Özofagoskopi

Özofagoskopi

Özofagoskopi

endoskopi-ozefagoskopi-yemek-borusu

 

 

Ağızdan giren optik boru (endoskop) yutağa ve yutakla yemek borusu arasındaki bölgeye sokulur. Yemek borusunun duvarları birbirine yapışık olduğundan, dikkatle dokuyu zedelemeden organın mide ile birleştiği bölgeye inilir.

Özofagoskopide mukozanın durumu, tümör bulunup bulunmadığı, yabancı cisimler ve özellikle organın doğuştan gelen ya da sonradan oluşan biçim bozuklukları incelenir. Organın çapında önemli değişiklikler olabileceği unutulmamalıdır; bazen organın duvarı boyunca kesecikler (divertikül) görülür ya da yemek borusunun tümü genişlemiştir ( megaözofagus). Buna karşılık, daralmalara (stenoz) ya da tıkanmalara da rastlanabilir.

Özofagoskopi ile alınan küçük mukoza parçaları mikroskop altında incelenebilir; bu parçacıklar tümör gibi kötü huylu oluşumların ayırt edilmesinde kullanılır.

Bir nedbe dokusu ya da tümöre bağlı daralma varsa endoskopi aracılığı ile genişletici metal bujiler sorularak ya da endoskopi aygıtı aracılığıyla şişirilen bir baloncukla darlık genişletilir ve besinlerin karşılaştığı engeller ortadan kaldırılır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle