Saatte Kaybettiğiniz kalori miktarı

Saatte Kaybettiğiniz kalori miktarı

Saatte Kaybettiğiniz kalori miktarı

Kalori-cetveli

DİYET KURAMINA YENİ BAKIŞ

Kalori vermeye değil almaya bakmalısınız

Bugüne kadar tüm hesaplar, zayıflamak için ne kadar kalori harcamak gerektiği üzerineydi. Artık uzmanlar, önemli olanın günlük hareketlerle harcanan kaloriyi geri sağlıyabilmek için ne kadar yenmesi gerektiğini hesaplamak olduğunu belirtiyor. Oturmaktan yolda yürümeye katar birçok günlük olağan haketlerde, insan vücudu oldukça fazla kalori kaybediyor. Vücudun hareket edebilmesi, enerjisinin tükenmemesi hatta ayakta durabilmesi için bu kaybedilen kalorinin mutlaka geri alınması gerekir.

ŞEKER ÖNEMLİ

Diyet ve sağlık uzmanları, vücudun ihtiyacı olan kaloriye, en çok enerji sağlayabilecek şekerle alınabileceğini belirtiyorlar. Diyete girenlerin yakınından bile geçmediği şeker, sağladığı inanılmaz enerjiyle, günümüzde değişen beslanma kurallarının temelini oluşturuyor. Yeni kural söyle : Alınan şekerli maddeleri ve kalorileri eritmek için ne kadar spor yapmak gerektiği değil, gereken hareketleri yapabilmek için ne kadar kalori almak gerektiği önemli.

Bir saatte ne, ne kadar kaybetttir ?

Yaptığınız hareketlere göre bir saatte kaybettiğiniz kilo/kalori miktarları aşağıda. Kaybettiğiniç tüm bu kalorileri, vücudunuzun enerjisinin bitmemesi için gün içinde mutlaka geri almalısınız :

Etkinlik kilokalori / saat

Oturmak................................100

Ayakta durmak......................150

Plajda gezi.............................250

Yüzmek.................................250

Yürüyüş................................270

Bisiklet..................................270

Voleybol................................300

Golf.......................................300

Tenis.....................................480

Koşmak.................................600
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle