KONDOM (Kılıf-Kaput-Prezervatif)

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. KONDOM (Kılıf-Kaput-Prezervatif)
KONDOM (Kılıf-Kaput-Prezervatif)

KONDOM (Kılıf-Kaput-Prezervatif)

kondom

KONDOM NEDİR?
Erkekler tarafından kullanılan bir çeşit lastikten yapılmış, çok ince ve esken bir kılıftır. Ucunda, meninin (er suyu) toplanması için küçük bir çıkıntılı boşluk vardır.

GEBELİĞİ NASIL ÖNLER?
Kondom, cinsel ilişki sırasında erkekten atılan meni içerisindeki erkek tohum hücrelerinin kadının haznesine dökülmesini engelleyerek,gebelikten korur.

NASIL KULLANILIR?
Her cinsel ilişki için YENİ açılan bir kondom, sertleşmiş erkeklik organınan kadının haznesinde HİÇ temas etmeden önce takılır.
Kondomun yırtılmaması için, takarken ucunda meninin birikeceği boşluğu sıkarak mutlaka havasını alınız.

FAYDALARI NELERDİR?
- Doğru kullanılırsa çok etkilidir.
- Yan etkisi yoktur, lastiğe alerjisi olmayan herkes kullanabilir.
- Eşleri cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan (AIDS, frengi, bel soğukluğu gibi) korur.
- Cinsel ilişkinin uzamasını sağlar.
- Kullanmak için muayeneye gerek olmayıp, reçetesiz olarak eczane ve büyük alışveriş merkezlerinden kolayca satın alınabilir.

BEKLENEN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?
Hiçbir yan etkisi yoktur.

Gebelikten güvenle korunmak için kondom kullanmaya başlamadan önce bir sağlık kuruluşundan MUTLAKA DANIŞMANLIK almalısınız.

 

 

BİLMENİZDE YARAR VAR
- Kondomu serin ve karanlık bir yerde saklayınız.
- Kondomun ambalajını kullanacağınız zaman açınız.
- Her cinsel ilişkide YENİ bir kondom kullanınız.
- Kullanırken kondomun dışına kayganlaştırmak amacıyla hiçbir şey sürmeyiniz.
- Cinsel ilişki sonrası boşaldıktan sonra kondomun hazne içinde kalmaması için erkeklik organı sertliğini kaybetmeden hazneden çıkarınız.
- Kondomu kullandıktan sonra delik ya da sızıntı olup olmadığını kontrol ediniz. Kondomun yırtık olduğunu farkederseniz, acil önlem almak için ilk 72 saat içinde bir aile planlaması kliniğine başvurunuz.

DAHA FAZLA BİLGİ NERELERDE ALINABİLİR?

Sağlık Bakanlığı
Doğumevleri ve Devlet Hastanelerinin Aile Planlaması Klinikleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri ve Üroloji Klinikleri

Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri

Sağlık Ocakları
Sağlık Evleri

Sosyal Sigortalar Kurumu
SSK Doğumevleri ve Hastanelerinin Aile Planlaması Klinikleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri ve Üroloji Klinikleri

Üniversite Hastaneleri
Aile Planlaması Klinikleri, Kadın Hastalıkları, Doğum Klinikleri ve Üroloji Klinikleri
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments