Memelerde Sızı ve Çatlaklar

 1. Anasayfa
 2. Cilt Hastalıkları
 3. Memelerde Sızı ve Çatlaklar
Memelerde Sızı ve Çatlaklar

Memelerde Sızı ve Çatlaklar

kendi-kendine-meme-muayenesi

Tanım

Memede çatlak ve soyulmaların nedeni, sizin yanlış konumda tutmanızdan dolayı bebeğin memeye tam kenetlenememesidir. Meme derisi kızarır ve sızlar. Memedeki çatlaklar her emzirmede size acı verecektir.

Korunma

Bebeğin areola bölgesini ağzının içine almasını sağlayın. Meme başlarını kuru tutun. Meme kremleri Doktorun önereceği bir krem ya da antiseptik yararlı olabilir.

Tedavi

Şu önerilere uymaya çalışın: Her emzirmeden sonra memenizi kurulayın. Ilık hava üfleyen saç kurutma makinesini uzaktan tutabilirsiniz.


Sutyenin içine sapı kesilmiş bir çay süzgeci ya da tek kullanımlık meme tamponu koyarak memelerin yeterince hava almasını sağlayın.


 • Bebeğin emiş konumunu değiştirerek basıncı areolanın değişik yerlerine dağıtın.

 • Sızlayan memeyi bir gün için elle boşaltın.

 • Bebeğin memeyi, sütü boşalttıktan sonra uzun süre emmesine izin vermeyin.

 • Memeniz çok acıyorsa meme kalkanı kullanın.

 • Author Avatar

  About Author

  1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

  Add Comments