Mama hazırlanması,resimli,açıklamalı ve dikkat isteyen durumlar

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. Mama hazırlanması,resimli,açıklamalı ve dikkat isteyen durumlar

Mama hazırlanması,resimli,açıklamalı ve dikkat isteyen durumlar

Kaynak: Wyeht İlaç Firması broşürü


Bazı hatırlatmalar

  • Anne sütü bebekler için en iyi besindir.

  • Emzirmeye hazırlık ve emzirmenin devamı açısından, annenin iyi beslenmesi önemlidir.

  • Biberonla besleme uygulaması emzirmeyi olumsuz etkileyebilir ve bebeği emzirmeme kararından geri dönüş zordur.

  • Bebek beslenmesi konusunda doktorunuzun önerilerine uyulmalıdır.

  • Bebek mamaları annelerin bebeklerini emziremedikleri durumlarda doktorunuzun tavsiyesi ile anne sütünün yerine kullanılır.

  • Mamaların gereksiz ve yanlış uygulanması, sağlık açısından sakıncalı olabilir. Bu yüzden kullandığınız mamaya ait hazırlama ilkelerini uyguladığınızdan emin olun. Bebek mamaları aynı şekilde hazırlanmaz. Mamalar belirtildiği şekilde hazırlanmalı ve kullanılmalıdır. 

  • Bebek beslemesi yöntemi seçilirken, toplumsal ve parasal hususlar dikkate alınmalıdır.


Resimlerle mama Hazırlanmasımamahaz01.jpg (7274 bytes) Biberonları ve mamayı hazırlamadan önce, çalışacağınız yüzeyin temizliğinden emin olun. Ellerinizi temiz su ve sabunla yıkayın.
mamahaz02.jpg (6824 bytes) Biberonarı, emzikleri, kapakları, vidalı kapakları, bıçağı, huniyi ve maşayı sıcak sabunlu suda fırçalayarak yıkayıp, iyice durulayın.
mamahaz03.jpg (6047 bytes) Mama hazırlamada kullandığınız tüm gereçleri büyük bir tencereye koyup, üzerlerini örtecek kadar içme suyuyla doldurun ve en az 10 dakika kaynatın.
mamahaz04.jpg (6957 bytes) Tencerinin içindekileri kaynattıktan sonra, temiz maşayla çıkarıp temiz bir yüzeyin üstne koyarak suyunu süzdürün. Tenceredeki suyu dökün.
mamahaz05.jpg (5789 bytes) Temiz bir tencereyi mama hazırlamak için gerekli olan sudan biraz daha fazla içme suyu ile doldurun ve an az 10 dakika kaynatın. Ilınmasını bekleyin.
mamahaz06.jpg (6885 bytes) Ilınmış suyu tam ölçüsüne uygun olarak biberona dökün. Mamanın hazırlanmasında kullanacağınız su ve toz mama miktarına dikkat ederek karıştırın.
mamahaz06.jpg (6885 bytes) Kutunun içindeki ölçeğe mama tozundan doldurun ve tozun fazlasını bıçağın keskin olmayan tarafı ile sıyırın.
mamahaz08.jpg (5515 bytes) Biberona su+mama tozu ilave ettikten sonra biberonun kapağını kapatarak, toz eriyinceye kadar kuvvetlice çalkalayın.
mamahaz09.jpg (8093 bytes) Bebeğin ağzına girecek kısmına dokunmadan, emziği biberona takın. Bileğinizin iç kısmına bir kaç damla mama damlatarak, mamanın uygun ısıda olup olmadığını kontrol edin. Mama ılıksa, bebeğinizi beslemeye başlayın.
mamahaz10.jpg (3225 bytes) Bebeğiniz emmeyi bıraktığında, biberonda mama kalmışsa, kalan mamayı dökün ve biberonu soğuk su ile iyice durulayın.
mamahaz11.jpg (5983 bytes) Hazırlanmış mama buzdolabında saklanabilir. Ancak 24 saat içinde kullanılmalıdır. Mamanın uygun ısıda olması için buzdolabından çıkan biberonlar sıcak su içinde ılıtılmalıdır.
mamahaz10.jpg (3225 bytes) Buzdolabına konmamamış mamayı 1 saat içinde kullanmazsanız dökün.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments