koku ve sex

  1. Anasayfa
  2. Bitkisel Tedavi
  3. koku ve sex

koku ve sex

 

 

Şuuru etkileyen kokular

Burnumuzun aracılığı ile algıladığımız kokuların bizi ne kadar etkilediğini biliyor muydunuz?

Gözümüz ve kulağımız kadar beynimizi etkileyen diğer bir organımız da burundur.

Kokular, şuurumuzu harekete geçirdiği gibi aynı zamanda bilinçli olarak farkına varamayacağımız bazı istek ve davranışlarda bulunmamıza da neden olur.

Mesela parfümlerin insan üzerindeki etkisi öylesine kuvvetlidir ki bunun sonucunda büyük bir sektör doğmuştur. Bunu ayrıntılarıyla anlatmama gerek yok. Çünkü en eski zamanlardan beri insanlar kokuyu bilmekte ve kullanmaktalar.

Parfüm sektörüne baktığımız zaman, karşı cinsi etkilemek, cinsel enerjiyi harekete geçirmek, kokunun en birinci özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bu konu üzerinde araştırmalar yapmak için öyle büyük paralar harcanıyor ki, koku imal eden firmalar gözlerini bile kırpmadan laboratuar koşullarında incelemelere ciddi fonlar ayırıyorlar.

Ancak, kokular sadece cinsel enerjiyi harekete geçiren bir araç değil. Bunun dışında hayal gücünü etkiliyor,, yaratıcılığı harekete geçiriyor, çoşku ve istek uyandırıyor, korku, heyecan ve benzeri pek çok sayısız duyguyu etkiliyor.

Kokuların insan üzerindeki etkileri tarihin en eski dönemlerinden beri biliniyor.

Mesela ünlü kahin Nostradamus'un astrolojik incelemelerinin ötesinde bir parfüm ustası olduğunu biliyor muydunuz? Hem de zamanın en ünlülerinden...

Ayrıca kokular, mistik ayinlerde ve kutsal törenlerde de kullanılıyor. Ve bunun maksadı törende hazır bulunan kişileri farklı şuur halleri içine sokmayı hedefliyor.

Mesela hemen hepimizin bildiği mevlütlerde yakılan ‘‘günlük’’ ya da ‘‘misk-i amber’’ ve serpilen gül suyunun maksadı hep aynı. Yani o sırada hazır bulunan kişilerin şuurlarında değişik bir hal yaratmak...

Nazar değdiğine inanılan kişinin yaşadığı evi tütsülemek (Özellikle günlük) çok eskiden beri uygulanan bir adet. Ancak, bu adetin altında yatan gerçek maksat, kokunun insan üzerindeki meydana getirdiği farklı şuur etkisidir. Böylece nazarın yarattığı kötü titreşim alanını değiştirip tütsünün titreşim alanı içine sokarak kişiyi nazarın etkisinden çıkarmak...

Biliyorsunuz beynimize en hızlı ulaşımı sağlayan yollardan birisi burnumuzdur. Burun yolu ile alınan ilaçlar, içilen ya da kana zerk edilme yönteminden çok daha hızlı bir biçimde beyne ulaşır ve etkisini gösterir.

Bu nedenle burun yolu ile alınan kokular da aynı şekilde hızlı bir biçimde beynimizi etkileyecektir.

Bütün bu bilgilerin ışığında geliştirilen ‘‘Aroma Terapi’’ yurt dışında son derece yaygın hale gelmiş bulunuyor. Ve her geçen gün kokuların sırları üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Ayrıca ülkemizde de hem bu bitkisel yağların şifalı özellikleri (Herkes tarafından bilinmese de) biliniyor ve kullanılıyor.

Bu kokulara bir kaç örnek;

Tatlı kokusu: Kişinin çalkantılı duygularına dinginlik verir. Güven duygusunu yükselterek kendinizi duygularınızın akışına bırakabilmenizi sağlar.

Sandal ağacı: Özellikle uzak doğuda bilinen ve kullanılan bu kokunun cinsel enerjiyi arttırdığı düşünülmektedir. Aynı zamanda hayal gücünü de yükseltmektedir.

Günlük: Bir takım insanların olumsuz düşüncelerinden kaynaklanan kirli enerjiyi temizler. Kişi üzerinde ve evin içinde sükuneti sağlar. Şuur değişikliği meydana getirir.

Gül: Aşk, muhabbet sevgi duygusunu yükseltir. Kişiler arasında duygusal çatışmaları ve çalkantıları dinginleştirir.

Yılang-yılang: Cinsel isteği yükseltir. Bununla birlikte kişinin duyuları keskinleşir ve bu duyularının farkına varmasını sağlar.

Limon: Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Sinirleri gevşetir, ferahlık verir.

Yasemin: Mistik duyguları harekete geçirir duyuların artmasına ve kişilerin birbirlerini anlamasına yardımcı olur.

Ve daha bir çok çeşitli kokular insanın şuurunu etkileyerek, farklı haller içerisine girmesine neden olmaktadır.

Örneğin, bir takım korkuların girerilmesi, hafızanın canlanması kişileri etkilemek için farklı kokulardan yararlanılmaktadır.

Lavanta: Erkeklerin üzerinde daima cinsel gücü uyarıcı bir etkisi vardır. Şifa verici ve temizleyici olarak da kullanılır.

Papatya: İnsanın içini hoş bir sevinçle doldurur. Saf duyguları harekete geçirir.

Yasemin BORAN
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments