HastaRehberi.Com=>Türkiye'nin İlk Sağlık SitesiKaraciğer Biyopsisi

karaciğer-biopsisi

 

 

Tanım

Karaciğer hastalığını yaratan nedenler ve hastalığının gelişimi hakkında bilgi vererek uygun bir tedavinin başlatılmasına yardımcı olan yöntemdir.

Ne zaman yapılır

Klinik ya da Laboratuar değişiklikleri bulunduğunda karaciğer hastalığı tanısının doğrulanması ya da dışlanması

Karaciğer hastasının yapısının, gelişim ve etkinlik derecesinin değerlendirilmesi
Tıkanmaya bağlı olmayan sarılıkların tanısı
Sistemi hastalıkların tanısı
Kökeni bilinmeyen sürekli ateşlerin tanımı

Nasıl yapılır

Biyopsi aşağıdaki tekniklerden herhangi biri kullanılarak yapılabilir :
Deriden iğneyle doğrudan karaciğere girerek; en yaygın olarak kullanılan, en hızlı yapılan ve hastaya en az rahatsızlık verendir. Ama körlemesine yapıldığında ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Günümüzde ultrasonografi eşliğinde yapıldığından iç organları delme tehlikesi; ortadan kalkmıştır.
Karın içinin göstermesini sağlayan laparoskop gibi optik aletlerle Laparoskopi çok deneyimli kişiler tarafından yapılsa bile hasta için rahatsızlıklara yol açmasının yanısıra çok daha pahalı araç gerektirir ve girişim sonrası bakım daha güçtür. Bununla birlikte laparoskopinin, körlemesine biyopsi’ye oranla, iğnenin karaciğere girdiği noktadan kanamayı izleme olasılığını vermesi ve karaciğerin gözlenerek en uygun bölgeden örnek alınması gibi üstünlükleri vardır.
Transjuguler (boyun toplardamarı yoluyla) . yoldan biyopsi, boyun toplardamarı aracılığıyla karaciğer toplardamarına yerleştirilen bir katetere (ince bükülebilir sonda) sokulan uygun bir iğne aracılığıyla yapılır. Bu yöntem ağır pıhtılaşma rahatsızlıkları olan hastalarda uygulanır.
Cerrahi yolla ötekilere göre daha büyük ve birden fazla doku örneği sağlama üstünlüğüne sahiptir. Biyopsi görülerek alındığından tanıya daha kolay ulaşılır. Başka bir üstünlüğü kanama, delinme gibi komplikasyonlar denetlenebilmelidir.

 

Opr.Dr.Mustafa Mete

About The Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum .
2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım.

Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Opr.Dr.Mustafa Mete – who has written posts on HastaRehberi.Com=>Türkiye'nin İlk Sağlık Sitesi.


Etiketler: , , , , ,

Karaciğer Biyopsisi Hakkında Yapılan Yorumları

  1. sinan kaya diyor ki:

    Hocam ben karacigerden biopsi oldum aradan 4 .5 gun gecmesine rahmen sag omuzumdaki agri gecmedi gulunce dahada şidtetli oluyo bide sag elimdeki serce parmahimda uyuşukluk ve boyun agrisi ne yapmami onerirsin hocam

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Video Galeri