Oyuncaklardan Bulaşabilecek Hastalıkların Önlenmesi

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Hastalıkları
  3. Oyuncaklardan Bulaşabilecek Hastalıkların Önlenmesi
Oyuncaklardan Bulaşabilecek Hastalıkların Önlenmesi

Oyuncaklardan Bulaşabilecek Hastalıkların Önlenmesi

 

çocuk-oyun-bulaşıcı-hastalıklar
Çocuğunuzun yaşadığı çevrenin temiz tutulması da onu hastalıktan korumanın birinci şartıdır.Çocuklarda görülen birçok hastalığa sebep olabilecek mikroplar onun yaşadığı alanlarda, oynadığı oyuncaklarda yerleşirler.

Bu yazımızda sizlere oyuncaklardan bulaşabilecek hastalıkların önlenebilmesi için birkaç püf noktası veriyoruz:

· Bebekler ve küçük çocuklar oyuncaklarını paylaşmamalıdırlar. Küçük Çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncakları bir başka çocuk kullanmadan önce iyice yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.

· Oyuncak alınırken bu sebeple kolay temizlenebilir olanlar arasından seçilmelidir.

· Çocuğunuz oyuncakları ile oynadıktan sonra onları kirli oyuncuklar için ayırdığınız ve çocukların ulaşamayacağı bir yere koyduğunuz bir kutuya alın. Uygun bir vakitte temizledikten sonra temiz oyuncakların durduğu diğer kutuya
aktarın.

· Sert plastikten yapılmış oyuncakların temizlenmesi:
Sıcak sabunlu su ile iyice ovalayarak yıkayın. Oyuncakların üzerindeki girintilere ulaşabilmek için bir fırça kullanın. Daha sonra temiz su ile durulayın. 10-20 dakika çamaşır suyu ile hazırlayacağınız karışımda bekletin ( 2.5 litre soğuk musluk suyuna 10 mililitre çamaşır suyu(% 5,25 sodyum hipoklorid) katın) ve sonra durulayın.Açık havada kuruduktan sonra temiz oyuncakların kutusuna aktarabilirsiniz.

· Çamaşır makinasında yıkanabilen bez oyuncakları veya bulaşık makinesinde yıkanabilen sert plastik oyuncakları ayrıca dezenfekte etmek gerekmez.

· Henüz bebek bezi kullanan çocuklar sadece yıkanabilir oyuncaklarla oynamalıdırlar. Oyuncaklarını diğer çocuklarla paylaşmamalıdırlar.

· İçi doldurulmuş oyuncaklar tek çocuk tarafından kullanılmalı ve en az haftada bir kere çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

· Daha büyük çocuklar oyuncakları ağızlarına sokmazlar. Oyuncakların haftada bir sabunlu su ile yıkanması,su ile durulanması ve açık havada kurutulması yeterli olacaktır.Ayrıca dezenfekte etmek gerekmez.

· Çocuğunuzun içine girip oynadığı su dolu oyuncak havuzlar, leğenler veya küvetler mikropların barınması için çok elverişlidir. Çocuğunuz bu tip su dolu havuzlara girmeden önce mutlaka klorlu bir çamaşır suyu ile temizleyin ve içine suyu ondan sonra koyun. Bu havuzlarda kullanılan oyuncaklarıda tukarıda söylediğimiz çamaşır suyu çözeltisi ile dezenfekte edin.

· Su dolu havuzlarda çocuğunuzun süngerden yapılmış oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin.Süngerin temizlenmesi zordur ve mikropların barınması için uygun bir ortamdır.

· Çocuğunuz bu havuzlarda oynadıktan sonra mutlaka çocuğunuzu yıkayın.

· Oyun bittkten hemen sonra havuzu boşaltın.

· Çocuğunuzun vücudunda açık yara varsa bu tür havuzlarda oynamasına izin vermeyin.

· Aynı oyuncak havuza birden fazla çocuğun girmesine izin vermeyin.

· Çocuğunuzun bu havuzlarda su yutmamasına dikkat edin.

· Dezenfeksiyon solusyonu olarak hazırlayacağınız çamaşır suyu ve musluk suyu karışımı gün sonunda özelliğini yitirir.Bu sebeple bu solusyondan her gun taze olarak hazırlayın. Çamaşır suyunu musluk suyu dışında hiçbir madde ile karıştırmayın. Karıştıracağınız diğer bir madde ile tepkimeye girerek zehirli gaz yayılmasına sebep olabilir.

Opr.Dr. Şaban Coşkun
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments