Kozmetiklere dikkat

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Kozmetiklere dikkat
Kozmetiklere dikkat

Kozmetiklere dikkat

 

kozmetikler

KOZMETİKLER KANA KARIŞIP BEKLENMEDIK ETKILER YAPABILIRLER !

Eskiden kozmetiklerin cildin bariyer fonsiyonunu bozmadığı için sistemik dolaşıma girmediği düşünülürdü. Oysa kozmetiklerin içindeki karsinojen maddelerin varlığının fark edilmesiyle bu karsinojenlerin ciltten sistemik dolaşıma absorbe edilebildiği gözlendi.

Aşağıda birçok kozmetik üründe bulunan bazı kanserojen maddeler sıralanmıştır:

· NDELA

· 1,4-Dioxane

· Coal tar

Hayvanlarda karsinojen olduğu bilinenler:

4-Methoxy-1,3-phenylendiamine

· 2,4-Toluenediamine

· 2-Nitro-1,4-phenylenediamine

· 4-Amino-2-nitrophenol

· Safrole

Cinnamic acid ve cinnamic aldehyde maddeleri kontakt ürtiker yapabilirler.

Kozmetik içeriğin gerçekten etki edebilmesi için cilt altına geçebilmesi şarttır. Ama bu irritasyon ve allerjik reaksiyonlara ve vücutta başka etkilere yol açabileceğinden kozmetik alanı tıbbın konusudur. Bu yüzden kozmetikler son derece titizlikle ve bilimsel yaklaşılması gereken ve doktor kontrolü altında kullanılması önerilen ilaç tabiatında maddelerdir. Yararlı etkiler maksimum güven ortamında sağlanmalıdır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments