Kondom

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. Kondom
Kondom

Kondom

 

kondom

Kondom (prezervatif) gebelikten korur. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara (Hepatit B, AIDS, Bel soğukluğu, Frengi vs) karşı en etkili korunma yollarından biridir. Diğer doğum kontrol yöntemleri cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde etkisizdir.

Kondom Çeşitleri

Lateks Kondom:

Kondom denilince kastedilen tiptir. Hem gebeliğe, hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı etkilidir. Yalnız su bazlı kayganlaştırıcı ile kullanılmalıdır. Tek kullanımlıktır. Alerji yaparsa poliüretan kondom denenmelidir.

Kadın Kondomları:

Kadın kondomları ilişkide kadına kendini korumak için bir şans tanır. İlişkiden 8 saat öncesinde takılabilir. Tek kullanımlıktır. Alerji yapmaz. Yeterli miktarda kayganlaştırıcı kullanılmazsa ilişki sırasında rahatsız edici bir ses çıkabilir. Anal ilişki için kullanılmaz.

 

"Kondom kullanmak hissetmemi engelliyor!"

Kondom takmadan önce içine damlatacağınız 1-2 damla su bazlı kayganlaştırıcı (K-Y Jeli veya gliserin kullanılabilir, ancak vazelin, bebe yağı, sabun vb yağ bazlı kayganlaştırıcılar kondoma zarar vererek koruyucu etkisini yok eder) faydası olacaktır.

Kondom kullanımı ilişki süresini uzatır.

"Daha önceki tüm kondom takma denemelerimde başarısız oldum!"

Evde kendi kendine pratik yapmanın faydası olacaktır

"Kondom almaya utanıyorum!"

Süpermarketten başka şeylerle birlikte satın alınabilir. Bunun yanında kondom eczanelerden satın alınabilir veya sağlık ocakları, sağlık evleri ve aile planlama servislerinden ücretsiz temin edilebilir. Lütfen pazarlarda satılan korsan kondomları kullanmayın!

"Sevgilim ona güvenmediğimi düşünecek!"

Ona şöyle deyin “Pek çok cinsel yolla bulaşan hastalık hiç bir belirti vermeyebilir, seni ve kendimi çok sevdiğimden ikimizi de bu riske atmak istemem.’’

Onunla bu konuyu tartışın.

"İlişkinin kesintiye uğramasından hoşlanmıyorum!"

Kondom takmayı ön sevişmenin bir parçası haline getirebilirsiniz.

.

Kondomun Avantajları

Reçetesiz ve doktor gözetimi olmadan kullanılabilir.

Hormon bazlı doğum kontrol yöntemleri (doğum kontrol hapı) ve cerrahi doğum kontrol yöntemleri (tüp bağlama) nin aksine yan etkisi yoktur.

Eşler düzenli olarak cinsel ilişkiye girmiyorsa kadını sürekli hap alma yükümlülüğünden kurtarır.

Unutmayın,

Cinsel organlar üzerinde herhangi bir yara, akıntı, vb varsa oral ilişkiye girmeyin,

Oral ve anal ilişkiler için özel olarak üretilmiş kondomları tercih edin,

Eşinizin ağzınıza boşalmasını önleyin,

Boşalırsa kesinlikle ağızda tutmayın, yutun ya da tükürün,

Oral ilişki öncesi ya da sonrası dişlerinizi fırçalamayın çünkü farkedilemeyecek kanamalar AIDS, Hepatit B ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini arttırır.

Nasıl Saklanır?

Serin, kuru yerlerde; güneş ışığı görmeyecek şekilde saklanmalıdır.

Cüzdan, pantolon cebi, arabanın torpido gözü saklamak için uygun yerler değildir!

Ceket cebinde, çantada saklanabilir.

Nasıl Kullanılır?

Yalnız bir kez kullanıp atılır.

Son kullanma tarihi geçmiş veya üretim tarihinden itibaren 3 yıl geçmiş kondomlar kullanılmamalıdır

Paketi hasar görmüş, katları birbirine yapışmış, rengi değişmiş kondomlar kullanılmamalıdır.

Paketi tırnak, diş veya kesici aletlerle açılmamalıdır (1).

Penis sertleştikten sonra ilişkiye girmeden önce takılmalıdır!

Takarken ucu parmaklar arasında sıkıştırılarak hava kalmaması sağlanmalıdır (2 ve 4).

Penis üstünde yuvarlanarak kondom açılır (3)

Takmadan önce kondomun içine bir iki damla, taktıktan sonra da kondomun dışına ve vajen veya anüse su bazlı kayganlaştırıcı sürülmelidir.

Kondomlar kullanmadan önce asla kontrol amaçlı şişirilmemeli ve içine su doldurulmamalıdır.

Penis yumuşamadan önce kondom dibinden tutularak çıkarılıp atılır (5 ve 6).

 

kaynak:Hacettepe Universitesi
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments