otlarla tedavi alternatifleri

otlarla tedavi alternatifleri

otlarla tedavi alternatifleri

otlarla-tedavi

UYKUSUZLUK

Depresyon hali dışında uykusuzluk çeken kişiler için yatmadan önce faydalı bir yatıştırıcı olan şerbetçiotu çayı içmek iyi gelir. Gerginlik ve endişeleri azaltmak üzere buna kediotu ve çarkıfelek çiçeği eklemek de iyi bir bileşimi oluşturur.  Sarı papatya çayı ve kedinanesi çayı da geleneksel bir rahatlatıcı ve endişeleri yok edici olup yatmadan önce alınan yararlı ot ilaçlarıdır. Çarkıfelek ve portakal çiçeği çayları da uykusuzluğa iyi gelir.

VARİSLİ DAMARLARDamarların varisle kapanmasını önlemek üzere çok şey yapılabilir; Pekliği geçirin; diyetinize B, C ve E vitaminlerini katın; daha çok spor yapın, sigara içmeyi bırakın; çok sıcak suyla banyo yapmaktan ve uzun süreler ayakta kalmaktan kaçının. Dolaşımı uyardıkları için zencefil ve toz acı biber gibi baharatı kullanın. Rutin adı verilen kılcal damarların esnekliğini artıran karabuğday; alıç yemişi ve atkestanesi gibi yararlı bitkilerin infüzyonlarını için. Bunları günde üç kezden fazla almayın Ya da kompres veya losyon olarak uygulayın. Eğer damarlarınız ağrılı ya da yangılı ise, aynısefa çiçeği kompresi ve  
      acıfındığın ispirtolu eriyiğini de ağrıları ve yangıyı azaltmak amacıyla kullanabilirsiniz.İLK YARDIM
BERELENME VE BURKULMALAR

Bedende oluşan küçük şişme ya da berelenmelere damıtılmış acı fındık suyunumümkün olduğu kadar gecikmeden hidrofil pamuğa dökerek uygulayın. Bu işlem şişmeleri durduracaktır. Karakafesotu yağı ya da aynı otu merhemi çizilme, berelenme ve burkulmalara iyi gelir. Karakafesotu yaprakları bu tür yaralanmaların verdiği acıyı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Ancak, bu yararlı ot derin olan yaralarda kullanılmamalıdır. Çünkü, karakafesotu iyi bir doku iyileştiricisi olduğundan üst deriyi iyileştirir veya daha derine işleyebilir. Binbirdelikotu ile öküzgözü bileşimiyle yapılan bir merhem, berelenme ve burkulmalara özellikle deride acı ve yangı varsa çok iyi gelir. Aynısefa çiçeği taçyaprakları, kasıkotu ya da mürver çiçeği yaprakları bere, burkulma ve küçük yaralar için rahatlatıcı olur.                                                                    
    

Uyarı : Deri açılmışsa orada öküzgözünü kullanmayınız.

BÖCEK VE ARI SOKMALARI


Yabani arı sokmaları alkalik özellik taşır. Burada sokulan yerin içine damkoruğu yaprağı ya da sofra soğanını dilimleyip uygulayın ya da sofra soğanın dilimleyip uygulayın veya sokma yerinin üzerine sirke dokundurun. Balarısı ve karınca sokmaları asit özelliği taşır. Sokma yerinin üzerine buz gibi suda çözülmüş karbonat ve soda uygulayın.

Acı veren şişmeyi önlemek için : O noktaya bir damla temiz lavanta ya da okaliptüs yağı damlatın. Uzun süren rahatsızlığı azaltmak için ya aynısefa çiçeğinin ispirtolu eriyiğini kompres yapın ya da gene aynı çiçeğin merhemini oraya uygulayın.

Isırganın yakmasını önlemek için : Bir labada türü olan (Rumex obtusifolius)’ un taze yapraklarını yanan alanların üzerinde ovuşturun.

KESİKLER VE YIRTILMALAR

Önce böyle bir yeri 1’ e 4 oranında sulandırılmış acı fındık ya da antiseptik bir yararlı ot infüzyonu ile ıslatın. Bu konuda mürver çiçeği çok iyidir. Buna çok hızla yapılabilen bir başka seçenek; 1 fincan elin dayanacağı sıcaklıkta ısıtılmış suya 3 damla kekik ya da biberiye yağı veya 1/2 çay kaşığı aynısefa çiçeğinin ispirtolu eriyiği katarak hazırlanan sıvıdır. Bununla, antiseptik yıkama yaranın üzerinde incitmeden hafifçe yapılır. Kanamayı durdurmak üzere ilk aşamada aslanpençesi infüzyonu kompres olarak yaraya uygulanabilir. Yavaş iyileşen yaralarda Karakafesotu ya da civanperçemi otlarının kompresini veya lapasını yaraya uygulayın. Buna plantain muzunun      yapraklarını antibiyotik niteliğinden ötürü ekleyin. Eğer açık yaraya lapa uyguluyorsanız mikropları kırmak üzere yaprakları önce kaynar suya sokun. Tedaviye devam etmek üzere karakafesotu, aynısefa çiçeği ya da kasıkotu yatıştırıcı ve
iyileştirici olur.KÜÇÜK YANIKLAR

Gecikmeden sarısabır yaprağının kabuğunu kaldırıp iç kısmını acıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak üzere yanık yere uygulayın. Daha sonra aynısefanın soğuk kompres ya da merhemini aynı yere bir kez daha uygulayın.

Uyarı: Büyük yanıklar acil vakalardır. Hemen profesyonel bakımı gerektirirler. Beklerken yanığı soğuk (ama buzlu olmayan) suyla serinletin ve hastaya kendine güvenmesini telkin etmeye çalışın.YOLCULUK HASTALIKLARI


Yapılan son araştırmalar bu konuda en iyi tedavinin mideyi sakinleştirmek ve kusmayı önlemek üzere zencefil kökü infüzyonu almak olduğu şeklinde sonuçlanmıştır. Yolculuğa çıkarken bir şişe zencefilin ispirtolu eriyiğini yanınıza alın. Yarım fincan ılık suya büyük insanlar için 10 damla, çocuklar için 2-3 damlasını katıp karıştırarak içirilmelidir. Melekotu iri yapraklarını da yolculuğa çıkarken yanınıza alın. Bunların kokusu kusma refleksini yatıştırır. Ve kokuşmuş durgun havayı tazeler.

Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle

Göz Hastalıkları Uzmanı, Retina, Oküloplastik Cerrahi, Glokom, Katarakt ve Refraksiyon, Blefaroplasti

Dost Siteler

Reklam | Лечение в Турция | Пластика на клепачи | Присаждане на коса в Турция
Bumerang - Yazarkafe

1998-2017 All Rights Reserved © HastaRehberi