Kemik Erimesi ve Kalça Kırıkları

 1. Anasayfa
 2. Gebelik ve Kadın Hast
 3. Kemik Erimesi ve Kalça Kırıkları
Kemik Erimesi ve Kalça Kırıkları

Kemik Erimesi ve Kalça Kırıkları


osteoporoz kadınKadınlar yaşlandıkça, sağlıklarını korumak için ne yapmalan gerektiğini öğrenmelidirler. Menopozdan sonra kadınlarda kemik yoğunluğu azalabilir (osteoporoz adı verilen bir durum) ve kemikler kolayca kırılabilir.

ABD Ulusal Osteoporoz Vakfı, ABD'de 10 milyondan fazla insanda osteoporoz bulunduğunu hesaplamıştır. Ayrıca 19 milyon kişide düşük kemik kütlesi (osteoporoz ve kırık riskini artıran bir durum) bulunmaktadır.

JAMA'da yayımlanan bir çalışmada, belirli bir ilacın menopoz sonrası dönemdeki osteoporoz tanısı konmuş kadınlarda kırık riskinin azaltılmasındaki etkililiği incelenmiştir. Bu çalışmada ilacın 3 yıl içinde kırık riskini yaklaşık %40 azalttığı ve kemik yoğunluğunun artmasına da yardımcı olduğu gösterilmiştir.

OSTEOPOROZ VE KIRIKLARIN ÖNLENMESİNE YARDIMCI OLMAK İÇİN:

Yeterli miktarda kalsiyum (günde en az 1200 mg; örneğin bir bardak sütte yaklaşık 300 mg kalsiyum bulunmaktadır) ve D vitamini (eksiklik riski bulunanlar için günde 400-800 İÜ; örneğin, birçok süt çeşidinde 1 bardakta 100 İÜ D vitamini bulunmaktadır) alın. Düşme ve kırık riskini azaltmak için düzenli olarak ağırlık kaldırma ve kas güçlendirici egzersizler yapın (yürüme, ağırlıkla ya da kas ve kemik kütlesini artırmaya yönelik aletlerle çalışma gibi). Sigara içmekten kaçının ve sadece ılımlı miktarlarda alkol kullanın. Gerek sigara gerekse alkol, osteoporoz riskini artırmaktadır.


KALÇA KIRIKLARI:

Kırıklar ve komplikasyonları, osteoporozun en ciddi sonuçları arasındadır. En sık kalça, omurga ve el bileği kırıklarına rastlanır; bunların en ciddi kabul edileni kalça kırıklarıdır. Kalça kırıkları ölüme ve sakatlığa neden olur ve bu vakaların sadece üçte biri, kırık öncesindeki bağımsızlık düzeyine yeniden ulaşabilmektedir. Dolayısıyla en uygun yaklaşım, gerekli önlemleri alarak kalça kırıklarının oluşmasını engellemektir.

DÜŞTÜĞÜNÜZDE NE YAPMALISINIZ?

Siz ya da tanıdığınız biri düştüğünde, hemen tıbbi bakım için başvurmalısınız. Hafif de olsa tüm düşmelerde doktora görünmek gerekir.

DÜŞMELERİN ÖNLENMESİ:

Uyanıklık durumunuzu ya da dengenizi etkileyen ilaçlar da düşmeye yol açabilir. Bunun yanı sıra, görme ya da işitme bozukluğu; kas gücü, koordinasyon ya da reflekslerde azalma; dengeyi etkileyen hastalıklar düşme nedenleri arasındadır. Evde ve dışarıdaki düşmeleri önlemenin bazı yolları şunlardır:


 • Bütün serbest teller, kordonlar ya da parça halıları yerden kaldırın. Sabit halıların yere düz olarak tam yapıştığından emin olun.

 • Banyo küveti, duş ya da mutfak musluğunun önü gibi ıslak olabilecek zeminlerin yanına tutunmaya mahsus kulplar ve yere düşmeyi önleyen paspaslar koyun.

 • Merdivendeki trabzanların sabit olmasına dikkat edın.

 • Evin iyi ışıklandırılmasına dikkat edin. Gece kalkarken ışığı açın.

 • Sağlam lastik tabanlı ayakkabılar giyin.

 • Author Avatar

  About Author

  1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

  Add Comments