Kollajen uygulaması

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Kollajen uygulaması
Kollajen uygulaması

Kollajen uygulaması

kollajen-uygulaması

GENÇ KALMANIN SIRRI= KOLLAJEN
Kırışıklıklar ve izler, pek çok iç ve dış faktörün etkisiyle derinin normal kollajen yapısının bozulmasıyla ortaya çıkar. Yaş, yorgunluk,stres, hastalıklar, yaralanmalar hatta gülmek gibi yüzün doğal hareketleri bile zaman içinde kollajen dokusunun etkilenmesine neden olur.

Tıp biliminde son yıllarda meydana gelen gelişmeler, deri altına kollajen enjekte edilmesi suretiyle derideki defektleri kapatma imkanını sağlıyor. Aslında kırışıklıklar ve izler, pek çok iç ve dış faktörün etkisinde derinin normal kollajen yapısının bozulmasıyla ortaya çıkar. Yaş, yorgunluk, stres, hastalıklar, yaralanmalar hatta gülmek gibi yüzün doğal hareketleri bile zaman içinde kollajen dokusunun etkilenmesine neden olur. Yaşlanma olayı ise kişisel faklılıklara bağlı olarak değişik hız ve şiddetle olurken, kozmetik müdalaleler ve masaj-egzersiz bu olayı durdurmaya yeterli olmaz.

Deri altına kollajen enjekte edilmesi suretiyle derideki defektleri kapatma imkanını sağlıyor. Yunanca’da ‘yapıştırıcı’ anlamına gelen kollajen, memelilerde kemik, deri, tendon, bağ ve kan damarlarında yapıyı desteklemek için bulunan bir proteindir. Kollajen aynı zamanda bağ dokuyu birlikte tutan bir yapıştırıcıdır. Hayvan ve insan kollajenlerinin kimyasal yapısı çok benzerdir.

1.ve 3. tip kollajen insanlarda biyomateryal olarak uzun zamandır kullanılmaktadır.

Toplumun küçük yüzdesi (%5) kollajen, gereçlerine karşı hipersensitivite göstermiştir. Fakat geniş bir çoğunlukla sığır kollajeni biyomateryal olarak güvenle kullanabilmektedir. Enjekte edilebilen kollajenler (Zyderm ve zyplast kollajen gibi) en yüksek derecede saflaştırılmış kollajenlerdir. Hayvan deneklerde zyderm ve zyplast, kullanılan diğer kollajen bazı gereçlerden bağışıklık açısından daha düşük olduğu gözlenmiştir.

15 dakikalık uygulamalarla kırışıklıklar ve izlerin yok olduğu kollajen tedavisi şimdilerde tercih edilen bir gençlik iksiri niteliğini taşıyor. Amerika’da FDA tarafından yüzdeki düzensizliklerinde ve skarlar da ( yara izi ) kullanımı onaylanmış doğal kollajen, alerjik reaksiyona neden olmaması ve zamanla vücudun kendi kollajeni gibi yıkıma uğraması da uygulamanın kabul edilmesine neden olmuştur.

Çok yüksek düzeyde prüfiye edilmiş ve deimmünize olmuş sığır (bovin) kollajen’i yüzdeki kırışıklıkların ve skarların düzeltilmesi için tercih edilen tek kollajen olmuştur. Bu kollajen enjeksiyonlarından sonra deri altına enjekte edilen kollajen deride fibroblastların aktivasyonunu içeren deri dinamiğine adapte olmakta ve deri altı dokusunun yeni kollajen yapısını oluşturmaktadır.

Cerrahi uygulama olarak kabul edilmeyen kollajen uygulaması, basitliği yanında dakikalar içinde yüzdeki fasial kırışıklıkları düzeltip altı ay bir yıl boyunca süren bir sonuç vermekte, gerektiğinde bu süreler sonunda tekrar edilebilmektedir.

Gerek erkeklere ve gerekse hanımlara her yaşta uygulanabilen kollajen, yüzde kozmetik düzelmenin yanında skarların yok edilebilmesi için de uygun bir girişim özelliği taşıyor. Kişisel ihtiyaçlara yönelik düzeltme ve girişimlerin yapıldığı kollajen uygulamaları başta Amerika, Kanada, Fransa, Belçika gibi gelişmiş pekçok ülkede olduğu kadar Orta Doğu ülkelerinde de yapılmaktadır. Şimdilik yalnızca yüzde derinin bakımı için uygulanana kollajen tıbbi bir ürün olarak uluslararası kalite standartlarında Amerika’da üretilerek, kişisel uygulamalar için sunulmaktadır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments