Kendi Kendine Meme Muayenesi

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Kendi Kendine Meme Muayenesi
Kendi Kendine Meme Muayenesi

Kendi Kendine Meme Muayenesi

 

kendi-kendine-meme-muayenesi

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerdendir. Bu nedenle 2O yaşın üzerindeki her kadın ayda bir kez kendi kendine memesini muayene etmelidir. Bunun için en uygun zaman adet kanaması bittikten sonraki ilk birkaç gündür. Eğer adet görmüyorsanız ayın herhangi bir gününü seçin ve düzenlı olarak her ay aynı gün muayenenizi yapın. Unutmayın kanserde erken teşhis, tedavi artırır.

 
-Çıplak olarak kollarınızı iki yanınızda olacak şekilde aynanın karşısına geçin. Her iki memenize önden ve sağa, sola dönerek yandan bakın. memelerinizin dış görünüşlerinde bir değişiklik olup olmadığını iınceleyin. emelerinizin büyüklük ve şeklüne; bür şişlik veya çöküntü olup olmadığına; meme başınızın görünüşüne, akıntı olup olmadığına dikkat edin.

-Kollarınızı başınızın üstüne doğru kaldırın. Birinci kısımda bahsedilen hususları, özellikle de meme başı çevresindeki değişikleri bir de bu pozisyonda kontrol edin.

-Ellerinizi belinize dayayın. Göğüsünüzü öne doğru çıkarıp , omuzlarınızı geriye vererek göğüs kaslarınızın iyice gerildiğini hissedin. Bu pozisiyondayken, meme derisinde veya başında bir Çukurluk, gamzeleşme, buruşukluk veya çöküntü olup olmadığına bakın. Ellerinizi başınıza dayayarak göğüs kaslarınızı gerin ve aynı şeyleri kontrol edin.

-Bu kez de yatar pozisyondayken memelerinizi elinizle muayene edin. Bu muayene sırasında memelerinizde, bir yumru veya sertlik olup olmadığını kontrol edin.

-Başınızın altına ince bir yastık koyup yatın. Bir havluyu katlayıp sol omuz ve kürek kemiğinizin altına yerleştirin. Sağ elinizi kullanarak sol memenizi muayene edin. Parmaklarınızı birbirine bitişik olarak tutun ve parmak uçlarınızı değil yatay olarak parmaklarınızın alt yüzünü kullanın. Ne çok sert ne de çok hafif bastırın. Memenizi bir saatin yüzü gibi kabul edin ve tepesini saat 12 olarak düşünün. Buradan başlayıp elinizi saat yönünde yavaşça hareket ettirerek düzgün bir biçimde ilerleyin. Tekrar saat 12'ye geldiğinizde meme başına doğru bir miktar kayarak saat yönünde muayene edin. Son olarak meme başını ve çevresini inceleyin. Bu muayene sırasında elinizin altına bir yumru veya sertlik gelip gelmediğini anlamaya Çalışın. Aynı işlemleri kolunuzu dirseğinizde bükülmüş şekilde başınızın altına koyduktan sonra tekrarlayın. Bu pozisiyondayken koltuk altınızı yine dairesel hareketlerle muayene edin. Aynı uygulamayı, sağ omuz ve kürek kemiğinizin altına havlu koyarak, sol elinizle sağ memeniz ve koltuk altınız için de yerine getirin.

-Eğer memelerinizde bir yumru veya sertlik saptarsanız; meme başında kanama veya akıntı varsa; memede veya meme başında bir çöküntü, kırışıklık gözlerseniz; memenizin boyut ve şeklinde bir değişiklik farkederseniz HEMEN BİR DOKTORA BAŞVURUN. Bu değişikliklerin kötü huylu olmayan urların ve kistlerinde belirtisi olabileceğini unutmayarak, paniğe kapılmadan doktorunuzun önerilerini yerine getirin.

Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi Hasta Rehberi eki
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments