Kokain Kullanımına Bağlı Bozukluklar ve kokain bağımlılığı tedavisi

 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Kokain Kullanımına Bağlı Bozukluklar ve kokain bağımlılığı tedavisi
Kokain Kullanımına Bağlı Bozukluklar ve kokain bağımlılığı tedavisi

Kokain Kullanımına Bağlı Bozukluklar ve kokain bağımlılığı tedavisi

 

kokain-bağımlılığı-tedavisi-zararları
Kokainin etkisi çok çabuk, alındıktan saniyeler sonra başlar ancak kısa sürer.Uygulandığı bölgelerin duyarlılığını yok eder,gözbebeğini büyültür, damarları büzer, yüksek dozda tansiyonu yükseltir. Etkisinin yarım saati geçtiği ender görülür. Bunlar aşırı sevinç, zevklenme, aşırı uyarılma, neşelenme, olur olmaz şeylere gülme, saçmalama, dansetme, iştahsızlık, kan basıncı ve kalp hızının artışı olarak sıralandırılabilir. Ancak bu kısa süren kendini yükseklerde hissetme halini birdenbire çöküntü, kendini kötü hissetme, depresyon, paranoya, yani yoğun bir iniş takip eder. Bazıları bu düşüşü önlemek için dahada fazla kokain almayı denerler.Bu sonra durumu dahada kötüleştirir. Çok fazla alanlarda acayip davranma hatta şiddete eğilim olabilir. Bir süre sonra uyuduktan sonra uyanan kendini yorgun ve sinirli hisseder.
Kokain psikolojik bağımlılık yapar. Başka uyuşturucu maddelerin kullanımına götürür. buruna çekme sonrası delinme, kilo kaybı olur.
Crack denilen şekli daha saftır ve fazla kokain içerir.Pişirme tozu (yemek sodası) ile kokain karıştırılarak elde edilir.Bir veya iki kez denenmesi bağımlılık yapabilir ve cravinge (özleme) yol açabilirNeşelendirici ve zevk verici etkisi sadece 5 dakika sürer, arkasından 20 dakika içinde titreme, adale çekilmeleri, yorgunluk, çöküntü hali gibi hoş olmıyan etkileri gelir. diğer uyuşturucu maddeler ile kombinasyon ölüme yol açabilir. yüksek tansiyon ve kalp sorunları olanlarda daha çok dikkat edilmesi gerekir. Rock denilen, küçük içmeye hazır miktarlarda satılır.
kaynak:Dr.Fikret Çerçi

 

 

Kokain Kullanımına Bağlı Bozukluklar

Kokain özellikle batı ülkelerinde son yıllarda önemli bir sorun haline gelmiş ve kullanımında ciddi bir artış olmuştur. Kokain kullanımı erkeklerde ve yüksek gelir gruplarında daha yaygın olduğu halde, her gelir grubunda ve cinsiyette kokain kullanımına rastlanmaktadır.


Kokain kullanıldıktan hemen sonra davranışsal etkisi neredeyse hemen hissedilir ve 30 ila 60 dakika kadar kısa sürer. Dolayısıyla kullanıcılar etkiyi devamlı hissedebilmek için tekrarlayan dozlara ihtiyaç duyarlar.
Olumlu pekiştirici etkisi nedeniyle bağımlılık yapıcı etkisi çok güçlüdür ve bir iki kullanım sonrası bile daha fazla kullanmak için aşermeye yol açabilir. Burun ve damar içine kullanımında haftalar, aylar içinde kötüye kullanım ya da bağımlılığa doğru hızlı bir ilerleme olur.

Kokain kullanıcılarının %90’ının burundan çektiği, %33’ünün sigara şeklinde, %10’dan azının ise enjeksiyon şeklinde kullandığı bildirilmektedir.


Kokain kullanım bozuklukları sıklıkla diğer madde kullanım bozuklukları ile de birliktedir. Alkol, esrar, eroin ve benzodiazepin gibi maddeler anksiyeteyi, kokainin diğer hoş olmayan uyarıcı etkilerini ve yoksunlukta yaşanan rahatsızlıkları azaltmak için alınır. Bu yüzden çoğu kokain bağımlıları çoğul madde kötüye kulanım tanısı alırlar. Kokain bağımlılarının %98’i kokain kullanmaya başlamadan önce esrar, %80’den fazlası da alkol kullanmaktadır.


Kokain kullanan kişiler bu alışkanlıklarını sürdürmek için çok miktarda para harcarlar. Aile üyelerinin de etkileneceği bu harcama önemli mali sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Gerekli parayı sağlamak için suça yönelik eylemlere de katılabilirler. Cinsel arzulardaki artışın ya da kokain sağlamak amacıyla cinselliği kullanmanın bir sonucu olarak karmaşık cinsel davranışlar, cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasında ciddi etken oluşturur.


Kısa Süreli Kullanımın Etkileri


Düşük dozlarda davranışsal, nörolojik, kalp, solunum ve sindirim sistemi etkileri gösterir. Kaygı veya panik önemli rahatsızlık verici etkilerdir. Fiziksel belirtiler kalp atımında, kan basıncında ve soluk alma sayısında artma ve ağız kurumasıdır.


Yüksek dozlarda ya da hassas bireylerde daha düşük dozlarda hareket artışı, bunu yoğun bir takip eden endişe, kaygı, düşünce uçuşması, grandiozite veya şiddet davranışı ile bazı vakalarda görülen paranoid psikozdur. Yüksek dozlar, sara nöbeti, felç ve beyin damarlarında tıkanma, kalp krizi ve solunum depresyonuna yol açabilir. Yüksek dozlarda ölüm görülebilir.


Uzun Süreli Kullanımın Etkileri


Burun yoluyla kullananlarda burun dokusunda hasar, sigara şeklinde kullananlarda akciğer hasarı ve damar yoluyla kullananlarda doz aşımı ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların riskinde artma gözlenir. Endişe ve uyarılmadan, şiddetli depresyona değişen duygulanım dalgalanması, panik ataklar, paranoid düşünce, şiddet davranışı, intihar düşüncesi, bilişsel yetersizlik, uyku bozukluğu, yeme bozukluğu, cinsel işlev bozukluğu, böbrek sorunları ve işitsel ve görsel varsanılar yaşama ihtimalleri yüksektir.


Kokain yoksunluğunun 3 fazı olduğuna inanılmaktadır. İlk dönem 9 saat ile 4 gün arasında değişmektedir. Başlangıçta endişe, depresyon, iştahsızlık ve yoğun kokain aşermesi, daha sonra da halsizlik, depresyon, uykusuzluk ve son olarak da tükenmişlik gözlenir. Orta dönem yoksunluk 1 ila 10 hafta arasında değişmektedir ve başlangıçta düşük anksiyete ve aşerme daha sonraki aşamalarda yüksek anksiyete ve aşermeye döner. Üçüncü ve son dönemde çeşitli nedenlerle tetiklenen aşerme dönemleri gözlenir. Ancak kokain bağımlısı hastaların depreşmeye neden olarak aşermeyi değil dürtüselliği gösterdikleri bildirilmiştir.


Kokaine bağlı psikotik bozukluk: Paranoid sanrılar ya da varsanılar kokain kullananların %50 kadarında gelişebilir. Psikotik belirtilerin oluşması doza, kullanım süresine ve kullanan bireyin maddeye karşı duyarlılığına bağlıdır. Uygunsuz cinsel ve genel garip davranışlar şiddet içeren davranışlar, paranoid sanrılar ya da varsanıların içeriği ile ilişkili olabilir.


Kokaine bağlı duygudurum bozukluğu: Entoksikasyon ya da yoksunlukta gözlenebilir. Genel olarak entoksikasyonla ilişkili duygudurum belirtileri hipomanik ve manik iken, yoksunlukta depresyondur.


Kokaine bağlı anksiyete bozukluğu: Sıklıkla kokain entoksikasyonu ya da yoksunluğu ile ilişkili anksiyete bozukluğu belirtileri; obsesif-kompulsif bozukluk, panik bozukluk ve fobilerdir.


Kokaine bağlı cinsel fonksiyon bozukluğu: Kokain afrodizyak olarak ve orgazmı geciktirme yolu olarak kullanılsa da tekrarlayan kullanımlar cinsel iktidarsızlığa yol açar.


Kokaine bağlı uyku bozukluğu: Kokain entoksikasyonu uyuyamama ile ilişkili iken, yoksunluğu uykunun bozulması ve hipersomnolans ile ilişkilidir.


Olumsuz Etkileri


Ani ölüm ve kalp krizi, sara nöbeti ve felç olayları ile kokain kullanımında görülmektedir. Kaza ve intihar nedeniyle ölümler de sıktır ve kokain, diğer yasadışı herhangi bir maddeden daha fazla ölümle ilişkilendirilmiştir.


Kokain Yoksunluğu


Kokain kullanımı kesildikten sonra depresyon (crash), huzursuzluk, haz hissini kaybetme, anksiyete, sinirlilik, yorgunluk, uykuya eğilim ve endişe görülebilir. Hafiften orta düzeyde şiddete kadar kokain kullanımı durumlarında bu belirtiler 18 saat içinde sonlanır. Kokain bağımlılığı gibi yoğun kullanımda yoksunluk bir hafta kadar sürebilir, ancak 2 ila 4 gün içinde en yüksek seviyesine ulaşır. İntihar düşüncesi ve davranışının da eşlik ettiği depresif belirtiler görülebilir Kokain Yoksunluğu için tanı ölçütleri (DSM-IV-TR, 2000)


1. Çok fazla ve uzun süre kokain kullanımının sonlandırılması (ya da azaltılması)

2. A tanı Ölçütlerinden sonra, birkaç saatten birkaç güne dek değişen bir zaman içinde gelişen disforik duygudurum ve aşağıdaki fizyolojik değişikliklerin ikisinin (ya da daha fazlasının) bulunması:

3. Yorgunluk

4. Canlı, hoş olmayan rüyalar

5. Uykusuzluk ya da aşırı uyku

6. İştah artması

7. Psikomotor yavaşlama ya da artma


B tanı ölçütündeki belirtiler klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olur.


Kokain yoksunluğu yaşayan kişiler yoğun ve güçlü kokain aşermesi yaşayacaklarından, genellikle kendi kendilerini alkol, sedatif, hipnotik ve anksiyete giderici ilaçlar ile tedavi etmeye çalışırlar. Bu da bu maddelere bağımlılığın gelişmesi veya tekrar kokain kullanımına dönme gibi ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 

kaynak:Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları HastanesiAuthor Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

18 Comments

 • burcu

  Reply
  Posted on Nis 04, 2013 at 18:33 pm

  umarım bu kokain kullananlara iyi bir ders olurda bir daha kullanmazlar.

 • bağımlıyım

  Reply
  Posted on Oca 11, 2014 at 13:52 pm

  selam

  ben kokaın(taş) bağımlısıyım.içmediğim zaman aynen bahsettiğiniz durumları yaşıyorum.ama ilaç tedavisi yapıyorum.
  kullandığımı ilaçlar VELBUSTRIL 150 MG-CETRİNA 25MG
  PAXIL.

  ÇOK PARAM GİTTİ BUNALIMDAYIM.AMATEMDEDE YATTIM.BANA İLAVE TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ REÇETESİZ SATILAN İLACINIZ VARMI ACABA.
  CEVAP YAZARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.
  SAYGILARIMLA
  TAMER

 • mert

  Reply
  Posted on Mar 16, 2014 at 03:51 am

  bağımlıyım;
  özelden mail yaz ve sana ulasabileceğim bir adres ver. İstanbulda her türlü madde bağımlılığından kurtaran bir dr. ekibi var. Kesinlikle denenmiş ve sonuç veriyor 😉

 • Kerem

  Reply
  Posted on Ağu 26, 2014 at 15:26 pm

  Kiz arkadasim kullaniyor. Anlatmaya calisiyorum ama arada sirada kullanmanin hicbir sikintisi olmadigini savunuyor. Bir turlu anlatamiyorum, internet sitelerinden nekadar ornek gostersem bahane buluyor bak oyle degil ben iyiyim diyor.

  Haftada bir iki defa kullaniyor ve bunu nasil durdurabilecegim konusunda destek ariyorum.

  Yukarda sayilan belirtilerin bazilarini onda goruyorum, unutkanlik, uykusuzluk ,umursamama, ilaci attim deyip atmamis olmasi, ertesi sabah kotu etkilerini giderici ilac ve bol sivi kullanimi gibi… arada sirada Meth ( crystal ) da kullaniyor ki bu en kotusu…. bana yardimci olabilirseniz sevinirim yoksa ayrilip kendisini kaderine birakmak zorunda kalacagim…

 • Cetrıx

  Reply
  Posted on Ara 05, 2014 at 02:33 am

  Çok Üzücü ama bı okadarda kaçınılması zor bi durum Rabbim yardımcıları olsun ben o bataktan cıktım Allah kurtarsın

 • Jıyan

  Reply
  Posted on Ara 15, 2014 at 01:42 am

  Aslında çok basıt bısey bunu sosyal faaliyetleri çoğaltarak aile ıcın de durarak kurtulma şansı veriyorum vazgecın sızı bu kötülüğe alıştıran ınsanları suçlu bulun ve yapılanları sıze bı tuzak oldugunu untmayarak yasayın

 • isimsiz

  Reply
  Posted on Ara 30, 2014 at 09:09 am

  bu madde yuzunden herseyi kaybedersiniz. kesinlikle bi kere bile denemeyin.

 • pepeeee

  Reply
  Posted on Haz 22, 2015 at 05:33 am

  ya hayatım sikildiii amk uyusturcularından içmedigim bir şey kalmadı he içmedigim birşey 5 senede 400 milyar param gitti

 • ayşe

  Reply
  Posted on Tem 29, 2015 at 00:20 am

  merhaba ben ayşe benim erkek kardeşim küçük yaşta uyuşturucuya başlamış şimdi 25 yaşında son iki senedir de kokoin kullanıyor aylem ben kurtarmaya çalışıyoruz lütfen yardımlarınızı bekliyorum 3gün dayana biliyor üçgünden sonra eşine işkence ediyor kendine zararlar veriyor vede şuan bırakmak istiyor yapamıyor karar aldı kendimi eve kilitliycem kimseyle görüşmüycem arkadaşlarıyla kimseyle görüşmüycem dedi çok zayıfladı lütfen bana yardımcı olun lütfen bir yol gösterin teşekür ederim

 • Çaresiz

  Reply
  Posted on Eyl 25, 2015 at 05:16 am

  Arkadaşlar, maalesef çok acı bir okadarda Çaresiz bi durum. Benim en yakın arkadaşım kullanıyor kokain bağımlısı. Kararlar alıyor , bırakacağım diyor ama maalesef. Birkaç kez tedavi için kliniğe yattı , ilaç tedavisi oldu ama düzenli kullanmadı ve tekrar başa döndü. Yalvarırım yardımcı olun, nasıl kurtarabiliriz , kurtulanlar varsa içinizde bizede yol gösterin.

 • Aykit

  Reply
  Posted on Eki 17, 2015 at 10:33 am

  Yaklaşık iki senedir taş kokain kullanıyorum artık bunalımdan bırakmak istiyorum bırakmıyorum intihar etmeyi bile düşünüyorum bana yardımcı olurmusunuz bildiginiz tedavi olabileceğim biryer varmi

 • sertan

  Reply
  Posted on Eki 28, 2015 at 23:16 pm

  Adsız narcotik denilen bir grub var tavsiye ederim ggitmenzi innernetten adresleri var

 • Nevzat

  Reply
  Posted on Kas 01, 2015 at 05:51 am

  Mert kardeşim Abi’m artık ne sayarsan say sana zahmet bana da bi söyle İstanbul daki ekipin nerde olduğunu Allah rızası için 2 aydır ful kullanıyorum bu nasıl bir madde !

 • VATAN

  Reply
  Posted on Ara 13, 2015 at 01:14 am

  Kaçak Neviden(sigara narkotik silah vs..)
  yer şeyi ihbar edin
  ihbaret@hotmaiil.com

 • bbbsss

  Reply
  Posted on Ara 20, 2015 at 02:54 am

  6 sene bi fiil kullandımm bu pisliği.. basıma gelmeyen kalmadı üstümde yakalandım kaç ev degiştirdim işimi bırakmak durumunda kaldım gönüllü hastane yatısımı istedim ve sonra vazgectim tüm taş kokain kullanıpta bırakmak isteyen arkadaslarım kardeslerim hiç bir pskolojık destek almadan bıraktım herkes bi takım dönemlerden gecıyor bende kendimce ve tek basıma cok savas verdim yalvardım Allahıma ya canımı al ya kafamı diye önce kullanan cevreniz varsa uzaklasın mekan değiştirin alkol tetikler bu maddeyi alkolu bırakıp spora baslayın cevrenizde sizi buna surukleyen herseyden herkesden kurtulun bol bol yemek yiyin aklınıza madde geldikce yürüyün yürüyüş yapın he illaki dönem dönem aklıma gelmıyor canım istemıyor degil ama kafamı dagıtacak bişey illaki buluyorum ben doktorsuz ilaçsız bıraktım antidepresanlarda işe yaramıyor bunuda bılıyorum lütfen önce kendiniz için bi meşgale bulun parayı tcilere düşürücegınıze daha hayırlı işler yapın bi anda bırakabılıcek kapasiteniz yoksa azalta azalta bırakın ben oyle yaptım önce çevre sonra alkol uzaklasın Allah beni kurtardı sizleride kurtarsın unutmayın hiç bir kafa iç huzurundan daha fazla haz veremez saglıkla kalın

 • Mehmet

  Reply
  Posted on Mar 11, 2016 at 17:40 pm

  Fazla Detay yok Sınırları keşfetmek için ciddi bir şekilde hayal görme ve bilinç alıgların yarısına kadar açılma dejavu ve korkunun içten kaybolması gibi çeşitli kafaları var mdma ile alındığında ölüm riski artabilir . anlatacaklarım bu kadar okduğunuz için Ty .

 • First Aid

  Reply
  Posted on Mar 15, 2016 at 20:39 pm

  Kurtulmak isteyenlere yardımcı olabilirim.
  skype tan ulasiniz
  skype: beyazyol
  A. Yilmaz

 • Мустафа Мете

  Reply
  Posted on Mar 21, 2016 at 18:29 pm

  AMATEM e başvurun

Add Comments