HastaRehberi.Com=>Türkiye'nin İlk Sağlık SitesiSağlıklı yaşam ve sporun sırları 100 soruda

reklam alanı

sağlıksız_yaşam-sağlıklı
Uzun yıllar spor eğitmenliği ve antrenörlük yapmış, ‘ünlülerin spor hocaları’ Ufuk Sönmez ve Serhat Sidal, mesleki yaşamları boyunca en çok karşılaştıkları 100 soruya bir kitapta cevap vermiş. Spor yapma, zayıflama, fit görünme, zinde kalma gibi konuların püf noktalarını merak edenlere…

İnsan bedeninde 206 kemik ve 650 kas bulunması, onun en önemli ihtiyaçlarından birinin hareket olduğuna işaret ediyor. Fakat günümüzün yaşam koşullarının, gelişen teknolojinin işaret ettiği yer, önerdiği şey farklı; ‘İnsanın doğada yaşadığı zamanlarda hayatını sürdürebilmesi için kendisine gereken kaçma, kovalama, atlama, zıplama, tırmanma, taşıma gibi ‘hamaliyelerden’ kaç kaçabildiğin kadar’ diyor. Fakat hakkını yemeyelim bu ‘günümüz koşullarının’; spor eğitmenleri Ufuk Sönmez ve Serhat Sidal spor salonlarının ve insanlardaki spor bilincinin son 20 yılda arttığını söylüyor.
İkisi de beden eğitimi üzerine akademik kariyer yapmış, çeşitli kurumlarda dersler vermiş, antrenörlük yapmış eğitmenlerden Sönmez halen Alaçatı’da sörf eğitimi veriyor. ‘Ünlülerin spor salonu’ olarak bilinen Hillside City Club’da 18 yıl boyunca spor eğitmenliğini sürdürmüş Sidal ise halen kendi spor tesisinde çalışıyor.
İkili, Pozitif Yayınları’ndan çıkardığı ‘100 Soruda Sağlıklı Yaşam ve Spor’ adlı bir kitapta meslek yaşamlarında en sık karşılaştıkları 100 soruyu sıralayıp, akademik dilden uzak durarak açıklayıcı cevaplar vermişler. ‘Sağlıklı yaşamın üç anahtarı vardır; doğru beslenme, düzenli egzersiz ve dinlenme’ diyen eğitmenlerin, en fazla zayıflamayla ilgili sorularla karşılaştığını tahmin etmek zor değil. Bazılarını burada kısaca aktaralım.

Her an fit kalınabilir mi?
Doğada her canlının bir biyoritmi vardır, yılın bazı dönemlerinde gövdelerinde değişik olaylar meydana gelir. Balıklar yılın belli dönemleri yağlanırlar, ağaçlar kabuk ve yapraklarını dökerler. İnsan vücudu da yılın belli dönemlerinde yağlanmalı ve dinlenmelidir. Fit kelimesi ‘fitness’tan yani ‘uygunluk’tan gelir. Uygunluk burada yaşam için uygunluk olarak düşünülmelidir. Fakat yaygın biçimde anlaşıldığı gibi sürekli formda olmak insan doğasına aykırı bir durumdur. Yaşam boyu fit kalmaya çalışırken vücudumuzu dinlendirdiğimiz ve yağ oranımızı artırdığımız periyodik dönemler olmak zorundadır. Yılın dört ayı; dört ay üst üste ya da iki aylık periyotlarla veya birer ay şeklinde yıl içine dağıtarak form grafiğimizi düşürüp yağ oranımızı kontrollü bir şekilde artırmalıyız.

Düşünce gücüyle zayıflamak mümkün müdür?
Kilo aldıran faktörlerin başında gereksiz atıştırmalar ve yemek nöbetleri gelir. Stresle doğan yeme isteğinin nedeni zihinsel ve psikolojiktir. Aynı şekilde bu sebepleri ortadan kaldırdığımızda da zayıflayabiliriz. Kilo almada düşünceler başroldeyse, kilo vermede neden olmasın?

Yağlar kasa, kaslar yağa dönüşür mü?
Bu konu bir efsanedir, halk arasında konu buraya geldiğinde çok ilginç ve eğlenceli yorumlar duymak mümkün olur. Sorunun cevabı ise çok nettir; ‘Tabii ki hayır.’ Bu durum fizyolojik olarak mümkün değildir, yağlar ve kaslar vücutta farklı dokulardır ve birbirlerine dönüşemezler. Bu konuda bilinmesi gereken şudur: Kişinin doğru beslendiğini ve düzenli egzersiz yaptığını düşünecek olursak, kişinin kas oranı arttığında metabolizma hızı da artacağından, yağ yakımı hızlanacaktır.

Sadece mekik çekerek karnımdaki yağları eritebilir miyim?
Sabaha kadar da mekik çekseniz eritemezsiniz; günlerce, hatta haftalarca mekik çekseniz yine olmaz. Bacak kaslarımızı çalıştırdığımızda ne kadar yağ yakıyorsak, karın kaslarımız çalıştığında da o kadar yağ yakarız. Bu mekik çekmenin işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Mekik çekmek karın kaslarını güçlendirir. Çalıştırılan her kas, bulunduğu bölgenin daha fit görünmesini sağlar.

Kilo vermek için en çok ne gerekir?
Kilo kontrolü sanıldığı kadar zor bir konu değildir, karar verip istediğimiz sonuçlara ulaşmak için kendimize gereken zamanı tanımak en önemli hamledir. Kilo vermek için asla aç kalmamamız gerektiğini bilmeliyiz. Aç kalmak stresimizi artıracaktır, bu durumda bedenimiz kendini korumaya almak isteyecek ve daha fazla yağ ve su depolayacaktır. Bu sebeple minimum iki ana öğünü sabitleyerek, kısa aralıklarla az miktarda sağlıklı besinler tüketerek hem metabolizma hızımı artırmalı hem de vücudumuzu aç ve stres altında bırakmaktan kaçınmalıyız. Klasik, ama doğru: Üç beyazdan yavaş yavaş kurtulmaya başlamalıyız.

Spor boy uzatır mı?
Fiziksel özelliklerimizin tamamına yakını genetik kodlarımıza yazılmıştır. Saç, göz, ten rengi, burun ağız yapısı, kemiklerin yapısı, şişmanlık zayıflık ve boy büyük oranda bize atalarımızdan mirastır. Doğru yapılan spor ya da egzersizler ve beslenme bizim düzgün bir postür yapısına sahip olmamızı sağlar. Basketbol oyuncusu basketbol oynadığı için uzun boylu değildir, uzun boylu olduğu için basketbol oyuncusu olmuştur. Basketbol oynamak boy uzamasına pozitif yönde küçük bir etki edebilir, ancak genetik faktörlerden dolayı kısa boylu olacak birini uzun boylu yapmaz. Aynı şekilde bir halterci veya jimnastikçi bu sporları yaptığı için kısa boylu değildir.

Aç karınla spor yapmak daha mı faydalı?
Hayır değil. Spor yaparken enerjiye ihtiyacımız vardır ve bu enerji bize yediğimiz besinlerden gelir. Yediğimiz besinlerin sindirilip, kana karışıp enerji sağlayabilmesi için belli bir zaman geçmelidir. Bu süre ortalama iki saattir.

Hızlı kilo vermek sağlıklı mıdır?
Her şeyden önce kilo vermek istiyorsanız bilmeniz gereken altın bir kural vardır; çabuk gelen çabuk gider. Bu durum kilo almak isteyenler için de, vermek isteyenler için de geçerlidir. Emin olun kısa sürede verdiğiniz kilo aynı hızla geri gelecektir.

Neden ağırlık çalışmalıyım?
Çok üzücü bir şekilde ağırlık çalışmanın kötü bir imajı olduğunu kabul etmeliyiz. Ağırlık çalışması yapması gerektiğini duyan kişilerin, özellikle kadınların yüzünü tuhaf bir ifade kaplar. Halbuki gerçek sağlığın, sıkılaşmanın, genç ve sağlıklı kalmanın yolu büyük oranda ağırlık çalışmaktan geçer. Ağırlık deyince hemen şişkin kaslarıyla dergilere poz veren vücut geliştiren insanlar akla gelir, dolayısıyla herkes kaslarının büyüyeceğini, şişeceğini düşünür. Halbuki kasları büyütmek yıllarca süren bir çalışma ve sıkı bir diyet demektir. Dergilerdeki o aşırı şişkin kasların ancak dopinglerle o hale gelebildiğini hatırlatmakta fayda var. Ağırlık çalışması dendiğinde aklımıza gelecek ilk şey geliştirmek ve korumak zorunda olduğumuz kuvvetimiz olmalıdır.

EYÜP TATLIPINAR /Akşam
[email protected]

reklam alanı
Etiketler: , , , ,

Sağlıklı yaşam ve sporun sırları 100 soruda Hakkında Yapılan Yorumları

 1. İşte 100’ü görmenin yolları:

  1- Gazete ve dergiyi baş aşağı durarak okuyun
  2- Bazı kırmızıları (biber gibi) yiyin, C vitamini içerirler
  3- En az 1 kilometre olabildiğince hızlı koşun
  4- Umumi tuvaletlere dikkat edin
  5- Muz olmazsa olmaz
  6- Çömelme egzersizi yapın
  7- Günde 1 çay için, gerginliğinizi azaltır
  8- Yatağa bir saat erken gidin
  9- Yoğurt yiyin
  10- Her gün diş ipi kullanın
  11- Birkaç dakika pipetle nefes alın
  12- Evinizi düzenli tutun
  13- Jambonla kahvaltı yapın, sosis olmasın
  14- En kötü olmaktan korkmayın
  15- Her gün yürüyün
  16- Tabağınıza yemeği az alın
  17- Sağlıklı arkadaş seçin
  18- Bahçeniz olursa iyi olur
  19- Yarım selsnyum hapı alın
  20- Daha fazla soğan tüketin
  21- Süt için
  22- Meyveleri buzdolabının dışında saklayın
  23- Haftada en az iki kere seks yapın
  24- Bazı şeyleri unutun
  25- Tartı aletlerinden kurtulun
  26- Kaslarınızı geliştirin
  27- Çok mutlu olmayın
  28- Kahkaha atın
  29- Kuru erik yiyin
  30- Yaratıcı işlerde çalışın
  31- Doğruyu söyleyin
  32- Her akşam bir kadeh şarap iyi gelir
  33- Kadın olursanız avantaj
  34- Bir tepede yaşayın
  35- Fazla fıstık tüketmeyin
  36- Anne ve babanızla iyi geçinin
  37- Eşinizle, sevgilinizle tartışın
  38- Kışın pazartesileri yatakta kalın
  39- Bölünmüş yataklarda yatın
  40- Hareket edin
  41- Yogayla meşgul olun
  42- En az 20 kere çiğneyin
  43- Dedikodudan vazgeçmeyin
  44- Küçük hareketler yapın
  45- Tuzu azaltın
  46- Çocuk yapın
  47- Geç saatlere kadar TV yasak
  48- Gülün gülebildiğiniz kadar…

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Video Galeri