletlerinin kullanılması da kaçınılmaz oluyor.

Tıp dünyasında yapılan yeni araştırmalar, vitaminlerin insan sağlığı açısından üstlendiği rolün sanıldığından çok daha geniş bir yelpaze içinde gerçekleştiğini ortaya koymakta. Vitaminlerin yalnızca ‘‘Soğuk algınlığına karşı bire bir’’ görüldüğü günler, artık gerilerde kaldı. Batılı ülkelerde hekimler, birçok sağlık sorunu için vitaminlere başvuruyorlar. Örneğin kalp hastalıkları riskini azaltmak için E vitamini öneriliyor.

KALP KRİZİ RİSKİ

Cambridge Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma vitamin kullanımı açısından ‘‘devrim’’ kabul ediliyor. Bu araştırma çerçevesinde damar tıkanıklığı görülen 2002 hastaya bir buçuk yıl süreyle E vitamini verildi. Bu süre sonunda hastalarda kalp krizi riskinin yüzde 47 oranında azaldığı tespit edildi.

KANSERE BİRE BİR

Amerikan Harvard Üniversitesi'nin bir araştırması ise taze sebze ve meyvelerin özellikle menopoz dönemi öncesindeki kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre günde 5 porsiyondan fazla sebze ve meyve yiyen kadınların kansere yakalanma riski, günde 2 porsiyondan az yiyen kadınlara göre yüzde 23 oranında daha düşük.

ZİHNİ AÇIYOR

Vitaminler sadece kalbe değil, insan zihnine de iyi geliyor. İnsan daha iyi düşünüp duygularını yaşayabiliyor. New York'ta 341 Alzheimer hastası arasında yapılan bir araştırma, E vitamini sayesinde beyin hücrelerinin ölümünün geciktirilebileceğini ortaya çıkardı. Halen ABD ve Kanada'daki 80 klinikte yürütülmekte olan çalışmaların sonuçları alındıktan sonra daha kesin veriler elde edilmiş olacak.

Hücreleri koruyor

Vitaminlerin insan sağlığı için, sindirim sistemi dışında, harici kullanım alanı da giderek yaygınlaşıyor. Kozmetik araştırmacıları, hücre koruyucu A, C ve E vitamini içeren kremlerin cildin sıkılaştırılması ve canlandırılmasında çok etkili olduğunu belirtiyorlar. Bu kremlerin kırışıkları azalttığı da klinik deneylerle kanıtlanmış durumda. Ayrıca güneş süt ve yağlarının içerdiği A vitaminleri de deri kanserine karşı maksimum koruma sağlıyor. Düsseldorf Üniversitesi'nin bu alanda yaptığı, henüz yayınlanmamış bir araştırmaya göre, insan vücudunun A vitaminine dönüştürdüğü ‘‘Beta-Karotin’’ dahili olarak kullanıldığı takdirde koruma görevini de yerine getiriyor

Saçlar
Biotin

Beyin

Beta-karoten A vitamini B1 vitamini B2 vitamini
B6 vitamini B12 vitamini C vitamini E vitamini

Gözler

A vitamini E vitamini

DİŞ VE DİŞETİ

A vitamini C vitamini D vitamini E vitamini

Böbrekler

B2 vitamini

Eklemler

B2 vitamini D vitamini E vitamini

Bağışıklık sis.

Pantoten asidi A vitamini B6 vitamini B12 vitamini
C vitamini E vitamini

Kalp -Akciğerler -MİDE -Bağırsak -Tırnaklar

Folik asit Beta-karoten Folik asit C vitamini

E vitamini Beta-karoten Folik asit B6 vitamini B12 vitamini E vitamini Niacin

Mustafa Sezgin
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments