HastaRehberi.Com=>Türkiye'nin İlk Sağlık Sitesi

Kamburluk – Kifoz nedir ,nasıl düzelir? egzersizleri nelerdir

Yazıiçi başlık altında görünen reklam alanı

Kamburluk-kifoz

Türkiye ve hatta Dünya üzerinde en sık görülen ortopedik rahatsızlık “kamburluk”.Sırt Kemiğinin dışarıya doğru çıkıntı pozisyonu almasına kanburluk denir.Yaşlılarda Görülme olasılığının yüksek olmasına karşın masabaşı işte çalışan ve konforsuz sandelye ile saatler boyun bilgisayar başında zaman geçiren gençlerimizin aslında her biri bu hastalık riskini taşımaktadır.Kamburluk en sık 2 şekilde rastlanmaktadır düz veya yana doğru bir biçimde görülür.Hastalık ilerlediği safalarda kişi dikelmekte çok büyük zorluklar çeker eğer hastalık tam olarak yerine oturmuşsa dik pozisyında durması olanaksızdır.Kamburluk dediğimiz ortopedik hastalığımızın illa sonrada olacak diye bir kaidesi yoktur.Genetik özellikler veya Belkemiğinde doğuştan biçim bozuklukları görülebilir.Hastalığın bünyemizi en çoık etkileyen özelliği iste kan pompala ritminin değişmesi ve buna bağlı olarakda solunum veya akciper hastalığının görülmesidir.

Tedavisine geldiğimizde kamburluk en zor ortopedik hastalıklardan birisidir, hatta en zorudur denilebilir.Çünkü ne bir ilaç nede cerrahi bir operasyon ile düzeltilmesi mümkün değildir.Fakat sürekli olarak kullanılan egzersizler hastalağın dahada ileri gitmemesi ve solunum sıkıntısı çekmemeniz açısından önemlidir.Kambur hastlarını zaten solunum rahatsızlığı çekeceği için kesinlikle sigara kullanmamaları gerekir, olası ağrı durumlarında alınan ağrı kesiciler ile ağrılar minumum düzeye indirilebilmektedir.

İşte kambur durmanıza engel olacak ve dik durmanızı sağlayacak sırt egzersizleri

1.Sırt Egzersizi

Omzunuzun arka tarafında hissettiğiniz ağrılar için bu egzersizi deneyin!

-Omuzlarınızı gevşetin boynunuzu yukarı doğru esnetin
-Kollarınızı öne doğru uzatın
-Sağ elinizle sol dirseğinizi, sol elinizle de sağ dirseğinizi tutun
-Öne doğru uzanıp 15-20 s bekleyin ve doğrulun
-Hareketi Diğer kolunuzla da yapın
-Rahatlama hissettiğiniz kadar yapabilirsiniz.

2.Sırt Egzersizi

Omuzlarınızdaki ağrılar başınıza yakın bölgelerdeyseler bu egzersizi deneyin!

– Dik bir şekilde oturun, nefes alın ve omuzlarınızı arkaya doğru atın.
– Nefes verirken kol ve omuzlarınız arasında bir esneme hissedene kadar kollarınızı olabildiğince yukarı doğru kaldırın.
– Bu pozisyonda beş saniye kalın ve egzersizi üç kez tekrarlayın.

 

Kamburluk derecesi 50 derece olduğunda ya da 50 ile 60 derece arasında olduğunda kişinin çok yoğun bir egzersiz programı yapması gerekir. Kamburluk hayatımızın kötü yanlarından biri sadece. Bunu düzeltmek bizim elimizde. Küçükken annelerimiz ya da babalarımız daha doğrusu büyüklerimiz bize hep söylerdi. Dik dur dik otur diye. Ancak çoğumuz onların bu sözlerini duymamazlıktan gelirdik. İşte en büyük hatayı burda yaptık. Bende bir kambur hastası olarak bundan çok rahatsızlık duyuyorum. Aynada kendime baktığımda çirkin bir görüntü olduğunun farkındayım. Anak bunun için hiç bir çaba sarfetmedim. Sakın sizde benim gibi yapmayın. Dediğim gibi kamburluk derecesi 50 ile 60 derece arasında iste yoğun egzersiz programı, 60 ile 70 derece arasında ise mutlaka bir Fizik Tedavi Uzmanı ‘na başvurulması gerekir. Fizik tedavi uzmanına başvurulduğu zaman, size belk korsesi ya da bel desteği sağlayan araçlar önerecektir. Bunları kullanmak kamburluğu düzeltmekteki en önemli araçlardır. Unutmayın en önemlisi spor yapmaktır. Eğer kamburluğunuz 70 dereceyide aşmış ise mutlaka bir doktara görünün. 70 dereceyi aşmışsa cerrahi tedaviler uygulanır ve ameliyat olmanız gerekir.kaynak: xfab.net

 

Tıpta ” Kifoz” adı verilen kamburluk; sırt omurgasının öne doğru eğik olmasıdır. Aşırı kilolular ve gebelerde görülebilir. Düztabanlık gibi deformiteler, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar, bel çukurluğunda artma, karın kaslarında zayıflık, zayıf sırt kasları, desteklenmeyen iri göğüsler vs kifozun en önemli sebepleridir. Uzun süre masa başında çalışanlar, bilgisayar ve daktilo gibi klavyeli cihaz kullananlar, borsa çalışanları gibi sürekli bir ekran izlemek zorunda kalanlar, çok fazla miktarda el işi (ince iş) yapanlarda sırtta kamburluk, omuzlarda çökme ve yuvarlaklaşma ve boynun öne doğru eğim yapması şeklindeki duruş bozuklukları ile çok sık karşılaşırlar. Kamburluk gibi bir sorunu bazı egzersizlerle gidermek mümkün. İşte onlardan bazıları:

EGZERSİZ 1:

Omuzlarınızı gevşetin ve boynunuzu yukarı doğru esnetin.

Özellikle gergin olduğunuz zamanlarda omuzlardaki kaslar çok sıkışır ve hareket etmenizi dahi zorlaştırırlar. Bu kasılmalardan kurtulmak için her gün düzenli olarak esneme egzersizlerinin yapılması şart.

Ağrılar omzunuzun arka tarafındaysa omzun ön tarafının esnetilmesi daha iyi sonuç verir. Omuz ağrısı başa yakın kısımdaysa ikinci egzersizi yapmalısınız.

EGZERSİZ 2:

Kollarınızı öne doğru uzatın. Sağ elinizle sol dirseğinizi tutun. Sol elinizle sağ dirseğinizi tutun. Öne doğru uzanın.

Bu şekilde 20 saniye kalın ve aynı hareketi diğer kolunuzda da tekrarlayın.

Dik bir şekilde oturun, nefes alın ve omuzlarınızı arkaya doğru atın.

Nefes verirken kol ve omuzlarınız arasında bir esneme hissedene kadar kollarınızı olabildiğince yukarı doğru kaldırın.

Bu pozisyonda beş saniye kalın ve egzersizi üç kez tekrarlayın.

Bunun gibi egzersizler kamburluk oluşumun önüne geçecektir. Dikkatli bir şekilde uygulandığı takdirde egzersizlerin etkisi daha da artacaktır. Evde kolayca yapabileceğimiz bu egzersizler vücut sağlığımız için önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden sıkça egzersiz yapmak kendimize, bedenimize vereceğimiz en güzel hediye olacaktır.

 

Opr.Dr.Mustafa Mete

1976 yılında Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde tamamladım. Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı yaptım. 2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonunda çalıştım.1998 yılında Türkiyenin ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.

Opr.Dr.Mustafa Mete – who has written posts on HastaRehberi.Com=>Türkiye'nin İlk Sağlık Sitesi.


Etiketler: , , , , , , ,

Kamburluk – Kifoz nedir ,nasıl düzelir? egzersizleri nelerdir Hakkında Yapılan Yorumları

 1. sibel diyor ki:

  merhaba 27 yaşındayım kamburluk var bendede ama artık çok rahatsız olamya başladım hem görsel olarak hemde sağlık yönünden düzeltilebilirmi

 2. yiğit vatanım diyor ki:

  önceden kambur değildim ama şimdi
  doktorlar belirtisini Söyledi morelimi bozdular acaba doğrumu böyle görülüyor neyapmalıyım acaba anlamsız hayata(hatasız can)bizden bu kadar

 3. ibrahim diyor ki:

  bende masa başı işte çalıştığım için birazck vr inşlh düzeltcem :) sıkmayın canınızı bizi kimse beğenmese bile biz bir birimizi beğeniriz
  :)

 4. sevda diyor ki:

  arkadaşlar ben reformer pilates denedim 1 sene boyunca yaptım boynumdan başlayan kamburluk gitti.sizin durumunuz ne bilmiyorum ama denemelisiniz

 5. ilker diyor ki:

  mrb bendede kamburluk var düzelmesi için ne yapmalıyım 22 yasındayım düzelirmi ardık

Yorum Yaz


3 + 6 =