Karaciğer Büyümesi ( hepatomegali ) ve Karaciğer kanseri

 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Karaciğer Büyümesi ( hepatomegali ) ve Karaciğer kanseri
Karaciğer Büyümesi ( hepatomegali ) ve Karaciğer kanseri

Karaciğer Büyümesi ( hepatomegali ) ve Karaciğer kanseri

 

karaciğer-büyümesi-hepatomegali-kanseri

 

Alternatif isimler

Hepatomegali , hepatosplenomegali

Tanım

Karaciğerin büyümesidir ( hepatosplenomegali ise karaciğer ve dalağın her ikisinin büyümesidir ).

Doktorunuza başvurun

çoğunlukla doktor tarafından tanınır , kişi bu belirtinin farkında olabilir veya olmayabilir

Nedir

Karaciğer normalde ele gelmez.

Genel olarak enfeksiyonlar ( viral ve bakteryel ) , parazitler , tümörler , anemiler , toksik durumlar , depo hastalıkları , kalp yetmezliği , konjenital kalp hastalığı ve metabolik bozukluklar karaciğer büyümesine neden olabilirler.

Sık rastlanan nedenleri alkolizm hepatit A hepatit B konjestif kalp yetmezliği lösemi nöroblastom Reye sendromu karaciğer kanseri Niemann-Pick hastalığı herediter fruktoz entoleransı tümör metastazları glikojen depo hastalığı primer bilyer siroz sarkoidoz sklerozan kolanjit hemolitik üremik sendrom

NOT : Karaciğer büyümesinin başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım

doktorunuza danışın.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular

Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : zamanı ne zamandan beri karnınızda bir kitle veya büyüme hissediyorsunuz ? özelliği karaciğer ne kadar büyümüş ?

diğer başka belirtiler var mı ? karın ağrısı oldu mu ? sarılık oldu mu ? kusma oldu mu ?

Tanısal testler şunları içerebilir : karın filmi karın bilgisayarlı tomografisi karaciğer fonksiyon testleri şüpheli sebeplere yönelik testler

 

Karaciğer Büyümesi Neden Olur

Karaciğer büyümesi tıp dilinde Hepatomegali olarak tanımlanır. Karaciğerin normal büyüklüğü dışındaki sınırlara ulaşması sorunudur.Yetişkin bir insanda normal karaciğer büyüklüğü aşağı yukarı bir futbol topu büyüklüğündedir. Ancak bazen bazı faktörlerden dolayı karaciğer normal büyüklüğü dışına ulaşır. Karaciğer büyümesi tek basına hastalık değildir. Ancak kalp yetmezliği, karaciğer iltihaplanması ve kanser gibi hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkar.Karaciğer büyümesini engellemek için karaciğer büyümesine etki eden hastalığın tespiti ve tedavisi önemlidir. Etmen hastalık tedavi edilmedikçe karaciğer büyümesi engellenemez.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer büyümesi genellikle belirti göstermez. Hastalar genellikle etmen hastalık belirtileri nedeni ile gözetim altına alınırlar. Ve bu süreçte yapılan araştırmalar neticesinde karaciğer büyümesi ortaya çıkar.
Eğer başka bir hastalık belirtisi de hissedilmez ise hasta da karaciğer büyümesine bağlı olarak sarılık hastalığı gözlemlenir. Karnın sağ üst tarafında hissedilen ağrı da karaciğer büyümesine haberci olabilir.Karaciğer büyümesine etki eden faktörleri şöyle sıralayabiliriz.Kişinin aşırı alkol tüketmesi, alkolik durumlarına sahip olması karaciğerlerde büyüme yapabilir.Karaciğerlerde aşırı yağlanma faktörü, karaciğeri yağlandıracak besin düzenine sahip olunması karaciğer büyümesine etkendir.

 

Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavisi
Şeker hastaları ve aşırı kilolu insanlarda bu risk daha ön plandadır.Hepatit hastalıkları karaciğer büyümesinde önemli bir etmendir. Hepatit A,B ve C tipleri karaciğerlerde iltihaplanmalara ve dolayısı ile karaciğer büyümesine zemin hazırlar.Hastalarda görülen kalp yetersizliği sorunları da karaciğer büyümesini tetiklemektedir. Çünkü pompalanan kan bir süre sonra karaciğerlerde toplanmaya neden olur ve iltihaplanmalar oluşur.
Kişinin vücudunda aşırı demir kaynağı olması da karaciğer büyümesi etkenidir. Vücutta biriken fazla demir karaciğer, kalp, dalak ve pankreasa aşırı baskı yapar ve bu organların normal düzenlerini tahribata uğratır.

Karaciğer Büyümesi Tedavi

Kanser gibi ur sahibi hastalıklarda karaciğer büyümesine nedendir. Özellikle lösemi hastalığında yaşanan kan hücrelerinin düzensiz çoğalması karaciğeri etkileyerek büyümesine ya da iltihaplanmasına sebebiyet verir. Lösemi hastalarında karaciğer büyümesi yanında dalakta da büyüme gözlemlenir.Büyüyen karaciğer muayeneler ve ultrasonlar sonucunda kolaylıkla tespit edilir. Karaciğerin sertliği ve yüzeysel şekilleri bu muayenelerde önem taşımaktadır. Bu nedenle ultrason yöntemleri daha iyi sonuç verir.Kişilerin karaciğerlerini korumak için en başta alkol kullanımını azaltmaları hatta sıfırlamaları gerekmektedir. Alkol kullanımı yayında sigara kullanımı sonlandırılmalıdır.

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Çevre kirliliğine maruz kalınmamalıdır. Aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle kırmızı et tüketimi bilinçli yapılmalıdır. Gıdalarda bitkisel yağ kullanımına özen gösterilmelidir. İlaç kullanımı her zaman doktor kontrolünde yapılmadır. Çünkü bazı bilinçsiz tüketilen ilaçlar veya aynı anda kullanılan ilaçlar birleştiğinde direkt olarak karaciğeri tahrip etmektedirler.Zehirli kimyasal maddeler ile temas sıfıra indirilmelidir. Böylesi bir uğraş içinde olan kişilerinde solunum yollarını koruyucu önlemler alması gerekmektedir.

Aşırı kilo alımından uzak durmalısınız ve her zaman kilonuzu sabit düzende korumaya çalışmalısınız. Aşırı kiloya sahip iseniz mutlaka fazla kilolardan arınmalısınız. Sadece karaciğer büyümesi değil, diğer organlarımızın da işlevselliğinin gözetim altında olabilmesi acısından düzenli olarak sağlık taramalarından geçmek her türlü hastalık için koruyucu önlem niteliği taşımaktadır.

 

sgk.org de yararlanılmıştır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

17 Comments

 • eda ece

  Reply
  Posted on Ara 30, 2013 at 17:30 pm

  bende geçici vardı

 • yeliz

  Reply
  Posted on Mar 12, 2014 at 15:52 pm

  karaciğerim 165 mm olup artmaktadır yazıyor yaşım 23 peki tedavisi nedir

 • Murat

  Reply
  Posted on Tem 18, 2014 at 02:35 am

  Merhaba doktor bey benim bi sorum olcak siE eşim diyabet seker hastası gecen gunlerde kan bermek ıcın gıttık ama fılm falan cektıler karaciğer büyümesi var dediler bunun tedavisi gorulmesse bir zatarı barmıdır en kısa zamanda vvb yazarsanız cok sevınırım

 • tarık özatlı

  Reply
  Posted on Ağu 02, 2014 at 13:55 pm

  karaçiger hastalıgı başka nedenleri olamazmı

 • ayşegül

  Reply
  Posted on Eyl 08, 2014 at 21:37 pm

  iki ablamda da karaciğer ve dalak büyümesi var.Anemi sebebi araştırılrkn ultrasyonda ort. çıktı..Hasta hikayesini dr.a anlatınca(annemizde ve büyk ablamzda anemi oldğu nu)ultrasyon muayenesi istenip görüldü .alkol-sigara kullanımı YOOOOOK..NEDENİ VE TEDAVİSİasıl olacak?..

 • vedat

  Reply
  Posted on Eki 01, 2014 at 11:40 am

  yaş 23 kilo 70 karaciğer 17 cm çıktı
  büyümeyi engellemenin yolu nedir ?

 • zafer

  Reply
  Posted on Ara 30, 2014 at 10:49 am

  yaşım 30 boy 178 cm kilo 84 karaciğer 182mm karaciğerde büyüme olduğu söylenildi kan değerlerim referans değerlerin 3 kat üzerinde çıkıyor.karaciğer büyümesinin mikrop ve bakteriyel nedenleri de olabileceğini yazmışsınız.uzun zamandır çürük bir dişim var ve geceleri kanama yapıyor bundan kaynaklı bir durum olabilir mi hocam benim sorum bu olacaktı.yanıtlarsanız çok sevinirim

 • gulay

  Reply
  Posted on May 12, 2015 at 09:28 am

  selam,benim bi arkadasim var,yasi 40 karacigeri buyumuz ve yaglanmasi var,bilurbinleri de cok cikdi amma ALT AST diger fermentler hepsi cok normal,ANTI HCV-SI 3 kere az degerde pozitiv 4 kere negativ cikdi.simdi PCR RNA-da verdi,hepatit cikma ihtimali ne kadar?karaciger buyumesi bilurbin falan hepatit gostergesi mi?onceden tesekkurler

 • nazım

  Reply
  Posted on May 17, 2015 at 10:32 am

  Merhabalar hocam benim 10 yaşında oğlumu karın ağrısı için doktora götürmüştük karaciğerinin büyüdüğü(14cm) olduğu söylendi. Ne olabilir nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olurmusunz Allahrazı olsun.

 • hln

  Reply
  Posted on Haz 20, 2015 at 02:40 am

  sayın hocam merabalar… annem kalp için hastaneye gitti seviye düşük çıkmış anyı zamanda anemi söz konusu ve böbrekte kist var denmiş ve karaciğerde büyüme var demiş annem 50 yaşında ne yapılması gerekiyor bu durumda yrdımcı olursanız çok sevinirim

 • damla yağmur

  Reply
  Posted on Tem 04, 2015 at 23:17 pm

  iyi günler radyoloji raporumun sonucunda şöyle yazıyor;
  karaciğer CC uzunluğu 185 normalden büyük olup(hepatomegali)ve dalak hilusunda 10 mm ebatlı , dalak ile izoekoik aksesuar dalak ile uyumlu görünüm izlendi yazıyordu bunların anlamı nedir ? açıklarsanız sevinirim.

 • Zeynep kaya

  Reply
  Posted on Ağu 18, 2015 at 00:13 am

  Yapılan ultrason sonucunda karaciğer boyutu 165 mm olup artkindir hepatomegali yazıyor nebanlama geliyor bu cevaplarsaniz sevinirim

 • yaşarural

  Reply
  Posted on Eki 31, 2015 at 11:34 am

  sayın dr benım sıkayetım bıraz tıkanıyorum dr torum karacıyer buyumesı var dedı bunun nefes alıp vermede ne rolu var tesekkurler

 • Adem aş

  Reply
  Posted on Oca 01, 2016 at 19:57 pm

  Hocam oglum yaklasik 2 haftadir surekli kusma ve gaz cikarma aralikli ateslenme karin agrisi vede halsizlik cekiyor yuzunde asisiri beyazlik diskida griye yakin beyaz gibi yapiyor sizden bu konuda bilgi istiyorum oglumun yasi 5 saygilarimla

 • Buse

  Reply
  Posted on Oca 18, 2016 at 18:22 pm

  Meraba doktor bey bnm bi sorum olcakti 6 bucuk aylik hamileyim bebegimde karaciger buyumesi oldugu soylendi bi sorun olurmu cevqplarsaniz sevinirim

 • Aynur

  Reply
  Posted on Şub 16, 2016 at 21:26 pm

  Merhabalar, karaciger büyümesi ne karsi fizyoterapi öneriliyor. Biz evde hastamiza kendimiz yaptirmak istioruz, bu hareketler nasil acaba, beni bilgilendirirseniz sevinirimm.

Add Comments