problemli ve müdahale gerektiren doğum tipleri

problemli ve müdahale gerektiren doğum tipleri

problemli ve müdahale gerektiren doğum tipleri

MÜDAHALELİ DOĞUMLAR

 

Gebelikte37hafta
Doğum vakalarının pek çoğunda doğum normal olarak gerçekleşmektedir. Bazen normalin dışında durumlar anne basenin bebeğin geçebileceği ölçüde geniş olmaması ya da bebeğin gelişi çok kötü gibi doktorunuz hem annenin hem de bebeğin acı çekmesini önelemk için bazı müdehalelerde bulunabilir. Bu müdehaleler forseps, dışarı çeken vakum ve ya sezaryen olabilir.
FORSEPS VAKUM
Forseps bebeğin başını kavrayan kaşık biçiminde bebeğin inmesi ya da çıkamasına yardımcı olmak için kullanulan bir alettir.Forseps bebeğin kafasının pelvik kemiklerine sıkıştığı zaman kullanılır. Forseps genel anestezi altında, doğum sırasında yapılmışsa peridural anestezi hatta bazı durunmlarda bölgesel anestezi altında yapılır. Bölgesel anestezi yapıldığında sadece bir yardımcı görevini görür çünkü kadın bebeği itmeye devam eder ve sonuçta bebeği çıkaran kadındır. Doğumunuz sırasında forseps kullanılması gerekirse kendiniz ve bebeğiniz için endişelenmeyin. Vakum bebeğin dışarıya çıkmasına yardım eden esnek maddeden yapılmış bir vantuzdur. Bu yöntem forsepsten daha kolay olup uygulama koşulları forsepsinkiyle aynıdır.Vakum plaka yapıştığı yerde, bebeğinizin kafasında bir iz bırakabilir ancak bu 2-3 hafta sonra geçer.
SEZARYEN
Sezaryen doğum odasında değil ameliyathanede gerçekleştirilen cerrahi bir müdehaledir. Pubisin tüyleri tıraş edilir, idrar torbasına cerrah ameliyat sırasında rahatsız olmasın diye bir sonda yerleştirilir. Sonra karın derisinin geniş bir alanı dezenfekte edilir ve ameliyat bölgesinin korunması için temiz çarşaflar konur. Bu durumda anne ameliyat için hazır hale gelmiştir. Doktor önce deriyi ve sonra karın boşluğuna ulaşmak için karın çeperinin kaslarını keser. Rahim kesildikten sonra bebek açılan delikten dışarıya çıkartılır. Plasenta hemen arkasından alınır. Ameliyatın ikinci aşamasında kesilmiş olan tüm dokular dikilir. Önce rahim, sonra karın çeperi, ve son olarak da yaklaşık bir hafta sonra alınacak olan ip ve agraflarla dikilen deri dikilir. Müdehale toplam 1-1.5 saat sürer. Sezaryan uzun yıllar boyunca genel anestezi ile yapılırdı ancak preidural anestezi giderek daha çok uygulanmaya başlanmıştır. Uygulamada genel anestezi ancak acil vakalarda yapılıyor çünkü peridural anestezinin etkisi yapıldıktan ancak 10-15 dakika sonra etksini gösterebiliyor oysa genel anestezi hemen etkisini gösterir.Acil durumlar dışında peridural anestezinin kullanılmasının nedeni normal bir doğumda olduğu gibi annenin bebeğini doğar doğmaz hemen kucağına almak gibi bir faydası vardır ve ameliyat sonrası annenin rahatlığını arttırır. Doğumdan 48 saat sonra yara izinde alınması gereken ki tüm cerrahlar bunu koyamayabililer, küçük bir arkaç olması mümkündür. Bu müdehalenin ertesi gününde ayağa kalkabilirsiniz ve ikinci ve üçüncü günden itibaren artık rahatlıkla odanızda gidip gelebilirsiniz. Dördüncü ve beşinci gününden itibaren duş alabilirsiniz. İplikler ve agraflar 5-7. günde alınırlar. Yedinci günden itibaren hastaneden ayrılabilirsiniz. Sezaryen annenin isteği doğrultusunda emzirmeyi engellemez. Cerrahi müdehale pubis tüylerinin altında saklı ve yanlamasına ve aşağıda bir kesimle gerçekleştirilebildiğinden estetik bir sakıncası da aslında yoktur. Yaklaşık dört hafta sonra sezaryen izlerinden eser kalmaz.
Sezeryan ne zaman uygulanmalı?
Sezeryanla doğuma neden olan unsurlar pek çoktur. Biz bunları üç grupta topluyoruz.

Doğal yolla doğumun olanaksızlığı,
Anne baseninin boyutlarının yetersizliği,
Bebeğin büyük olması ya da kötü bir pozisyonda gelişi:
Alın gelişi,
yanlamasına geliş
ve özellikle ilk doğumlarda dikkatli olunması gereken kıç gelişi,

Bebeğin çıkışında bir engelin olması:
Tel doku uru (fibrom) ya da plasenta praevia.
Doğumun devam etmesi halinde bebek için zararlı olacak durumun söz konusu olmasıyla doğumun zamanından önce kesilmesi zorunluluğu,
Bazı şeker hastalığı,
Rh eş-bağışıklığı ya da
kan zehirlenmesi vakalarında,

Doğumu çabuk bitirme gerekliliği:
Bebeğin rahim boyu yeterince genişlemiyor ya da bebeğin kafası basene girmiyor durumlarında.
Annenin ya da bebeğin yaşamını tehdit eden bir kanama durumunda.
Ceninin özel bir durumu varsa monitoring sayesinde günümüzde daha kolay saptanabiliyor.

Sezaryen gereliliği doktorunuz ve sizin tarafından önceden öngörülmüşse doğumun teorik tarihinden on gün önce "programlanır". Doğum anında karar verildiyse anne peridural anestezi altındaysa başka bir anestezi gerekmez. Günümüzde giderek daha fazla oranda ki bu doğumların %10-15'ini kapsıyor sezeryan uygulamaları.

Sezeryandan sonra neler olabilir?
Rahimde sezeryandan sonra bir izin kalmış olması bir sonraki doğumda sezeryan tehlikesini arttırır. Doğum sırasında bu rahimdeki izin anneye ve bebeğe zarar vermesinden endişe duyulabilir. Ancak herşey normal ve kabul edilebilir olduğu bir durumda ilk doğumunu sezeryanla yapmış olan annenin ikinci doğumunu normal yöntemle yapmasına izin verilebilir.

YAPAY KURTULUŞ RAHMİN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ
Normal doğumlarda rahim kasılamaları sayesinde plasentanın tek başına doğal olarak çıktığı gözlenir. Rahim kasılmalarının olmaması, plesantanın kötü yapışması gibi sebeplerden dolayı plasentanın çıkmadığı durumlarda ki bu durumda kanama tehlikesi sözkonusudur, doktor plasentayı yapay olarak çıkarmak için rahme elini sokar. Böyle bir müdehalede genel ya da peridural anestezi altında uygulanır.

Kaynak: "Bir Çocuk Bekliyorum", Pernoud Laurence, Çeviri: Gülcan Tuvana Doğumdan sonra ve kurtuluştan sonra kanama devam ediyorsa ki bunun nedeni rahim içinde kalan bir plasenta parçası olabilir doktor durumu kontrol etmek için yapay kurtuluşla aynı operasyonu yapar
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle