HastaRehberi.Com=>Türkiye'nin İlk Sağlık SitesiKaraciğer Biyopsisi

karaciğer-biopsisi

 

 

Tanım

Karaciğer hastalığını yaratan nedenler ve hastalığının gelişimi hakkında bilgi vererek uygun bir tedavinin başlatılmasına yardımcı olan yöntemdir.

Ne zaman yapılır

Klinik ya da Laboratuar değişiklikleri bulunduğunda karaciğer hastalığı tanısının doğrulanması ya da dışlanması

Karaciğer hastasının yapısının, gelişim ve etkinlik derecesinin değerlendirilmesi
Tıkanmaya bağlı olmayan sarılıkların tanısı
Sistemi hastalıkların tanısı
Kökeni bilinmeyen sürekli ateşlerin tanımı

Nasıl yapılır

Biyopsi aşağıdaki tekniklerden herhangi biri kullanılarak yapılabilir :
Deriden iğneyle doğrudan karaciğere girerek; en yaygın olarak kullanılan, en hızlı yapılan ve hastaya en az rahatsızlık verendir. Ama körlemesine yapıldığında ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Günümüzde ultrasonografi eşliğinde yapıldığından iç organları delme tehlikesi; ortadan kalkmıştır.
Karın içinin göstermesini sağlayan laparoskop gibi optik aletlerle Laparoskopi çok deneyimli kişiler tarafından yapılsa bile hasta için rahatsızlıklara yol açmasının yanısıra çok daha pahalı araç gerektirir ve girişim sonrası bakım daha güçtür. Bununla birlikte laparoskopinin, körlemesine biyopsi’ye oranla, iğnenin karaciğere girdiği noktadan kanamayı izleme olasılığını vermesi ve karaciğerin gözlenerek en uygun bölgeden örnek alınması gibi üstünlükleri vardır.
Transjuguler (boyun toplardamarı yoluyla) . yoldan biyopsi, boyun toplardamarı aracılığıyla karaciğer toplardamarına yerleştirilen bir katetere (ince bükülebilir sonda) sokulan uygun bir iğne aracılığıyla yapılır. Bu yöntem ağır pıhtılaşma rahatsızlıkları olan hastalarda uygulanır.
Cerrahi yolla ötekilere göre daha büyük ve birden fazla doku örneği sağlama üstünlüğüne sahiptir. Biyopsi görülerek alındığından tanıya daha kolay ulaşılır. Başka bir üstünlüğü kanama, delinme gibi komplikasyonlar denetlenebilmelidir.

 

Etiketler: , , , , ,

Karaciğer Biyopsisi Hakkında Yapılan Yorumları

  1. sinan kaya diyor ki:

    Hocam ben karacigerden biopsi oldum aradan 4 .5 gun gecmesine rahmen sag omuzumdaki agri gecmedi gulunce dahada şidtetli oluyo bide sag elimdeki serce parmahimda uyuşukluk ve boyun agrisi ne yapmami onerirsin hocam

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Video Galeri