Makattan Kanama

 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Makattan Kanama
Makattan Kanama

Makattan Kanama

basur-hemoroid-makattan-kan-gelmesi

 

 

Şikayet

Tuvalette gittiğinizde tuvalet kağıdında veya büyük apdest yaptıktan sonra dışkınızda kan fark ettiniz.

Nedenleri

Hemoroid : Tuvalet kağıdında, tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli (dışkıyla karışık koyu kırmızı değil) kan fark ettiniz; dışarı çıkarken ağrı olabilir. Rektal kanamanın en sık görülen nedeni basur memesi de denen hemoroiddir. Makat ağzındaki (rektum çıkışında) kan damarları ağının yarılması veya büyümesiyle meydana gelir.

Hamilelerde ve büyük abdest yapmakta zorlananlarda sık görülen bir şeydir. Ağrı ve yanma genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden geçebilir, ama kendi kendine tedavi yöntemleri rahatlama getirir. Ağrı ve/veya kanama şiddetliyse ve kendiliğinden geçmiyorsa, doktora başvurun. Ameliyat da bir seçenektir, ama ender olarak gerekebilir.

Deri çatlaması : Dışkınızda veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı renkli kan fark ettiniz; dışarı çıkarken ve çıktıktan hemen sonra ağrıyla birlikte kaşıntı var.

Makat çatlakları yaraya benzer ve kabızlık ya da hemoroid gibi nedenlerle rektum ağzından meydana gelir. Çatlaklar genellikle kendi kendine tedavi yöntemiyle iyileşir, ama ender olarak ameliyat da gerekebilir.

Enfeksiyonlu ishal : Aniden ishal oldunuz; mide bulantısı ve kusma, baş ağrısı, karın krampları, düşük ateş var ve yorgunluk hissediyorsunuz. Bu ishale bozuk yiyecekler yol açmış olabilir.

Kolorektal kanser : Dışkınız koyu silap, şarap kırmızısı veya pas rengi ya da parlak kırmızı renkte ve rektal kanamayla birlikte aşağıdaki belirtilerin bir tanesi görülüyor: Büyük abdest alışkanlıklarında değişiklik, ishal, kabızlık, büyük apdest aralarında kanama, ince katı dışkı, karnın alt kısmında ağrı, bağırsak gazı, kramplar, aşırı gaz, kilo ve iştah kaybı ve kronik yorgunluk. Kolorektal kanser ender olarak rektal kanamaya yol açar, ama özellikle 50 yaşın üzerindeyseniz ve/veya ailenizde kolorektal kanser geçirmiş olanlar varsa, bunu da dikkate almak gerekir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Hemoroid söz konusuysa : Günde iki defa 15 – 30 dakikalık oturma banyosu yapın. Büyük abdestten sonra yumuşak, suyla ıslatılmış tuvalet kağıdıyla temizleyin ve sonra sürtmeden, dokundura dokundura iyice kurulayın. Satılmakta olan temizleyici solüsyonlar içeren nemli bezler de rahatlama getirebilir. Hemoroidlerin tedavisi için krem veya merhem kullanmadan doktora danışın. Dış hemoroidiniz varsa, aşınma ve tahrişi önlemek için her büyük abdestten sonra parmağınızla içeri itin.

Önleme

Büyük aptest yaparken ıkınmak hem hemoroide hem de çatlaklara yol açar. Bol su içerek (günde 6-8 bardak) ve yüksek lifli yiyecekler (meyve, sebze, fasulye ve işlenmemiş buğdaylı tahıllar) kabızlığı önleyin.

Düzenli egzersiz yapın.

Öteki Nedenler

Ülseratif kolit
Polip
Anal siğil
Crohn hastalığı
Proktit
Divertiküler bozukluk
Hemofili
Çocuğunuzun Tedavisi

İştahlı bebek ve çocuklarda hafif rektal kanama ve rahatsızlık sık görülen bir şeydir. Bebeğin normal, çoğunlukla sarı dışkısı makat ağzı ve etrafındaki deriyi tahriş edebilir. Küçük çocuklarda bu, çoğu kez kabızlığın sonucudur. Çok ender olarak kıl kurtları da makatta kaşınma ve biraz kanamaya yol açabilir.

 

Hassas bir bölge olması nedeniyle makat (anal bölge) ve çevresindeki şikayetler ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hastalar bu sorunlarını pek konuşmak istemedikleri ve utandıkları için sıklıkla doktora çok geç başvururlar. Toplumumuzda sık gözlenen makat çevresindeki şikayetler tek başına gözlenebildiği gibi başka hastalıklarda bu tabloya eşlik edebilir. Memorial Hizmet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü`nden Op. Dr. Kemal Hünerli, dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilen hemoroit, kolon kanseri gibi hastalıklar hakkında bilgi verdi.

Ciddi hastalıkların eşiğinde olabilirsiniz.

Birçok rahatsızlık ilk belirti olarak dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir. Bu nedenle ayırıcı tanı çok önemlidir,
Kalın bağırsak kanseri (kolon ve rektum kanseri),
Kalın bağırsak polipleri,
Hemoroid hastalığı(Basur, mayasıl),
Makat ağzında çatlak (anal fissür),
İltihaplanma (apse) ve fistül oluşumu,
İltihabi bağırsak hastalığı (Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı),
Bağırsak sarkması (prolapsus) ve dışkı kaçırma (inkontinans),
Kaşıntılı makat hastalığı,
İrritabıl bağırsak sendromu,
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Kolon kanserine karşı dikkatli olun!

Bu hastalıklardan kalın bağırsak kanserinin erken evrede yakalanması çok önemlidir. Bu nedenle makattan kan gelmesi, dışkıya kan bulaşması, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, dışkının incelmesi, karın ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve izah edilemeyen kilo kaybı gibi şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz!

Sağlık Bakanlığı`nın yayınladığı istatistiklerine göre; kalın bağırsak kanserleri yani kolon ve rektum kanserleri kadınlarda ikinci, erkeklerde ise üçüncü sıklıkta rastlanan kanser tipidir. Bu rakamlar oldukça ürkütücü olmasına karşın kalın bağırsak kanseri ile ilgili iki noktanın çok iyi bilinmesi gereklidir.;

1- Kalın bağırsak kanseri önlenebilir bir hastalıktır.

2- Erken evrede yakalandığında başarı ile tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır.

Hemoroid yaşamınızı çekilmez kılabilir

Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. Rektal kanama ( Makattan kan gelmesi), ağrı, makatta ele gelen şişlik, akıntı, makatta ıslaklık hissi ve kaşıntı ile kendini gösterebilir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına doğru çıkar.

Hemoroide neler neden olur?

Bağırsak alışkanlığının değişmesi ( bir kabız, bir ishal )
Gebelik ve doğum
Hareketsiz yaşam tarzı
Bazı spor etkinlikleri ( ata binmek, bisiklet sürmek )
Çeşitli meslek grupları ( şoförler, pilotlar )
Alkol alışkanlığı
Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında asit birikimi
Kalın bağırsak kanseri
Tanı ve tedavide erken davranın

Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş ve üzerindeki hastalarda kabızlık şikayeti varsa ve yapılan anal muayenesinde hemoroid görülür ise mutlaka kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman, altta yatan bir kalın barsak tümörü olup olmadığı araştırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.

Tedavi yöntemleri

1 - Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi, altta yatan kabızlığın giderilmesi

2 - Diyette bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su alımının arttırılması ortalama 1.5-2 litre su içilmesi

3 - Lokal krem, pomat ve fitiller

4 - Cerrahi tedavi:

Skleroterapi
Bant ligasyon
Klasik cerrahi yöntemle hemoroidektomi operasyonu genel anestezi altında yapılır.Hastanede yatma süresi ortalama bir gündür.
Lazer tedavisi ( Nd-yag lazer tekniği ile genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi 5-15 dakikadır. Ameliyat sonrası ağrı en az olan yöntemdir. İşe dönme süresi daha kısadır. Üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır.
Tuvalete Gitmeyi Ertelemeyin!

Bir insanın günde 1 ya da 2 kez büyük tuvalete çıkması normaldir. Bunun için bağırsak terbiyesi çok önemlidir. İnsan, belli bir saate konsantre olduğu zaman beynin komutu ile o saatte uyanabiliyorsa, her gün aynı saatte de büyük tuvalet ihtiyacını giderebilir. Bunun için; "İşyerime geç kaldım", "Tuvaletler kirli" gibi bahanelerle aslı tuvalet ihtiyacı ertelenmemelidir. Beynin, her gün büyük tuvalet ihtiyacı komutu vermesi için de kişinin bağırsak terbiyesi yapması etkili olur.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

5 Comments

 • Emıne

  Reply
  Posted on Eki 04, 2013 at 19:21 pm

  Ben gebeyım 3gundur gecmıyor sıdetlı agrı acı yanma basınc var wc gıtmeyı asırı korkuyorum dr.da gıdermedım cekılmez bısı aglıyorum wc gıdınce acıdaan nası gecer bu

 • rauf

  Reply
  Posted on Oca 02, 2015 at 02:10 am

  merheba doktor bey.öncelikle yeni yılınız kutlu olsun 2015.ben aslında 1978 dogumluyum ..21-22 yaşlarımda çok-çok az olurdu ..sonradan hetdede 2-3 defa fazla oldu ..daha sonra 3-4 ay olmuyor …1 yılda 5-6 defa olur . ara-sırada ayda 7-8 defa oldu ..sonra kesdi..yene ayni..1 gün oluyor….sonra 1 hafta ya 2 hafta olur….yeneden başlıyor…olmadıgında bile son zamanlar tuvalette getdiyimden sonra çok agrı yapyor .gece uyumak istiyorum….o gün gecdiyinden sonra normaa dönüyorum..amma bakıyorum ..hep tuvalete gedennen sona agrılarım olur..bekliyorum 5-6 saat gecennen sonra rahatlanyorum..amma hava sıcak oldugunda 10 dekıka bile kecdiyinde rahatlanyorum….yazda o kadar bir şey olmuyor..kanama gelior tuvalete getdiyimde ara-sıra …havanın sıcaklıgından çok agrımyor unutyorum 1 kac gün hafta ……bana yardımcı olurmusunuz acaba?saygılarımla…e-mail adresimde cevablarınızı bekliyorum……

 • emir

  Reply
  Posted on Haz 12, 2015 at 21:55 pm

  bende 5-6 ay önce kanadı sonra geçti biraz ağrıyıo ara ara şimdi tekrardan kanadı ayda bi kaç kez kanıyo nabiyim arkadaşım kıllıysa oluyo bendede var dedi kılların batma hisside var

 • emirhan

  Reply
  Posted on Kas 16, 2015 at 16:51 pm

  merhaba doktor bey ben 14 yaşındayım ve 2 gündür ne zaman tuvalete gitsem mutlaka kanama oluyor bunun tedavisi nasıldır geçiccimidir

 • ahmet

  Reply
  Posted on Mar 11, 2016 at 10:34 am

  benim yaklasik 40/45 gündür kanama oluyor asiri derecede belli oluyor siringadan su ceker de basarsiniz ya aynen o sekil resmen kan akiyor ne yapmam lazim tedafisi varmi

Add Comments