Şeker hastalığına aspirin

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Şeker hastalığına aspirin
Şeker hastalığına aspirin

Şeker hastalığına aspirin

şeker-aspirin

 

Diabet ve kalp hastalıkları uzmanları kalp hastalığı riskinin normal insanlara göre yüksek olduğu şeker hastalığında her gün bir adet bebek aspirini alınmasının kalp hastalığı riskini azaltacağını ifade ediyorlar.
Columbia Üniversitesinden Dr. Henry Ginsberg
şeker hastalarında kanda kalp hastalığı riskin arttıran problemlerin olduğunu ve yapılan bazı bilimsel çalışmaların günde bir kez aspirin alınması ile bu hastalarda kalp hastalığı riskinin azaldığının gösterildiğini ifade etti.

Şeker hastalarında kan yağlarında artma olurken kandaki faydalı yağlarda azalma oluyor. Aynı zamanda bu hastaların kanında pıhtılaşmayı sağlayan maddelerde de artma oluyor. Bu sebeple bu hastalarda kalp hastalığı özellikle de koroner hastalığı riski artıyor.

Bir bebek aspirini yeterli
Uzmanlar diabet hastalarında 2-4 kat artmış olan kalp hastalığı riskini azaltmak için özellikle 40 yaş üzeri hastaların
günde bir defa bebek aspirini dozu almalarının yeterli olacağını bunun da kalp krizi riskini %20-30 arasında azaltacağını belirtiyorlar.

Amerikan Diabet Cemiyeti'de 1997 yılında yaptığı açıklamada özellikle kalp hastalığı, ailede kalp hastalığı olması, aşırı kilo, sigara kullanımı, kanda yüksek kolesterol gibi risk faktörlerinin bulunduğu durumlarda
şeker hastalarına aspirin kullnımını tavsiye etmişti.

Bu durumda: Şeker hastalığınız var ise günde bir kez aspirin kullnımı ile ilgili olarak doktorunuz danışın.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments