karın estetiği ansiklopedisi

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. karın estetiği ansiklopedisi
karın estetiği ansiklopedisi

karın estetiği ansiklopedisi

 

karın-germe

Eğer Estetik Karın Ameliyatı düşünüyorsanız….
Estetik karın ameliyatında, orta ve alt karın derisi, yağ dokusu ile birlikte fazla veya sarkamış olan kısmı çıkarılır, aynı ameliyatta karın kasları gevşemiş veya yana doğru araları açılmışsa, dikişler konarak gerginleştirilir. Ancak bu ameliyat sonucunda, bikini içinde olmak üzere yatay yönde uzun bir skar (iz) kalacaktır. Bu ameliyatla, hamilelikte oluşan çatlakların göbek hizasının altında kalanları tamamen giderilebilir.

Abdominoplasti için en iyi adaylar
Genel vücut ölçüleri normale yakın fakat karın bölgesinde perhiz veya spora rağmen giderilemeyen deri ve yağ fazlalıkları olanlar en iyi adaylardır. Ayrıca, bir kaç doğumdan sonra karın derisinde sarkma veya gevşeme olanlar, karın kaslarında aşırı gevşeme olanlar, yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan deri elastikiyetinin azalması, aşırı miktarda kilo kaybından sonra derinin sarkması durumunda abdominoplasti yapılabilir. Perhize devam eden ve daha kilo kaybetmeyi planlayanlar için ameliyat ertelenmelidir. Ayrıca tekrar çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız ameliyata karar vermeden önce iyi düşünmelisiniz.
Abdominoplasti ameliyatı fizik görünüşünüzü daha iyileştirir, kendinize güveninizi arttırır. Fakat yinede mükemmel bir görüntü beklenmemelidir. Ayrıca etrafınızdaki insanların size davranışlarında bir değişme beklemeyiniz. Beklentilerinizi cerrahınızla ayrıntılı olarak görüşünüz.

Tüm Cerrahi girişimler, belirsizlik ve belli bir risk taşır
Tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında abdominoplasti ile iyi sonuçlar alınabilir. Ancak her cerrahi girişimde olabilecek komplikasyonlar bu girşimde de olabilir. Ameliyat sonrası komplikasyonlar arasında enfeksiyon ve kanama nadir de olsa görülebilir. Enfeksiyon durumunda drenaj ve antibiotik kullanılır. Yara iyileşmesinin gecikmesi durumunda daha fazla skar (iz) kalabilir. Aşırı belirgin izler için ikinci bir girişim gerekebilir. Özellikle sigara yara iyileşmesini bozan etkenlerden biridir. Bu nedenle ameliyatdan önce sigara içilmesine son vermek gerekir.

Ameliyatın planlanması
Ameliyattan bir-iki hafta önce sigara içilmesine son vermelidir. Ameliyat öncesi özellikle gövde bölgesi güneşte kalmamalı, diyet uygulanıyorsa, yara iyileşmesini bozabileceğinden buna da ara verilmelidir.

Ameliyat ne kadar sürer ve hangi tip anestezi kullanılacak ?
Genellikle yapılacak ameliyatın zorluk derecesine göre ortalama 3-4 saat sürer. Hastalara ameliyat öncesi sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyat
Kesi bikini içinde kalacak şekilde yatay yönde yapılır. Deri, karın kaslarından kaburgaların alt kenarına kadar ayrılır. Göbek hemen kenarından elips şeklinde kesilir. Deri aşağı doğru hafif çekilerek fazlalık miktarı belirlenir. Daha sonra karın kaslarında gevşeme varsa uygun dikişlerle gerginleştirilir. Göbek yeni yeri işaretlenerek kesilir ve yeni yerine ince dikişlerle dikilir. Ameliyat sonunda karın dikişlerinin gergin olmaması için dizler karına çekik olarak hasta yatırılır.

Cerrahi sonrası
Ameliyat sonrası birkaç gün karında ağrı, gerginlik hissi ve ödem (sıvı birikimine bağlı hafif şişlik) olabilir. Bu yakınmalar için ağrı kesiciler kullanılır. Erken devrede hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir. Deri dikişleri 5-7. günde alınmaya başlanarak 10-15 günde tamamı alınır. Pansuman sargıları azaltılarak yerine karın korsesi giydirilir.

Normale dönüş
Hastaların bazıları 2 hafta sonra işine dahi dönebilir. Tam iyileşme ise birkaç hafta sürebilir. Karındaki dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Giderek izlerin rengi solar ve izler azalır. Bu süreç altı aya kadar devam edebilir. Korse ise 1-1.5 ay kadar kullanılır. Daha sonra hafiften başlamak üzere karın kaslarını çalıştıracak egzersizler tavsiye edilir.

 

Estetik Karın Ameliyatları
Estetik karın ameliyatları plastik cerrahide en çok uygulanan ameliyatlardır. Karın bölgesindeki şekil bozukluğu, bölgedeki yağ birikimine bağlı ve deri sarkıklığı yoksa deformite liposuktion yöntemiyle düzeltilir. Karın bölgesinde yağ birikimiyle birlikte deri sarkıklığı ve kaslarda gevşemeye bağlı şekil bozukluğu varsa mevcut deformite abdominoplasti denilen karın germe ve kas sıkılaştırma yöntemi ile düzeltilir.

Abdominoplasti (Karın Germe):
Karın germe, karın üst, orta ve alt bölgesindeki deri sarkıklığı ve yağ birikiminin ortadan kaldırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması için en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Karın bölgesindeki sarkmalarda kullanılan bu yöntem sonucunda dramatik bir düzelme sağlanır. Bu ameliyat sonunda sezeryan izinden daha uzun, bikini çizgisi içinde kalacak olan iz zaman içinde silikleşecektir.Karın germe için kriterler:


Karın germe için en iyi adaylar erkek veya bayan olsun eksersiz ve diyet ile düzelmeyen sarkmış karın derisi veya yağ birikmesinden şikayetçi olan kişilerdir. Bunun yanında çok sayıda hamilelik geçiren bayanlarda gevşemiş karın kaslarını güçlendirmek ve sarkık karın derisini germek için iyi bir yöntemdir. Yaşlı kişilerde ise zaman içinde sarkan karın derisinin düzeltilmesi için bu yöntem uygulanabilir.

Çok fazla kilosu olup bu kiloları vermeyi düşünen kişiler fazla kilolarını verinceye kadar, genç hamile kalmayı planlayan kişiler ise bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemekle yapılan karın germe işleminin daha kalıcı ve daha iyi sonuç vermesini sağlar.

Karın germe ameliyatının riskleri: Bütün cerrahi müdahaleler risk taşır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Bu cerrahi uygulamalar eğer deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldıysa genellikle sonuçlar pozitiftir. Karın alt bölgesinde bikini çizgisi içerisinde bulunan ameliyat izi ise zamanla silikleşir. Eğer uygun planlama ve cerrahi teknik ile yapılmaz ise kısmi deri kayıpları, enfeksiyon, yara açılması olabilir.

Cerrahi plan:
Cerrahınız sizin genel sağlık durumunuzu gözden geçirdikten sonra karın bölgenizi inceleyecek ve ameliyat planını yapacaktır. Sigara içiyor iseniz ve kullandığınız ilaçlarınız var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.

Eğer yağ birikiminiz göbek çevresinde ve çok az bir deri sarkıklığınız mevcut ise mini karın germe denen daha küçük bir girişim gerekebilir. Kalça etrafındaki yağ birikimi için liposuktion yöntem eklenebilir.

Cerrahınız şikayetlerinizi ve bulgularınızı değerlendirerek size en uygun yöntemi seçecektir.

Cerrahi için hazırlık:
Cerrahınız size ameliyat öncesi neler yapıp yapmıyacağınız konusunda bilgi verecektir. Özellikle ameliyattan 1-2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonraya kadar sigara içmemelisiniz. Sürekli kullandığınız bir ilaç var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.Cerrahi:


Klasik karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 2-3 saat sürer. Mini karın germe ise yaklaşık 1-2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladığı yerden yapar. Mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez.

Klasik karın germede kaburgaların alt kısmına kadar deri karın duvarından ayrılır. Karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Bu işlem düz bir karın olmasını sağlar ve bel kısmınızı darlaştırır. Deri aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz için yeni bir yer yapılır. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.

Cerrahi sonrası:
Ameliyat sonrası az miktarda ağrı ve gerginlik hissedersiniz. Ancak bu şikayetler kullanacağınız ilaçlar ile kontrol edilebilir. Cerrahinin genişliğine bağlı olarak aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi 2-3 gün hastanede de bulunabilirsiniz.

Başlangıçta tam olarak dik duramamanıza rağmen en kısa zamanda ayağa kalkıp yürümelisiniz.

Normale Dönüş:
Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz 2-3 haftanızı alabilir. Eğer karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere başlarsanız karın germe sonrası düzelme çok hızlı olacaktır. Ortalama 1-2 hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. Ameliyat iziniz 3-6 ay arasındaki iyileşme döneminde belirgin görünebilir. Bu normaldir 9 ay veya 1 yıl sonra iziniz düzleşir ve rengi açılır. Bu iz iç çamaşırınızın içinde bulunacağı için sorun teşkil etmez.

Yeni Görünümünüz: Karın germe ameliyatı tam veya mini olsun sarkmış derisi olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalarda çok iyi sonuçlar verir. Çoğu vakada eğer uygun bir diyet ve sürekli egzersiz yapılırsa uzun süreli sonuç verir.

Okumuş olduğunuz bu bilgi Değişim Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezinin birikimi, Amerikan Plastik Cerrahi derneği yayınları ve Abdominoplasti ile ilgi makalelerden hazırlanmıştır.Kaynak : Değişim Estetik


 

Abdominoplasti (Karın Germe)

Estetik karın ameliyatı düşünen kişilerin, daha sonra hayal kırıklığı yaşamamaları için ameliyat hakkında önceden bilgi sahibi olmaları çok yerinde bir davranış olacaktır ki bu kural tüm estetik ameliyat türleri için de geçerlidir.

Bu ameliyatta neler yapılır

Aşırı yağların ve cilt dokusunun cerrahi yöntemlerle çıkartılmasına ek olarak gerektiğinde karın duvarı kaslarının gerginleştirilip sıkılaştırılmasıyla karnın düzleştirilmesi ve doğal görünümünün kazandırılması sağlanır.

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır

Hastalar genellikle aşırı kiloya, doğuma veya yaşlılığa bağlı olan karın sarkması şikayetiyle başvuran kişilerdir. Bir çoğu da egzersiz ve diyete rağmen kilo verememişlerdir. Bu kişiler için abdominoplasti iyi bir çözüm olabilir. (Tabii ki son ameliyat kararına bir estetik cerrahla görüşüldükten sonra varılmalıdır).

Ameliyat hakkında bilgi

Hastanın ayaktan mı yoksa hastaneye yatırılarak mı tedavi edileceği hem hastanın özel durumuna hem de cerrahi işlemin boyutlarına bağlı olarak değişir. Ancak genelde hasta 1-3 gün kadar hastanede yatırılır. Operasyon ortalama 2-5 saat kadar sürer. Genel anestezi veya sedasyon eşliğinde lokal anestezi ile uygulanır. Ameliyattan önceki ve sonraki 2 hafta boyunca sigara içilmemeli, sıkı diyet yapılmamalıdır. Bunlara dikkat edilmediği taktirde yara iyileşmesi bozulur ve dikişler açılabilir.

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir

Ameliyat bölgesinde geçici ağrı, karın derisinde hissizlik veya uyuşukluk, deride çürükler ve morarmalar, birkaç hafta veya ay süren halsizlik olabilir. Ağrı kesici ilaçlar yakınmaları oldukça azaltır. Uyuşukluk ve morluk gibi problemler de kısa bir süre içinde kendiliğinden geçecektir.

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir

Operasyon iyi bir klinikte ve tecrübeli bir cerrah tarafından yapılsa bile, bazen istenmeyen problemlerle karşılaşılabilir. Bunlar arasında; kan pıhtılarının bazı önemli damarları tıkaması(çok nadirdir), ameliyat yerinde iltihap gelişmesi, deri altında kan birikmesi (hematom), kötü yara iyileşmesi sonucunda bozuk bir estetik görünüm ve dikişlerin erken ayrılmasına bağlı yara açılması sayılabilir. Bazen ikinci bir düzeltme ameliyatı gerekebilir. Bu problemlerin görülme şansı çok düşüktür ve hemen hepsinin tedavisi mümkündür.

Normale dönüş

Ameliyattan sonra mümkün olan en erken sürede (1.-2. gün) hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir. Deri dikişleri 7-10. günde alınmaya başlanarak 15-20. günde tamamı alınır. Hastaya karın korsesi giydirilir. Hasta 2-4. hafta sonra iş başı yapabilir. Daha ağır aktiviteler için 4-6 hafta veya daha fazla süre geçmesi gerekir. Karındaki dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Ameliyat yara izinin solarak deri rengini alması 3ay-2yıl kadar bir zaman alabilir. Bu durum kişinin yara iyileşme gücüne bağlıdır.Oluşan yara izi mayo ve bikini içinde kalacak şekilde ve belli belirsizdir. Karın içi hacmi küçültüldüğü için yemekler ameliyattan sonraki ilk 15-20 gün az miktarda ve sık aralıklarla yenmelidir. Ayrıca karın bölgesini saracak bir korsenin ameliyattan sonraki 1.5-2 ay boyunca mutlaka giyilmesi önemle tavsiye olunur.

Kaynak : Dr.Mübin Hoşnuter

 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments