Normal Cildin Bakımı

Normal Cildin Bakımı

Normal Cildin Bakımı

 

cilt bakımı-güzelliği-yüz bakımı

Temizleyin: Cildin kendi salgıladığı sebum (yağ), toksinler ve onların ürünleri, cildin dökülüp yenilenmesi gereken tabakası boynuzsu tabaka, dış etkenler olan tozlar ve kirler ile birleşerek cildin yaşamsal özelliklerini örterler. Sağlıklı bir cildin ön koşulu cilt temizliğinin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Günümüzde temizlikte en çok kullanılan ürün sabunlardır, bunlar deterjan özelliklerinden dolayı cildin temizlenmesi gereken tabakasından öte koruyucu tabakasını da alıp götürdüğünden ötürü dikkatle seçilmeleri gerekir. En azından PH değeri (asidite değeri) cildin PH değeri olan 5.5 e çok yakın olmalıdır ve içinde renklendirici barındırmamalıdır. Özellikle kuru ciltlerde temizlik hassasiyet gerektirir. Kuru ciltler pamukla sürülmek kaydıyla cilt temizliği yapan emülsiyonlar ve ardından gelen tonik uygulaması ile daha rahat hissederler. Ancak yinede en iyi temizlik su ile yapılan temizliktir, bu nedenle temizleme sütü uygulamasından sonra yine su ile durulama öneririm. Hassas ciltlerde yeni bir ürün kullanmadan önce el sırtında denenmesi ve ertesi güne kadar gözlenip reaksiyon yok ise yüzde kullanılması daha uygun olacaktır.

Nemlendirin: Tüm cilt tipleri değişen dış koşullara da bağlı olarak değişik oranlarda nemlendiricilere ihtiyaç duyabilirler. Özellikle kuru, soğuk ve rüzgarlı havalarda bu ihtiyaç daha da belirginleşir. İyi ve uygun bir temizlikten sonra cildin doğal nemini ve bu arada cildin sağlığı için gereken vitamin ve desteği sağlamak için nemlendiriciler önem taşır. Kuru ciltler için krem, pomad bazlı, yağlı ve karma ciltler için ise losyon veya jel bazlı nemlendiriciler seçilmelidir. Nemlendirici ürünler içinde bitkisel kökenli olanlar yaygın kullanılmaktadır, bunların bitkisel orijinleri allerji yapabileceğinden dikkatle seçilmelidirler. Ayrıca içerikteki maddelerin emilip dolaşıma katılmasıyla tıbben önemli sonuçlar doğabileceğinden, piyasada güvenilirliği kanıtlanmış ürünler seçilmeli yada en iyisi bir dermatologun kontrolü altında kullanmalıdır. Nemlendiricilerin içinde A, C ve E vitaminleri katkı olarak bulunabilir.

Koruyun: Cildin dış etkilere karşı korunması temizliğinin ve neminin doğru bir şekilde sağlanması ile optimal noktada tutulabilir. Ancak güneş ışınlarına karşı koruyucu kullanmak ta cilt bakımının çok önemli bir bölümüdür. Son yıllarda atmosfer değişiklikleri ile güneş ışınlarının içerikleri değişmiş ve zararlı ışınlar artmıştır. Bu yüzden güneşten korunmak dahada önemli hale gelmiştir. Hertürlü cildin koruma faktörü en az 8-15 olan bir güneş koruyucuya gereksinimi vardır. Uzun süreli kullanılacak ürünler olduklarından güneş koruyucular titizlikle seçilmelidir. Çoğu yağlı içerikili ve krem formunda olan koruyucular siyah nokta ve sivilce yapabilirler, bu yüzden yağsız, losyon türünde, koruma faktörü (Sun Protection Factor) açık tenliler için 30, koyu ve kumrallar için en az 8-12 olan güneş koruyucular tercih edilmelidir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle