Kulağa Yabancı Cisim Kaçması

 1. Anasayfa
 2. Kbb (Кulak Burun Boğaz)
 3. Kulağa Yabancı Cisim Kaçması

Kulağa Yabancı Cisim Kaçması

Şikayet

Kulağınıza yabancı bir cisim kaçtı. Aynı zamanda kulağınız ağrıyor ve işitmede azalma var.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Kulağınıza yabancı bir madde kaçtığında şu adımları izlemelisiniz:

 

 • Pamuktan kulak temizleyicileri sadece kulağın dış kısmını temizlemek içindir. Sonda gibi kullanmayın; bu, nesnenin kulağın içine kaçma riskini artırır.

 • Başınızı rahatsız olan kulak tarafına eğerek yer çekiminden yararlanın. Cismi yerinden oynatmak için başınızı yere doğru hafifçe sallayın.
  (Aman başınızı vurmayın!)

 • Bu sonuç vermezse, başınızı öteki tarafa eğin ve eğer nesne gözle görülebiliyorsa bir cımbızla çıkarmaya çalışın. (Fazla uğraşmayın, yaralayabilirsiniz.) Bu da işe yaramazsa, doktora başvurun.

 • Kulağa kaçan haşereyi aşağıdaki adımları izleyerek çıkartmaya çalışabilirsiniz:
  (Dikkat: Kulağınızdakinin haşere olduğundan emin değilseniz, sakın bu tekniği kullanmayın. Başka madde sıvıyı emerek genişler ve yanlamasına çıkartılması zorlaşır.)

 • Arızalı kulak üstte kalmak üzere uzanın.

 • Kulak kanalına oda sıcaklığında yağ (bebe yağı, sıvı yemek yağı veya zeytinyağı kullanabilirsiniz) damlatın. Kulak memesini hafifçe öne ve arkaya çekerek kanalı açmaya çalışın.

 • Boğulup yüzeye çıkan haşereyi bir cımbızla alın.
  Sonra kalan yağın akması için arızalı kulak yere gelmek üzere yanlamasına uzanın.
  ÖnlemeHiçbir zaman kulağınıza küçük şeyler sokmayın.Önemli Bilgiler

  Misket, minik oyuncaklar, kağıt parçaları, pamuk, takılar, tohumlar ve kulak tıkacı gibi pek çok madde kulağa, özellikle de çocukların kulaklarına kaçabilir.

  Haşerelerin insan kulağına kaçması da rastlanılan bir durumdur. Kulağın yapısı pek çok cismin orta ve içkulağa girmesini engeller, ancak bir cisim kulak zarını yırtabilir veya delebilir. Delinme daha çok kulağa kaçan nesneyi çıkartmaya çalışırken meydana gelir. Bu nedenle çocuğunuzun kulağına bir şey kaçtığında aşağıdaki kendi kendine tedavi yöntemlerini dikkatle izleyin.


 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments