Sağlıklı Yaşam Önerileri

  1. Anasayfa
  2. Diyet
  3. Sağlıklı Yaşam Önerileri
Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı Yaşam Önerileri

sağlıklı-yaşam-mutlu-tavsiye

 

Günde en az bir kere içten, tebessüm etmelisiniz. Gülmek, kalp atışını ayarlarken nefes alıp vermeyi sıklaştırır. Böylece daha iyi oksijen alınır ve kalbe daha çok oksijen gönderilmiş olur.
Sigara içmeyin. Damarların daralmasına sebep olan nikotin, kalbinizin yeteri kadar kanla beslenmesini engeller.
Haftada bir iki kere yapacağınız spor kalbi ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve enfarktüs tehlikesini azaltır.
Şişmansanız, kilo vermeye çalışın. Yağdan, şekerden ve alkolden uzak durun. Meyve, sebze ve balık yiyin; çünkü kalsiyum, yağlar ve kolesterolün bir arada bulunması, damarlarda plakalar meydana getirir.
Stresten uzak durun, Her şeyin bir gün biteceğini düşünün ve "Her şey bir gün bitecekse üzelmenizin ne anlamı var?" deyin. Mutlu olmaya çalışın.
Sabahları kahvaltı etmeden evden çıkmayın. Strese karşı silahlanmış olmazsınız.
Tansiyona ve kolesterole dikkat etmeniz, enfarktüs tehlikesini azaltır, Aspirinde bulunan "asetil salisilik asit" denen madde, enfartüse karşı en iyi önleyici maddedir.
Kan şekerini düzenli olarak kontrol edin,
Şeker hastalarının yüzde 70'i kalp dolaşım hastalıklarında ölüyor.
Öfke ve kızgınlık da kalp için zararlıdır. Kalbin pompalama vazifesi, kızgınlık ve öfkelenme sırasında yaklaşık yüzde 5 oranında yavaşlar. Bu nedenle, her zaman kızgınlığınızın sebeplerini ortadan kaldırmaya çalışın.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments