Kan Bağışı

Kan Bağışı

Kan Bağışı

 

kan-bağışı-grubu-bankası

Kan bağışı yapmak yalnızca bir saat gibi bir vaktinizi alır fakat, karşılığında bir hastanın hayatını kurtarabilirsiniz. Bağışlanan kanlar; ciddi bir kaza ile veya ameliyat nedeniyle hastanın kaybettiği kanı yenilemek veya Hemofili ( kanın pıhtılaşamadığı hastalık), Lösemi ( kan kanseri ) ve Cooley Anemisi gibi kan hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Kanın diğer kısımları ise yanıkların tedavisinde veya sarılık ve tetanoz hastalıklarından korunmak için yapılan enjeksiyonlarda kullanılmaktadır.
Her toplumun kan bağışcılarına ihtiyacı vardır ve gerekli olan kan miktarı da her geçen gün artmaktadır. Tıbbi teknikler ilerledikçe ve nüfusumuz arttıkça daha fazla miktarda kan gereklidir. Kan bağışı yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki bilgiler sizin için yararlı olabilir.


Kan Bağışı Yapmak Tehlikeli Olabilir Mi ?
Kan Bağışı tamamıyla tehlikesizdir. Kan bağışı yaparken tehlikeli bir hastalığa yakalanma olasılığınız yoktur. Kan alınırken kullanılan tüm aletler sterilize edilmiştir ve bir kez kullanıldıktan sonra çöpe atılırlar.
Kimler Kan Bağışı Yapabilir ?
16-70 yaşları arasında, 45 kilogram vücut ağırlığının üzerinde olan Kan Merkezi'nin aradığı sağlık koşullarına uyan herkes kan verebilir. 16-17 yaşlarında olan kişilerin kan vermek için anne-babalarından izin alınması gereklidir.

Kan Nasıl Verilir ?Önce sizin bilgileriniz ile ilgili bir anket formu doldurursunuz. Anket Formunda kendiniz hakkında verdiğiniz tüm bilgiler gizli tutulur.Daha sonra yattığınız yerde tansiyonunuz ölçülür. Tansiyonunuz normal sınırlarda değilse bu, size bildirilir. Merkezlerde öncelikle kan sayımınız yapılabilir. Daha sonra, 7-9 dakika içinde sizden 500 mililitrelik (1/2 litre) kan alınır."İğne Olmak" İstemiyorsanız ...İğneden korkmak normaldir. İğnenin battığını hissetmemeniz için lokal anestezi yapılmasını isteyebilirsiniz.Anemik ( Kansızlık ) Olanlar Kan Bağışı Yapabilir Mi ?Hayır. Her kan bağışından önce sizden bir miktar kan alınarak anemik olup olmadığınız belirlenir.Kan Bağışı Yapmak Sizi "Güç" ten düşürür mü ?Vücudunuz bağışladığınız kanı çok kısa bir sürede yeniler. Daha doğrusu bağış yaptığınız kan alınır alınmaz vücudunuz, bunu yenilenmeye başlamıştır bile. Kan Bankası bağışçıların kan verdikten sonra bir süre istirahat etmelerini ve birşeyler yemelerini önermektedir. Bundan sonra normal işinize dönebilirsiniz. Fakat; kan bağışı yaptıktan sonra birkaç saat süreyle ağır egzersiz yapmamanız, sigara veya içki içmemeniz tavsiye edilmektedir.Yakın Zamanda Hastalık Geçirdim/İlaç Kullanıyorum !Bu durumda kan bağışı yapabilmeniz geçirdiğiniz hastalığa bağlıdır. Bir süre beklemeniz gerekebilir ya da tam olarak iyileşmişseniz kan vermeniz mümkün olabilir. İlaç kullanıyorsanız da durum; kişiden kişiye değişebilir. İlaç kullanan bazı bağışçılar bulunmakla birlikte bazı kimselere kullandıkları ilaçları bitirdikten sonra bir süre beklemeleri ve bundan sonra kan bağışlamaları söylenebilir.


Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle

Göz Hastalıkları Uzmanı, Retina, Oküloplastik Cerrahi, Glokom, Katarakt ve Refraksiyon, Blefaroplasti

Dost Siteler

Reklam | Лечение в Турция | Пластика на клепачи | Присаждане на коса в Турция
Bumerang - Yazarkafe

1998-2017 All Rights Reserved © HastaRehberi