Pankreas Bezi ,pankreatit ve Pankreas Adacık Tümörleri

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Pankreas Bezi ,pankreatit ve Pankreas Adacık Tümörleri
Pankreas Bezi ,pankreatit ve Pankreas Adacık Tümörleri

Pankreas Bezi ,pankreatit ve Pankreas Adacık Tümörleri


 

pankreas-tumorleri

 

Pankreas, midenin gerisinde yer alan ince, elimiz uzunluğunda bir bezdir. Hem sindirim sisteminde besinlerin sindirilmesi için gerekli enzimleri salgılayarak hem de glukozun ( vücudun günlük faaliyetlerini sürdürebilmek için kullandığı basit şeker molekülü ) kandaki seviyesini kontrol etmek için gerekli olan insülin ve glukagon denilen hormonları salgılayarak çok önemli bir görevi yerine getirir.

Normal çalışan pankreas, kandaki glukoz düzeyinin her koşul altında belirli sınırlar içinde kalmasını sağlar.Pankreasın salgıladığı hornonlardan en önemlisi insülindir. İnsülin, kanda glukoz düzeyi yükselince ( genelde hemen yemekten sonraki durum ) salgılanır. Kas ve yağ hücrelerini uyararak glukozun kullanımını artırır.

Pankreas tarafından salgılanan diğer bir hormon olan glukagon ise, glukozun gereğinde kana vermek üzere karaciğerde glikojen ( bir tür nişasta ) şeklinde depolanmasını sağlar. Kandaki glukoz seviyesini kontrol eden bir diğer hormon somatostatindir. Hipofiz bezinden salgılanan bu hormon, insülin ve glukagonun üretim ve salgılanmasında düzenleyici rol oynar. Bazen bu düzenli sistem bozulur ve şeker hastalığı başta olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.
pankreas-kanseri-belirtileri-tedavisiPankreasın Langerhans adacıklarından kaynaklanan tümörlerdir. Bunlar metabolizma ve iç salgı sisteminde bozukluklarla ortaya çıkan bir tabloya yol açarlar.

Bu tümörler şunlardır :

İnsülinoma : Çok sıklıkla görülen bir adacık tümörü olup B hücrelerinden çıkar ve insülin salgılayarak hipoglisemi ( kan şekerinin düşmesi ) ye neden olur.

D veya A hücrelerinin tümörleri gastrin salgılamak suretiyle Zollinger-Ellison sendromunu meydana getirir.

A2 hücrelerinin tümörleri çok fazla glikojen salgılar ve hiperglisemiye ( kan şekerinin yükselmesi ) yol açar.

Non-B adacık hücreli tümörler seratonin , ACTH , MSH , kinin salgılar ve bir nevi karsinoid sendrom meydana getirir. Bazıları ağır bir ishal hastalığı olan pankreatik kolera’ ya neden olur.


Akut Pankreatit

 

Alternatif isimler

Pankreatit , pankreatit akut , pankreas iltihabı

Tanım

Pankreas iltihaplanması

Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri

Nedenleri : Alkol Safra taşı Hiperkalsemi ( kanda kalsiyum düzeyinin artması ) Pankreasın doğuştan gelen yapı bozuklukları İlaçlar Virüsler Bakteriler Asalaklar Karın tavmaları

İnsidans / prevalans : Kentli 22 / 10.000 Kırsal 10 / 100.000 Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülmektedir.

Korunma

Alkol alımını engelleme

Belirtiler Önde gelen belirti şiddetle artan ve 48 saat kadar süren ağrıdır. Ağrı, bıçak saplanmasına yada mide civarında şiddetli bir baskıya benzeyebilir; buradan sağa sola ve sırta yayılabilir. Hasta ağrıyı dindirmek için bacaklarını göğüsüne toplar ve hareketsiz kalır. Bulantı ve / veya kusma : Kusma, ağrıyla aynı zamanda ortaya çıkar ve genellikle 48 saat sürer. Hafif karın gerginliği Ateş ( 37-38 derece) Tansiyon düşmesi / şok Hafif sarılık Barsak sesleri azalmış veya yok Vücut yanında renk değişimi Göbekte renk değişimi

Tanı/Teşhis

Laboratuar : Yüksek serum amilaz Yüksek serum lipaz

Başta amilaz olmak üzere kanda pankreas enzimlerinin artması belirleyici olsa da pankreas iltihabı tanısı koymak kolay değildir.
Ağrı, mide-onikiparmak bağırsağı ülseri, safra taşı ve bazı olgularda enfarktüste görülen ağrılarla karışabilir.

Görüntüleme : Direkt karın grafisi Göğüs grafisi Karın ultrasonografisi Karın bilgisayarlı tomografisi ERCP ( endoskopik retrograt kolanjiopankreatografi ) : endoskopi ile pankreas kanallarına ulaşılabilir; bu kanallara kontrast madde verilerek kanalların yapısı ve bu yapıyı bozan değişiklikler saptanabilir.
Tedavi

Bugün akut pankreas iltihabında yalnızca tıbbi tedavi uygulanmaktadır ; ölüm oranı % 30-40’a düşürülmüştür.

Tıbbi tedavi mide salgısının sonda ile aralıksız olarak dışarı çekilmesiyle başlar. Midedeki asitin boşaltılmasıyla, pankreasın enzim üretimini uyaran hormonların ( sekretin ve pankreozimin) salgılanması önlenir.

Ağrı kesici olarak morfin türevi olmayan ilaçlar kullanılır.

Son yıllarda tedavide kullanılan antienzimler , en önemli sindirim enzimlerinin etkisini engeller ve enzimlerin pankreası örselemesini önler. Çünkü bu enzimler etkin hale gelince pankreas hücreleri yıkıma uğrar ve sonuçta başka enzimler ile bunları etkinleştiren maddeler salgılanır.

Ağrı olgularda şok olursa buna yönelik tedavi uygulanması ve cerrahi girişim gereklidir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments