Şeker Hastaları Gözlerini Yakın Takibe Alsın!

Şeker Hastaları Gözlerini Yakın Takibe Alsın!

Vücudun birçok organını tutabilen sistematik bir hastalık olan diyabetin hasar verdiği organlar arasında göz de yer alıyor.

Diyabet hastalarında koruyucu göz sağlığı ve erken teşhis hayati önem taşıyor. Çünkü tedavi edilmezse ileri dönemde görme kayıpları dahi gelişebiliyor. Bu nedenle diyabet tanısı konulduktan sonra hastalar mutlaka göz muayenesi yaptırmalı

Medical Park Özel Tıp Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Op. Dr. Ali Tarık Sakoğlu; diyabette yaşanan göz sorunları hakkında bilgi verdi;

Toplumda hızla artmakta olan şeker hastalığı ve bu hastalığa bağlı olarak gelişen diyabetin göze etkisi de aynı şekilde artış göstermektedir. Kontrol altına alınamayan şeker hastalığı (diyabet), gözün önemli derecede hasar görmesine, tedavi edilmediği durumlarda da gözün kaybedilmesine yol açarken, yüksek tedavi maliyetleriyle de hastaları zor durumda bırakıyor.

Yaşam süresinin artmasıyla yaşlı nüfusun artması, çevresel faktörler ve obezite, toplumda şeker hastalığının artışına sebep olmaktadır. 2010 yılı itibari ile dünyada 239 milyon şeker hastası olduğu belirtilmektedir. 2030 yılında bu rakamın 366 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Yani bu durum her 14 kişiden bir kişinin şeker hastası olacağını göstermektedir.

Diyabetin göze bağlı yan etkileri (komplikasyonları) nedeniyle toplumlarda çok ağır sosyal ve ekonomik yükler oluşmaktadır. Diyabetin eğitimini, koruyucu sağlığını ve erken tedavisini yapan toplumlar ekonomik yönden büyük masraflardan kurtulmaktadırlar.

Diyabet hastalığında göze ait komplikasyonlar ne kadar artarsa, hastalığın tedavisi o kadar güçleşmekte ve tedavi masrafları o kadar artmaktadır. Komplikasyonlar arttıkça hastalığın hastaya ve çevresine verdiği manevi hasarlar da fazla olmaktadır.

Şeker hastaları şeker hastalığı tanısı konulduktan sonra mutlaka göz muayenelerini yaptırmalıdırlar. Şeker hastalığının gözü etkilemesine Diyabetik Retinopati demekteyiz. Toplumda artık yüksek tansiyon ‘hipertansiyon’ olarak biliniyor ve günlük yaşamda kullanılan bir hastalık ismi olurken; diyabet de (şeker hastalığı da) artık toplumun büyük bir bölümü tarafından bilinmekte ve günlük yaşamda kullanılmaktadır.

Diyabet nasıl biliniyor ve kullanılıyorsa, diyabetin göz komplikasyonları olan Diyabetik Retinopati de artık toplum tarafından yavaş yavaş öğrenilecek ve günlük hayatta kullanılacaktır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle