Kırışıklıklar

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Kırışıklıklar
Kırışıklıklar

Kırışıklıklar

 

kırışıklık

KIRIŞIKLIKLAR İÇİN ÇÖZÜMLER

Cildin destek dokusu olan kollajen, güneşin ve serbest radikaller dediğimiz çeşitli yıkım ürünlerinin etkisi ile zaman içinde yıkılır, bu da hepimizin iyi tanıdığı kırışıklıklara sebep olur. Kırışıklıkları önlemek için yapılacak en iyi şeyler güneşten korunmak ve serbest radikallerin ortaya çıkmasını engelleyen vitaminleri sağlayabilmektir. Elbette stresten uzak kalmak , sigara kullanmamak, yeterli uyku uyumak ve bol sıvı ve taze sebze ve meyve tüketmek sağlıklı cildin ön koşullarıdır. Oluşmuş kırışıklıklar için yapılabilecek şeyler şunlardır:

1. kimyasal peeling ( kimyasal olarak soyma işlemi ile cilt yenilenmesi)

2. lazer ile resurfacing (cilt yüzeyinin yenilenmesi)

3. dolgu maddeleri (kollajen, hyaluronik asid, yağ, yapay dolgu malzemeleri) ile kırışıklığın altını doldurma işlemi

4. Botilinum toksini uygulaması ile kırışıklık giderme

5. Yüz germe

Bunlardan en güvenli ve etkili olan uygulama yine kimyasal peeling'dir. Doktor kontrolünde artan oranlarda cilt soyma işlemi yapılır, belirli periyodlarla işlemin derinliği artırılır ve uygulama aralarında glikolik asit ve çeşitli vitamin, hyaluronik asit, maya ekstreleri ile destek olunur. Uygulama sürecinde güneşten korunma çok önem taşır, çünki bu uygulama güneşe hasasiyeti artırmaktadır. Bu yüzden glikolik asitli ürün kullanımında birlikte güneşten koruyucu ürün kullanmak şarttır.

Dolgu maddeleri de kozmetik açıdan çok başarılı ve çabuk sonuç verirler, son yıllarda geliştirilen Hylaform dolgu maddesi allerji testine gerek duyulmaması, ağrısız ve risksiz bir uygulama olması nedeniyle tercih edilebilir. Ancak dolgu maddelerinin hepsi bir süre sonra yavaş yavaş kaybolurlar. Böylece 6 ay ile 1 yıl sonra tekrarlanmaları gerekir.

Botilinum toksini uygulaması özellikle mimiklerin oluşturduğu kırışıklıklarda çok başarılıdır. Sürekli bu toksin uygulanımı ile hayatını sürdüren ünlüler vardır (Madonna, david Bowie). Ancak toksin uygulaması mutlak uzman ellerce uygulanmalıdır, geçici olmak üzere çeşitli yan etkilere rastlanabilir. (Göz kapaklarında geçici düşme, o bölgede terleme kaybı vb)
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

1 Comment

  • Posted on Tem 04, 2015 at 12:49 pm

    […] çevresindeki kırışıklıklar,doğal yüz maskeleri,kırışıklıkları azaltmak,doğal yüz maskeleri yüz bakım maskeleri […]

Add Comments