Rektal Ağrı / Kaşınma

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Rektal Ağrı / Kaşınma
Rektal Ağrı / Kaşınma

Rektal Ağrı / Kaşınma

 

anal-fissür-anal-ağrı,fistül

Şikayet

Rektal bölgenizde ağrı ve/veya kaşınma var.

Nedenleri

Pislik : Rektal bölgeniz kaşınıyor, ama ağrı veya kanama yok. Büyük abdest yaptıktan sonra makatınızı gerektiği gibi temizlemezseniz, dışkı parçaları deriye yapışır, tahriş eder ve kaşıntıya yol açar.

Kıl kurdu : Makatınızda akşam yattıktan sonra başlayan bir kaşıntıyla birlikte hassasiyet var ve huzursuz uyuyorsunuz. Kıl kurtları genellikle küçük çocuklarda yuvalanır, ancak öteki aile fertleri de nasibini alabilir. Kaşıntının nedeninin bu olup olmadığını şu şekilde tespit edebilirsiniz: Seloteypi yapışkan tarafı dışarıda olmak üzere küçük bir yuvarlak nesnenin etrafına sarın. Kaba etinizi açın ve seloteypi birkaç dakika makatınıza yapıştırın. Aldığınız numuneyi doktorunuza gösterin.

Kas spazmı : Rektal bölgenizde sizi uykudan uyandıran, ama başka zamanlarda da olan bıçak gibi kesen bir ağrı var. Ergenlerde çok sık görülen bu durumun, makat ağzı yakınlarındaki kasların şiddetli kasılmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Ciddi değildir ve genellikle kendiliğinden geçer.

Mantar enfeksiyonu : Rektal bölgeniz kaşınıyor; aşırı açlık ve susuzluk da var ve normale göre daha fazla idrara çıktığınızı saptıyorsunuz. Rektal bölgedeki kaşınmanın nedeni Candida denen bir tür mantar enfeksiyonudur.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Bu bölgeyi sabah, akşam ve her büyük abdestten sonra (en iyisi duşa tutarak) temizleyin ve iyice çalkalayın. Bayanlar için üretilmiş hijyenik deodorantlar ve spreyler kullanmayın.

Herhangi bir akıntıyı emmek ve cildi tahriş olmaktan korumak için makatın ağzını kapatacak şekilde apış aralarına pamuk koyun. Pamuğu kirlendikçe değiştirin.
Pamuklu iç çamaşırı giyin.
Turunçgiller (portakal, greyfurt vb) ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
Günde 1 – 2 fincan kahveden fazlasını içmeyin. Kahve çekirdeği sindirilemeyen ve dışarı çıkarken cildi tahriş eden yağlar içerir.
Beyaz, yumuşak tuvalet kağıdı kullanın. Parfümler ve kimyasallar cildi tahriş eder ve alerji yapar.
Hemoroidden kaynaklanıyorsa:

Günde iki defa 15 – 30 dakikalık oturma banyosu yapın.

Büyük abdestten sonra yumuşak, suyla ıslatılmış tuvalet kağıdıyla temizleyin ve sonra sürtmeden, dokundura dokundura iyice kurulayın. Satılmakta olan temizleyici solüsyonlar içeren nemli bezler de rahatlama getirebilir.

Hemoroidlerin tedavisi için krem veya merhem kullanmadan doktora danışın.

Dış hemoroidiniz varsa, aşınma ve tahrişi önlemek için her büyük abdestten sonra parmağınızla içeri itin.

Önleme

Makat bölgesini temiz ve kuru tutun.
Büyük abdest yaparken ıkınmayın.

Öteki Nedenler
Hemoroid
Kontakt dermatit
Anal siğil
Proktit
Cinsel ilişkiyle bulaşan hastalık
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

1 Comment

  • Ayten

    Reply
    Posted on Nis 07, 2015 at 02:14 am

    Doktor bey, bir haftadır geceleri makatımda bir kaşıntı oluyor. Onun haricinde pek beni rahatsız eden bir şey yok. Fakat geçen dışkımda 2 adet kıl kurduna rastladım. Kardeşimde vardı sanırım bize de bulaştı. Peki ne yapmalıyım? İlaç kullanımına karşı biriyim. Ağrı kesici kullandığımı bilmem şahsen. Lütfen yardımcı olun. Tuvalete bakmaya korkuyorum. Psikolojim bozuldu kendimi iyi hissetmiyorum…

Add Comments