Kıymık Batması önemsiz değil!

 1. Anasayfa
 2. Çocuk Hastalıkları
 3. Kıymık Batması önemsiz değil!
Kıymık Batması önemsiz değil!

Kıymık Batması önemsiz değil!

kıymık-batması-ilkyardım

 

 

Şikayet

Tahta veya başka bir malzemenin kıymığı cildinize battı.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Büyük veya deriye iyice girmiş kıymıkları çıkarmaya kalkışmayın.

Batan kıymık tahtaysa, ıslatmayın. Su kıymığı şişirecek ve çıkartılması zorlaşacaktır.
Küçük kıymık parçaları steril cımbızla veya iğneyle çıkartılabilir. Elleriniz yıkayın, cımbızı veya iğneyi suda kaynatın, alkole batırın veya yanan bir ateşin üzerine tutun, soğuduktan sonra kullanın. Başaramazsanız, iğneyle, kıymığın ucunu kaldırmaya çalışın. İğnenin ucunu sürekli dürtmeyin; özellikle de o bölge kızarmış ve ağrıyorsa ya da kanama başlamışsa.
Kıymığı çıkardıktan sonra bölgeyi sıcak su ve sabunla yıkayın, antibiyotikli bir krem veya merhem sürün ve yara bandıyla kapatın. Birkaç gün enfeksiyon (kızarma, şişme, cerahat ve/veya ateş) olup olmadığını kontrol edin. Kıymık batan yeri günde 3 – 4 kere ılık sabunlu suya batırın ve antibiyotikli krem veya merhem sürün ve 4 – 5 gün üzerine bandaj yapın. İşileşme bu süre içinde gerçekleşmezse, sağlık uzmanına ya da doktora danışın.
Kıymık çok küçükse, kendi kendine yüzeye gelmesini bekleyebilirsiniz. Enfeksiyonu önlemek için o bölgeyi çok temiz tutun.

Önleme
Tahta zeminde çıplak ayakla yürümeyin ve çocuklarınızı da uyarın.
Tahta zeminleri damarın tersine yolmayın.
Cam ve porselen kırıklarını elektrik süpürgesiyle alın ve zemini silin.

Önemli Bilgiler

Çok küçük veya tırnak altında çok içeriye gömülmüş olmadıkları sürece, hemen hemen bütün kıymıklar kendi kendine tedavi yöntemleriyle iyileştirilebilir. En önemli nokta enfeksiyon kapmaktır; bölgeyi temiz tutarak bunun önüne geçebilirsiniz.

 

Vücudun herhangi bir yerine sivri cisimlerin batması, çok sık görülen ve çoğunlukla önemsiz olan bir sorun olarak görülüyor.

Ancak, kıymık çıkarılmadığı takdirde enfeksiyona ve doku kaybına kadar yol açabiliyor.
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. İhsan Şentürk, kıymık dendiğinde akla hep tahta kıymığı gelse de, cam ya da metal parçalarının da aynı ad altında toplanabileceğini belirterek, şöyle dedi:

''Kıymık, damar ve sinir gibi altta bulunan yapıları delerek hasar verebilir. Bu daha çok bedene hızla giren ve derine ilerleyebilen büyük metal kıymıklarla olur. Kıymıklar aynı zamanda bir enfeksiyon odağı oluşturabilirler. Kıymık batmasının kaçınılmaz bir sonucu, mikropların bir anda derinin koruyucu yüzeyinin altına geçerek ortamın bir enfeksiyon için ideal olduğu alt doku tabakalarına yerleşmeleridir.''

Uz. Dr. Şentürk, büyük ya da derinlere girmiş kıymıklara bir doktor görene kadar dokunmamak gerektiğini, yalnış bir davranışın daha fazla zarara yolaçableceğini ifade etti.

''Kıymık bütünüyle görünüyorsa ve çıkarılmasında daha fazla zarar verme sakıncası yoksa, kendiniz çıkarabilirsiniz. Battığı yeri elinizle sıkıca tuttuktan sonra, bir cımbızla kıymığı olabildiğince ileriden yakalayıp tek bir hareketle çekin'' diyen Şentürk, kıymığın ucundan çekilmemesi gerektiğini söyledi.

Şentürk, ''Bütünüyle batmış bir kıymık içinse, önce uzun ve sivri bir iğnenin ucunu 10 saniye ateşte tutarak sterilize edin. Sonra ucuyla kıymığın ucuna kadar bir yol açın ve cımbızla çıkarın. Kıymığı çıkardıktan sonra yarayı bir antiseptikle temizleyin ve gazlı bezle kapatın ya da antiseptiği 24 saat yara üstünde bırakın'' dedi.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

8 Comments

 • mehmet çakar

  Reply
  Posted on Oca 08, 2015 at 12:04 pm

  ongun önce parmağıma kıymık battı ama kıymık parmagimda yoktu gece şişti sabah doktora gittim doktor kıymık iceride olabilir dedi parmağı uyuştudu batanyere baktı yok dedi antibiyotik verdi krem verdi birde ağrı kesici kullandım bitti .şişlik koluma kadar şişti ne yapmam lazım hangi doktora gideyim DENİZLİ.DEN

 • serdar

  Reply
  Posted on Şub 04, 2015 at 17:39 pm

  kısaca orayı sık dişinle çıkar bunla uraşcağıma kıymık batan yeri dağlarım 😀

 • Furkan

  Reply
  Posted on Nis 17, 2015 at 22:39 pm

  Merhaba benim parmagima demir parcasi girdi sacma kirsundan daha ufak bir demir parca doktora gitmistim antibiyotik ve agri kesici verdi ne biz o parca alma riskine giremeyiz dedi acaba bi zarari olurmu ne yapmaliyim ayrintili bir bilgi verirseniz sevinirim

 • Ufuk

  Reply
  Posted on Haz 29, 2015 at 20:53 pm

  Ayağımın altını kumsalda sert taşa çarptım içine 2-3 parça ufak taş girdi ve üstüne basamıyorum yanıyor. Çıkarmaya çalıştım çıkmıyor. Kendi kendine çıkacak gibi de değil. Ne yapmalıyım ?

 • kissss

  Reply
  Posted on Eki 10, 2015 at 10:18 am

  Elime tas batti çıkardım ama çok ağrıyor ne yu yapabilirim

 • Ece

  Reply
  Posted on Kas 08, 2015 at 08:00 am

  Benim parmağıma ağaçtan küçük bir parça diken girdi çıkarmaya çalıştım çıkmıyor 1 hafta bıraktım cildin kapandı sonra annem cildini iğne ile açtı diken aradı bulamadı ama o zaman ben titreme başladım yani elimin iğne ile açıldığını görünce fena oldum sonra yine 1 hafta bıraktım şimdi elimde o diken ile açtığım yeridir kapandı yine ve çok hafif iyi bakmasın anlaşılmaz bir şekilde şişti acıyı ama bir yere dokunur ya da çarparsa çok acıyor elimi rahat hareket ettirebilirsiniz tek sorun bir yere çarpıcı ağrıyor ve çok hafif çok çok hafif şişmiş o kadar yani önemli mi parmağımda bir şey olur mu sağolun

 • ercan tecen

  Reply
  Posted on Kas 19, 2015 at 00:25 am

  Sayın MUSTAFA METE merhaba,
  orta parmagıma cam battı ve kanadı batan cam parcasını kolayca dıger elımle aldım ve attım benım merak ettıgım acaba bana aids gibi bir mikrop bulasmıs olabılırmı tesekkurler

 • Alirıza yıldız

  Reply
  Posted on Ara 24, 2015 at 18:12 pm

  Sag omzuma metal kıymık girdi ve tam omzumun icinde hatane almamanin daha dogru olgunu almaya kalkisirlarsa sinirlere zarar verebileceklerini kolumun tum hareketlerini kaybedebilecegimi soyluyorlar. Ben bu demir parcasi ile yasayacagım simdi????

  Saygilar…

Add Comments