şeker hastalığı kör edebilir!

  1. Anasayfa
  2. Diyet
  3. şeker hastalığı kör edebilir!
şeker hastalığı kör edebilir!

şeker hastalığı kör edebilir!

şeker hastalığı

Başhekim Dr. Joachim Günther burada, şeker hastalarının kör olma olasılığının yirmi kat daha fazla olduğunu söyledi. Başhekim Günther, hastaların yılda en az bir kez gözlerinin arkalarını da kontrol ettirmeleri gerektiğini belirtti.
Başhekim Dr. Joachim Günther burada, şeker hastalarının kör olma olasılığının yirmi kat daha fazla olduğunu söyledi. Başhekim Günther, hastaların yılda en az bir kez gözlerinin arkalarını da kontrol ettirmeleri gerektiğini belirtti.

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ ÖNEMLİ

Başhekim Dr. Joachim Günther, şeker hastalığına bağlı görme kaybının, gözün ağ tabakasında oluşan ödem ya da sıvı birikiminin görme hücrelerini bozması veya oluşan yeni damarların kanaması sonucu olduğunu belirtti. Şeker hastalığının görme duyusunun en önemli düşmanlarından biri olduğuna dikkati çeken başhekim Günther şunları söyledi: “26 ile 65 yaşları arasında oluşan körlüklerin baş nedeni şeker hastalığıdır. Şeker hastalarının gözlerinde meydana gelebilecek hasarlar konusunda eğitilmeleri gerekli.

Zamanında yapılacak lazer tedavisiyle körlük önlenebilir. Bu tedaviden korkmamak gerek. Aksine tedavi edilmediği takdirde körlüğün kaçınılmaz olduğu bilinmeli. Şeker hastaları, çocuk ise ergenlik çağında, erişkin ise teşhis edilir edilmez göz tedavi yaptırmalı. Ağ tabakasında oluşan bozuklukların derecesine göre 3 ilâ 6 aylık aralıklarla muayene olmalılar. Ayrıca şeker hastalarının hipertansiyon, kan yağlarının yükselmesi gibi sorunlarını tedavi ettirmeleri, kan şekeri seviyesini belirli bir seviyede tutmaları gerekir.”

DHA
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments