Siğil ( ciltte siyah noktalar,siğiller,verruka )

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Siğil ( ciltte siyah noktalar,siğiller,verruka )
Siğil ( ciltte siyah noktalar,siğiller,verruka )

Siğil ( ciltte siyah noktalar,siğiller,verruka )

siğil-ayakta-elde-etbeni

 

Şikayet

Cildinizde aynı renkte veya biraz daha koyu küçük kabarık, üzeri pütürlü yumrular oluştu. Siğil acımaz ve kaşınmaz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Salisilik veya laktik asit içerikli siğil çözücüleri eczanelerden reçetesiz alabilirsiniz. Bunlar çok etkili olabilir. Prospektüsün talimatlarına tam uyun. Siğil sökücüleri yüzünüze uygulamayın. Siğil sökücüleri iltihaplı veya kızarmış hiçbir bölgeye sürmeyin veya şeker hastalığı ya da kan dolaşımı azlığı varsa, bunları kullanmayın.

Önleme

Siğilleri ısırmayın ve koparmayın; böyle yaparsanız, cildinizin başka bölgelerine de bulaştırırsınız.

Çocuğunuzun Tedavisi

Siğil ergenlerde ve çocuklarda yetişkinlere oranla daha sık görülür. Çocuğunuzu siğilin ciddi bir şey olmadığına ikna edin. Ayak altında çıkmadılarsa ve ağrı yapmıyorlarsa, kendi kendilerine geçmelerini bekleyin.

Önemli Bilgiler

Siğil cilt açısından son derece olağan bir durumdur.

Genital ve anal siğiller hariç, çoğu zararsızdır ve 2 yıl içinde yok olur. Siğile insana özgü olan ve yaklaşık 60 çeşidi bulunan papilom virüsü yol açar. Bu virüs hafif bulaşıcıdır ve deriye minik çatlaklardan girer.

Başkalarından siğil kapabilirsiniz. Olağan siğiller çoğu kez ellerde ve parmaklarda oluşur. Ayak tabanı siğilleri topuklarda çıkar. Tırnak siğilleri el ve ayak tırnaklarının etrafında olur. Küçük, parmak şeklindeki parmaklı siğiller saç derisinde çıkar. Düz siğiller birkaç yüzlük gruplar halinde kümelenir. Genital ve anal siğiller (genital ve anal bölgedeki küçük etli çıkıntılar) papilom virüsünün cinsel ilişki yoluyla kapılmasından kaynaklanır. Genital ve anal siğillerde kendi kendine tedavi yöntemi uygulamayın.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments