HastaRehberi.Com=>Türkiye'nin İlk Sağlık SitesiKamburluk – Kifoz nedir ,nasıl düzelir? egzersizleri nelerdir

Kamburluk-kifoz

Türkiye ve hatta Dünya üzerinde en sık görülen ortopedik rahatsızlık “kamburluk”.Sırt Kemiğinin dışarıya doğru çıkıntı pozisyonu almasına kanburluk denir.Yaşlılarda Görülme olasılığının yüksek olmasına karşın masabaşı işte çalışan ve konforsuz sandelye ile saatler boyun bilgisayar başında zaman geçiren gençlerimizin aslında her biri bu hastalık riskini taşımaktadır.Kamburluk en sık 2 şekilde rastlanmaktadır düz veya yana doğru bir biçimde görülür.Hastalık ilerlediği safalarda kişi dikelmekte çok büyük zorluklar çeker eğer hastalık tam olarak yerine oturmuşsa dik pozisyında durması olanaksızdır.Kamburluk dediğimiz ortopedik hastalığımızın illa sonrada olacak diye bir kaidesi yoktur.Genetik özellikler veya Belkemiğinde doğuştan biçim bozuklukları görülebilir.Hastalığın bünyemizi en çoık etkileyen özelliği iste kan pompala ritminin değişmesi ve buna bağlı olarakda solunum veya akciper hastalığının görülmesidir.

Tedavisine geldiğimizde kamburluk en zor ortopedik hastalıklardan birisidir, hatta en zorudur denilebilir.Çünkü ne bir ilaç nede cerrahi bir operasyon ile düzeltilmesi mümkün değildir.Fakat sürekli olarak kullanılan egzersizler hastalağın dahada ileri gitmemesi ve solunum sıkıntısı çekmemeniz açısından önemlidir.Kambur hastlarını zaten solunum rahatsızlığı çekeceği için kesinlikle sigara kullanmamaları gerekir, olası ağrı durumlarında alınan ağrı kesiciler ile ağrılar minumum düzeye indirilebilmektedir.

İşte kambur durmanıza engel olacak ve dik durmanızı sağlayacak sırt egzersizleri

1.Sırt Egzersizi

Omzunuzun arka tarafında hissettiğiniz ağrılar için bu egzersizi deneyin!

-Omuzlarınızı gevşetin boynunuzu yukarı doğru esnetin
-Kollarınızı öne doğru uzatın
-Sağ elinizle sol dirseğinizi, sol elinizle de sağ dirseğinizi tutun
-Öne doğru uzanıp 15-20 s bekleyin ve doğrulun
-Hareketi Diğer kolunuzla da yapın
-Rahatlama hissettiğiniz kadar yapabilirsiniz.

2.Sırt Egzersizi

Omuzlarınızdaki ağrılar başınıza yakın bölgelerdeyseler bu egzersizi deneyin!

– Dik bir şekilde oturun, nefes alın ve omuzlarınızı arkaya doğru atın.
– Nefes verirken kol ve omuzlarınız arasında bir esneme hissedene kadar kollarınızı olabildiğince yukarı doğru kaldırın.
– Bu pozisyonda beş saniye kalın ve egzersizi üç kez tekrarlayın.

 

Kamburluk derecesi 50 derece olduğunda ya da 50 ile 60 derece arasında olduğunda kişinin çok yoğun bir egzersiz programı yapması gerekir. Kamburluk hayatımızın kötü yanlarından biri sadece. Bunu düzeltmek bizim elimizde. Küçükken annelerimiz ya da babalarımız daha doğrusu büyüklerimiz bize hep söylerdi. Dik dur dik otur diye. Ancak çoğumuz onların bu sözlerini duymamazlıktan gelirdik. İşte en büyük hatayı burda yaptık. Bende bir kambur hastası olarak bundan çok rahatsızlık duyuyorum. Aynada kendime baktığımda çirkin bir görüntü olduğunun farkındayım. Anak bunun için hiç bir çaba sarfetmedim. Sakın sizde benim gibi yapmayın. Dediğim gibi kamburluk derecesi 50 ile 60 derece arasında iste yoğun egzersiz programı, 60 ile 70 derece arasında ise mutlaka bir Fizik Tedavi Uzmanı ‘na başvurulması gerekir. Fizik tedavi uzmanına başvurulduğu zaman, size belk korsesi ya da bel desteği sağlayan araçlar önerecektir. Bunları kullanmak kamburluğu düzeltmekteki en önemli araçlardır. Unutmayın en önemlisi spor yapmaktır. Eğer kamburluğunuz 70 dereceyide aşmış ise mutlaka bir doktara görünün. 70 dereceyi aşmışsa cerrahi tedaviler uygulanır ve ameliyat olmanız gerekir.kaynak: xfab.net

 

Tıpta ” Kifoz” adı verilen kamburluk; sırt omurgasının öne doğru eğik olmasıdır. Aşırı kilolular ve gebelerde görülebilir. Düztabanlık gibi deformiteler, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar, bel çukurluğunda artma, karın kaslarında zayıflık, zayıf sırt kasları, desteklenmeyen iri göğüsler vs kifozun en önemli sebepleridir. Uzun süre masa başında çalışanlar, bilgisayar ve daktilo gibi klavyeli cihaz kullananlar, borsa çalışanları gibi sürekli bir ekran izlemek zorunda kalanlar, çok fazla miktarda el işi (ince iş) yapanlarda sırtta kamburluk, omuzlarda çökme ve yuvarlaklaşma ve boynun öne doğru eğim yapması şeklindeki duruş bozuklukları ile çok sık karşılaşırlar. Kamburluk gibi bir sorunu bazı egzersizlerle gidermek mümkün. İşte onlardan bazıları:

EGZERSİZ 1:

Omuzlarınızı gevşetin ve boynunuzu yukarı doğru esnetin.

Özellikle gergin olduğunuz zamanlarda omuzlardaki kaslar çok sıkışır ve hareket etmenizi dahi zorlaştırırlar. Bu kasılmalardan kurtulmak için her gün düzenli olarak esneme egzersizlerinin yapılması şart.

Ağrılar omzunuzun arka tarafındaysa omzun ön tarafının esnetilmesi daha iyi sonuç verir. Omuz ağrısı başa yakın kısımdaysa ikinci egzersizi yapmalısınız.

EGZERSİZ 2:

Kollarınızı öne doğru uzatın. Sağ elinizle sol dirseğinizi tutun. Sol elinizle sağ dirseğinizi tutun. Öne doğru uzanın.

Bu şekilde 20 saniye kalın ve aynı hareketi diğer kolunuzda da tekrarlayın.

Dik bir şekilde oturun, nefes alın ve omuzlarınızı arkaya doğru atın.

Nefes verirken kol ve omuzlarınız arasında bir esneme hissedene kadar kollarınızı olabildiğince yukarı doğru kaldırın.

Bu pozisyonda beş saniye kalın ve egzersizi üç kez tekrarlayın.

Bunun gibi egzersizler kamburluk oluşumun önüne geçecektir. Dikkatli bir şekilde uygulandığı takdirde egzersizlerin etkisi daha da artacaktır. Evde kolayca yapabileceğimiz bu egzersizler vücut sağlığımız için önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden sıkça egzersiz yapmak kendimize, bedenimize vereceğimiz en güzel hediye olacaktır.

 

Opr.Dr.Mustafa Mete

About The Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum .
2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım.

Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Opr.Dr.Mustafa Mete – who has written posts on HastaRehberi.Com=>Türkiye'nin İlk Sağlık Sitesi.


Etiketler: , , , , , , ,

Kamburluk – Kifoz nedir ,nasıl düzelir? egzersizleri nelerdir Hakkında Yapılan Yorumları

 1. mehmet diyor ki:

  merhabalar bozuk duruştan dolayı biraz kanbur oldum ve belim çok ağrıyor nasıl eski haline döner

 2. UGUR diyor ki:

  merhaba bende 20 yasındayım bendede kamburluk var doktora gittim bol bol yüzmelisin dedi ama bi faydası yok. otururken ve yürürken aşırı derecede kambur duruyorum. tedavisi mümkünmü ? ve nerede korse yaptırabilirim Fethiye/Muğla

 3. ramazan diyor ki:

  23 yaşındayım kamburluğum çok belli oluyor arkadaşlarım benimle dalga geçiyor ameliyat olursam sakat kalma ihtimali var mı lütfen bana yardımcı olun

 4. Ahmet diyor ki:

  Ben 14 yaşındayım kambur değilim ama ailem kambur gibi durduğumu söylüyor. Ne yapmalıyım duruşumu nasıl düzeltirim.

 5. Anonim diyor ki:

  Merhaba,ben 16 yaşında bir bayanım.Ergenlige ilk dönemlerden beri kamburdurmaya başladım . Şuan kamburum ve durumu nasıl düzeltebilirim bilmiyorum.Dik durduğumda sırtım ağrıyor rahatsız oluyorum.Egzersizler işe yarıyor mu? Bilen varsa yardımcı olabilir misiniz lütfen?

 6. Oya diyor ki:

  Slm benim kızım 16 yaşında sırtı çok ağrıdığı için doktora götürdüm çekilen emir sonucu disk kayması dendi hareket vede kerem verdiler 5 ve 6 ncı omur ilik ne yapmam lazım ağrısı oluyor korkuyorum kabul kalçak diye lütven yardım edin

 7. Ali uzel diyor ki:

  İyi günler hocam ben 1 trafik kazası geçirdim amaliyat oldum boynum düzelmedi düzelme gibi bi şansımız var mı

 8. Cihat diyor ki:

  Merhaba,bende lise de ortopedi bölümünü bitirdim,şimdi hacettepe üniversitesinde aynı böümü devam ettiriyorum.Eğer kifoz,lordoz ve skolyoz hastası iseniz(omurganızın pozisyona göre eğik olduğu durumlara deniliyor)mutlaka doktora görünün gerekirse 1 yada 2 ay korse takarsınız.İstanbul da ÇAPA TIP FAKÜLTESİNİ öneririm.Sosyal güvenceniz var ise çok ucuz bir maliyete korse yaptırabiliyorsunuz!

 9. beyza diyor ki:

  merhaba bendede kifoz var.13 yaşındayım.acaba düzelir mi şimdiden başlasam

 10. dogukan diyor ki:

  Mrb hocam bnde de kamburluk var spor da yapıyorum birfaydasini göremiyorum akşamları sırt ustu be yüz ustu yatincada belim ariyo acaba duzeliyomu yoksa başka hastalık daha mi var

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Video Galeri